ASUS Vivobook 16X 3D-OLED zaoferuje 3D bez okularów

3D bez okularów – jak to możliwe?

Szykuje się powrót mody na trójwymiar!

Niemal wszyscy zdążyli już zapomnieć o modzie na 3D zapoczątkowanej premierą filmu Avatar pod koniec 2009 roku. W latach 2010 – 2015 każdy telewizor ze średniej i wyższej półki musiał mieć 3D. Z czasem jednak zainteresowanie drastycznie zmalało. Czy 3D bez okularów spotka podobny los?

Nowe telewizory obsługujące tą funkcję nie są produkowane już od kilku lat, a szczyt popularności mają już dawno za sobą. Jednymi z powodów, dlaczego ta technologia nie przyjęła się w naszych domach była konieczność noszenia niewygodnych okularów, oraz niewielka ilość filmów dostępnych w tym formacie.

Firma ASUS postanowiła jednak dać drugą szansę temu formatowi. Kilka dni temu tajwański koncern zaprezentował na targach CES w Las Vegas dwa laptopy z niespotykanym dotąd ekranem 3D-OLED.

Dlaczego ktoś miałby to kupić?

Taki ekran ma według producenta ułatwić pracę z modelami 3D, a także pozwolić na stereoskopowe efekty w grach VR bez specjalnego zestawu. Oprócz tego umożliwi oczywiście oglądanie filmów w formacie 3D (o ile jeszcze takie powstają)

Co najważniejsze – efekty 3D działają bez okularów. Jest to możliwe dzięki zestawowi kamer i technologii precyzyjnego śledzenia ruchów gałek ocznych. Nowe matryce posiadają specjalną soczewkę, która rozdziela obraz dając wrażenie trójwymiaru. Oprócz tego matryca będzie dotykowa z obsługą dedykowanego rysika.

Obydwa z zaprezentowanych laptopów – ASUS Proart Studiobook 16 3D-OLED i ASUS Vivobook Pro 16X 3D-OLED oprócz innowacyjnej matrycy 3D 3,2K 120Hz posiadają topową specyfikację. W najlepszej konfiguracji mowa tu o procesorze Intel Core i9 13 generacji i nowej karcie graficznej NVIDIA GeForce RTX 4070.

Ekrany OLED dostępne są w laptopach już od kilku lat. Zapewniają one żywe kolory, niski czas reakcji, nieskończony kontrast i wysokie kąty widzenia. Warto wspomnieć, że ASUS wprowadził je do laptopów jako jeden z pierwszych. Pomimo negatywnych opinii nie słyszy się o przypadkach wypalenia takiego ekranu.

Firma nie zdradziła jeszcze ceny nowych laptopów. Najpewniej będzie to od 10.000zł wzwyż w zależności od konfiguracji.

Czy oznacza to powrót mody na 3D? Pozostaje nam czekać na ruch pozostałych producentów.