Procesor z modułem 5G dla tanich smartfonów – MediaTek Dimensity 700

MediaTek od zawsze był znany z produkcji procesorów dla budżetowych jednostek. Na przestrzeni ostatnich lat producenci smartfonów coraz chętniej sięgali po układy tajwańskiego przedsiębiorstwa. MediaTek Dimensity 700 ma być jednostką centralną w zdecydowanie tańszych urządzeniach.

MediaTek Dimensity 700 jest 8 rdzeniowym CPU wykonanym w 7nm litografii z modułem 5G na pokładzie. Procesor składa się z dwóch rdzeni Cortex-A76 z zegarami 2.2GHz oraz 6 rdzeniami Cortex-A55 rozpędzającymi się do 2GHz. Układ graficzny to Mali-G57. Jednostka może pracować maksymalnie z 12 GB pamięci LPDDR4X i pamięcią na dane użytkownika UFS 2.2. Zapewnia także łączności Bluetooth 5.1 oraz WiFi 5. Procesor wspiera rozdzielczość maksymalną 1080 x 2520 pikseli oraz matryce odświeżane maksymalnie w 90Hz.

Dimensity 700 zapewnia wsparcie dla głównej matrycy o rozdzielczości 64 lub 48 Mpx, lub w konfiguracji 16 + 16 Mpx. Standardowo wspiera sztuczną inteligencję w postaci efektu bokeh, redukcji szumów czy rozpoznawanie twarzy.

Pierwsze smartfony z owym układem powinny dotrzeć na rynek już na początku następnego roku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Polsce także ujrzymy urządzenia napędzane przez nowy chip MediaTeka, gdyż obecnie w sprzedaży na naszym rynku znajdziemy już pierwsze propozycje z procesorem tajwańskiego producenta. Oppo Reno 4 Z jest pierwszą w Polsce opcją z CPU z serii Dimensity.

More Stories
Nokia przejmuje udziały Siemensa w NSN