Rosjanie tworzą swój własny system operacyjny i telefon

Last updated:

Po rozpoczęciu wojnie na Ukrainie na Rosjan zostało nałożonych wiele różnego rozdaju kar i obostrzeń, sankcji, które na wiele płaszczyznach ograniczyły czy utrudniły życie zwykłym Rosjanom. Wiele z tych sankcji udało się obejść na różne sposoby, chociażby oferując na rosyjskiej ziemi całą masę zachodnich podróbek w formie rzekomych rosyjskich firm. W przypadku technologii problem ten jest znacznie bardziej złożony i wymaga czas. Tak na dobrą sprawę niewiele jest krajów na świecie, które są w stanie zbudować od deski do deski swoje własne urządzenie mobilne, tym bardziej smartfona i to jeszcze z autorskim systemem. Rosjanie poszli w tę dosyć zaskakującą stronę czego efektem jest najnowsze dziecko, które jeszcze oficjalnie nie ujrzało światła dziennego.

R-FON bo tak ma się nazywać ten telefon ma działać na autorskim systemie pod nazwą ROSA. Wiemy o nim jedynie tyle, że ma sercem podobnie jak w przypadku systemu sygnowanego zielonym robocikiem będzie Linux. W przypadku samej specyfikacji większych zastrzeżeń nie mamy, zyskujemy bowiem MediaTeka Helio G99, do tego dochodzi 8 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 128 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Specyfikację uzupełnić ma bateria o pojemności 5000 mAh wraz z 50 Mpx aparatem. Całość ma dodatkowo zostać wyposażona w moduł łączności bezprzewodowej NFC, Dual SIM, wyjście słuchawkowe mini jack 3,5 mm.

R-FON ma pojawić się na rosyjskich sklepowych półkach już w przyszłym roku, jednak nie wiemy kiedy dokładnie. Nie znamy również ceny urządzenia, ale raczej, ze specyfikacji wynika, że mamy do czynienia z urządzeniem ze średniej półki cenowej nie powinna być szczególnie wygórowana.

Rosjanie z całą pewnością nie robią niczego odkrywczego. Na pierwszy rzut oka najnowszy R-FON to kalka chińskich smartfonów ze średniej półki cenowej, nic nowego. Jedyną nowością będzie system ROSA, który notabene mając takiego same źródło może mimo wszystko bardzo mocno przypominać system Android. R-FON traktowałbym raczej jako ciekawostkę, a nie telefon, który zdołałby podbić rynek smartfonów.

Źródło: gsmarena.com