Udostępnianie internetu przez USB

Udostępnianie internetu przez USB? To możliwe!

Jak udostępnić internet, gdy nasz komputer nie ma karty Wi-Fi

Większość użytkowników smartfonów dobrze zna, a nawet często używa udostępniania internetu. Najbardziej powszechną i najprostszą opcją na to jest skorzystanie z funkcji mobilnego hotspotu, w której to internet komórkowy udostępnia się pobliskim urządzeniom za pomocą technologii Wi-Fi. Wiele komputerów stacjonarnych nie posiada jednak karty Wi-Fi, a nie każdy posiada stosowny adapter. Z pomocą przychodzi udostępnianie internetu przez USB. Większość telefonów z Androidem posiada tą funkcję. Pokażemy krok po kroku jak je skonfigurować.

Jak udostępnić internet przez USB?

Wymagane kroki przedstawię na Samsungu Galaxy S21+ 5G z systemem Android 13. Mogą się one różnić w zależności od wersji systemu i nakładki producenta. W tym przypadku należy otworzyć ustawienia. Następnie w zakładce połączenia trzeba odnaleźć Router Wi-Fi i udostępnianie internetu. Tam właśnie znajdują się wszystkie sposoby przekazywania połączenia z siecią. Po podłączeniu kabla USB powinna podświetlić się opcja Router USB. Po jej włączeniu komputer połączy się z siecią. Dla ułatwienia wszelkie wymagane kroki dla tego urządzenia przedstawione są poniżej.

Udostępnianie internetu przez USB w smartfonach Samsung

 

Jak z prędkościami? Przy połączeniu z siecią 5G uzyskiwałem 150Mb/s pobierania i 75Mb/s wysyłania. Wyniki są prawie identyczne w porównaniu z tymi, które osiągam na telefonie. Ping również nie był wyższy. Udostępnianie internetu przez USB (określane także jako tethering USB) może być więc dobrą alternatywą dla graczy i streamerów.

Jak udostępnić internet przez USB na iPhone?

W tym przypadku będzie konieczna instalacja aplikacji iTunes. Po podłączeniu telefonu powinien on się pokazać na liście urządzeń w tej aplikacji. Po włączeniu w ustawieniach telefonu hotspotu osobistego komputer powinien połączyć się z siecią.

Często używacie udostępniania internetu? W jakich przypadkach ta funkcja jest najbardziej przydatna? Czy słyszeliście już o możliwości przekazywania połączenia z siecią za pomocą kabla USB? Zachęcam do podzielenia się opinią w komentarzach.

Czytaj także: Jak rozbudować domową sieć Wi-Fi?