One Plus 6 i 6T nie dostaną więcej aktualizacji

OnePlus oficjalnie kończy wsparcie dla dwóch flagowców

Zła wiadomość dla wszystkich posiadaczy smartfonów OnePlus 6 oraz 6T – producent w oficjalnym wpisie na forum zapowiedział, że nie będzie dłużej wspierał tych urządzeń.

Po trzech istotnych aktualizacjach, ponad trzech latach update’ów, po mniej więcej sześćdziesięciu zamkniętych wydaniach Beta oraz trzydiestu otwartych wydaniach testowych (open Beta), pora, aby zamknąć pewien rozdział i ogłosić oficjalny koniec wsparcia dla OnePlus 6 oraz 6T

Ostateczną wersją systemu pozostanie Oxygen OS 11.1.2.2, wydany w listopadzie ubiegłego roku. Jak potwierdziła firma, żaden z wymienionych wyżej smartfonów nie dostanie aktualizacji do  Androida 12.

Informacja ta jest nieciekawa dla właścicieli tych urządzeń – wciąż są stosunkowo wydajne i z powodzeniem mogą służyć jako tzw. daily driver nawet dla bardziej wybrednych użytkowników. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że producent dotrzymał obietnicy i faktycznie zapewnił wsparcie przez więcej niż planowane pierwotnie trzy lata.

Jeśli jesteś posiadaczem któregoś ze świeższych rozwiązań od tej firmy, prawdopodobnie nie masz się czym martwić, gdyż w lipcu 2021 roku OnePlus potwierdził “trzy ważne aktualizacje Androida oraz łatki bezpieczeństwa przez 4 lata”.

Producent dotrzymał słowa i zapewnił modelom 6/6T wsparcie przez ponad 3 lata
Producent dotrzymał słowa i zapewnił modelom 6/6T wsparcie przez ponad 3 lata

Dotyczy to jednak modeli OnePlus 8 oraz wyżej, można więc się spodziewać, że OnePlus 7 będzie kolejnym urządzeniem, które zostanie porzucone przez producenta.

Temat wsparcia platformy Android niemal od zawsze budził kontrowersje, ponieważ posiadacze telefonów z tym systemem nie mogli liczyć na długi żywot swoich urządzeń. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja uległa poprawie – aie tylko flagowce mogą liczyć na najświeższe oprogramowanie, coraz częściej popularne “średniaki” również mogą cieszyć się względnie częstymi łatkami i wprowadzaniem nowych wersji software’u.

Wbrew pozorom, to bardzo istotna kwestia. O ile można pogodzić się z brakiem nowych funkcji, jakie oferują kolejne wersje systemów operacyjnych, to już rozmaite patche mogą mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa naszych danych.

Warto zajrzeć do ustawień i upewnić się, czy w zakładce “system” nie czeka na nas niespodzianka w postaci świeżego wydania oprogramowania.

źródło: androidauthority.com