Te polskie firmy technologiczne mogą skutecznie rywalizować z zagraniczną konkurencją

Polska gospodarka przeżywa okres intensywnej modernizacji. Najbardziej innowacyjne sektory mają przy tym nie tylko coraz większy udział w strukturze PKB, ale są w stanie z powodzeniem konkurować nie tylko na rynku lokalnym, ale również z międzynarodowymi podmiotami. Firmy technologiczne dostarczają przy tym coraz bardziej rozbudowanych rozwiązań, które idealnie odpowiadają oczekiwaniom użytkowników i są w stanie je kształtować. Warto przyjrzeć się kilku podmiotom reprezentującym tę branżę i przekonać się, dzięki czemu mogą osiągać międzynarodowy sukces.

Firmy technologiczne w bazie firm

Struktura polskiej gospodarki nieustannie się zmienia. Z roku na rok coraz większe znaczenie zyskuje przy tym branża najbardziej innowacyjnych usług, skupionych na wykorzystaniu nowych technologii. Polskie organizacje są nie tylko jednymi z najważniejszych w regionie, ale również w zdecydowanie szerszym ujęciu. Interesujących danych na ich temat dostarcza baza firm ALEO.com.

Łącznie można znaleźć w niej 3 816 480 aktywnych podmiotów. Wyszukiwarka pozwala przy tym zarówno na zaznajomienie się ze szczegółowymi danymi na temat konkretnego przedsiębiorstwa, jak i na analizowanie kondycji poszczególnych branż.

Firmy technologiczne, choć ich łączna liczba w skali kraju nie jest wysoka, stanowią przy tym ciekawy przykład tego, w jaki sposób zmienia się cała gospodarka. Coraz częściej są przy tym wizytówką kraju i w najlepszy sposób udowadniają, że polskie podmioty są w stanie konkurować nawet z największymi organizacjami.

Czego dowiadujemy się o firmach?

Dane widniejące w bazie firm są bardzo zróżnicowane. Oczywiście najwięcej informacji można znaleźć na temat podmiotów zobowiązanych do publikacji sprawozdań finansowych. Co oczywiste, dotyczy to bardzo często także spółek zajmujących się dostarczaniem najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Kilka kliknięć wystarczy więc, aby poznać m.in.:

  • przychody netto,
  • zysk/stratę brutto,
  • aktywa,
  • kapitał własny,
  • EBITDA,
  • posiadane zobowiązania,
  • przyznane dotacje,
  • władze firmy,
  • powiązania osobowe i kapitałowe.

Jak widać, to zespół wielu czynników istotnych zarówno z perspektywy osób zainteresowanych inwestycjami, jak i po prostu zaciekawionych gospodarką i realną kondycją krajowych podmiotów.

Najbardziej innowacyjne spółki technologiczne

Firmy technologiczne z polskim rodowodem od dłuższego czasu zajmują wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach. Nietrudno dowieść przy tym, że ich wkład w światowy rozwój jest niezwykle ważny. W raporcie Deloitte „Technology Fast 50 Central Europe”, którego celem jest wskazania najefektywniej rozwijających się podmiotów w tej części świata, aż połowa miejsc w pierwszej dziesiątce została zajęta przez firmy z Polski.

Łącznie w zestawieniu niemal jedna trzecia podmiotów może pochwalić się polskim pochodzeniem. Zwycięzcą rankingu jest natomiast Packhelp: spółka odpowiedzialna za stworzenie rozwiązania umożliwiającego tworzenie spersonalizowanych opakowań. Uruchomiony przez nią serwis pozwala nie tylko na tworzenie autorskich i zróżnicowanych opakowań, ale również na wybór ekologicznych materiałów.

Polskie firmy w TOP 10 zestawień

Miejsce w pierwszej dziesiątce najbardziej innowacyjnych firm technologicznych w centralnej Europie zajęły również inne polskie firmy. Na piątej lokacie znalazł się gliwicki EGZOtech opracowujący roboty wspierające proces fizjoterapii, w tym neurorehabilitację pacjentów w ciężkich stanach m.in. po wylewie czy chorobach neurologicznych.

Na 7 miejscu znalazł się natomiast białostocki Software House Solution4Labs opracowujący nowoczesne systemy zarządzania w laboratoriach medycznych. Kolejna lokata należy do firmy Zdrowegeny.pl, oferującej m.in. różnego typu testy diagnostyczne oraz genetyczne. Przedostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce zestawienia zajmuje firma Tylko umożliwiająca projektowanie własnych systemów przechowywania rzeczy, dostosowanych do indywidualnych oczekiwań.

Różne obrazy innowacji

Jak widać, polskie firmy technologiczne zajmują się bardzo zróżnicowanymi profilami działania. Wiele z nich skupia się zwłaszcza na technologiach informatycznych, oferując konkurencyjne rozwiązania adresowane do sektora biznesowego.

Równie silny rozwój towarzyszy także spółkom biotechnologicznym, które mają nieoceniony wkład w rozwój współczesnej medycyny. Nie brakuje przy tym takich, które proponują konsumentom dostęp do nowoczesnych narzędzi przydatnych w codziennym życiu. Wspólnym elementem jest jednak stawianie na innowacje, dzięki którym udaje im się świadczyć jeszcze lepsze usługi i z powodzeniem rywalizować z międzynarodową konkurencją.

More Stories
samsung galaxy fold
Samsung na dniach rozpocznie produkcję Galaxy Fold 2