android

Jak włączyć opcje programisty w smartfonach z Androidem?

Last updated:

Tak właściwie ten poradnik trzeba byłoby zacząć od tego czym są tak właściwie opcje programisty, ale o tym za chwilę. Po pierwsze każdy telefon działający pod kontrolą systemu sygnowanego zielonym robocikiem ma taką funkcjonalność w systemie. Opcje te mogą się ukrywać pod różnymi nazwami jednak najczęściej występujące nazwy to opcje programisty czy opcje programistyczne. Po drugie w przypadku każdego smartfonu niezależnie od samego producenta, marki czy modelu zawsze załącza się je w taki sam sposób. Jedyną różnicą pomiędzy poszczególnymi telefonami może być kwestia samych możliwości jakie dają na opcje programistyczne, wynika to przede wszystkim z różnych wersji Androida czy modułów zaimplementowanych w konkretnym smartfonie.

Czym są opcje programisty (opcje programistyczne) i jakie dają możliwości?

Jak sama nazwa wskazuje to nic innego jak właśnie zaawansowane ustawienia, które dedykowane są tym, którzy trudnią się tworzeniem aplikacji na Androida. Są tak skonstruowane, że ciężko jest w nich mimo wszystko coś tak zepsuć, byśmy w ogóle „uceglili” telefon, ale trzeba korzystać z nich ostrożnie, bo czasem konsekwencje mogą być nieprzyjemne. Jakie dają możliwości opcje programisty? Możemy sprawdzać i kontrolować ilość zużywanego RAMu, włączyć opcję wyświetlenia miejsca dotknięcia wyświetlacza i wiele więcej. Część z tych opcji może się różnić między poszczególnymi modelami telefonów, ale niżej znajdziecie listę, którą można odblokować z poziomu Galaxy S10. Tak jak wspomniałem wcześniej ilość opcji może się nieznacznie różnić w zależności od modelu telefonu, ale ogólny schemat funkcji pozostaje bez zmian.

Jak odblokować opcje programisty w smartfonie?

Sposób odblokowania jest naprawdę banalnie prosty i wystarczy tylko kilka kliknięć. Wchodzimy w Ustawienia. Następnie Telefon i informacje, dalej Informacje o oprogramowaniu oraz kilkukrotnie naciskamy na Numer wersji. W telefonach od Xiaomi z MIUI na pokładzie droga jest nawet krótsza bo z ustawień przechodzimy do pierwszej zakładki o telefonie. Następnie kilkukrotnie tapniemy na Wersja (MIUI). Tak czy inaczej niezależnie jaki mamy telefon trzeba dostać się do wersji oprogramowania/jądra systemu (nie samego systemu). Następnie po kilkukrotnym tapnięciu opcje zostaną włączone. Pojawia się wówczas komunikat, że tryb programisty został włączony. W przypadku Galaxy S10 i wszystkich urządzeń działających pod kontrolą autorskiej nakładki koreańskiego producenta czyli One UI opcje programisty pojawiają się w głównym widoku ustawień, na samym końcu. W innych urządzeniach poszczególne opcje pojawiają się w różnych miejscach, ale zawsze znajdziemy je w ustawieniach telefonu.

Jak sami widzicie włączenie opcji programistycznych w smartfonie z Androidem nie jest trudne i wymaga tylko kilku sekund. Samo włączenie ich w telefonie tak na dobrą sprawę nie zmienia żadnych konkretnych ustawień. Jednak dopiero późniejsze przestawianie poszczególnych opcji wpływa na samo urządzenie, więc następne kroki należy podejmować ostrożnie. Najczęściej stosowaną wersją w telefonie jeśli chodzi o opcje programisty to debugowanie USB, dzięki czemu możemy mieć pełną kontrolę nad telefonem przy połączeniu go z komputerem.

More Stories
Update aplikacji Google+