Qualcomm Quick Charge 5 logo

Qualcomm zapowiedział Quick Charge 5!

Nie myliłem się kiedy jakiś czas temu pisałem o tym, że rok 2020 to rok szybkiego ładowania w świecie smartfonów. Do chińskiej elity prezentującej technologie ładowania mocą ponad 100W dołącza amerykański Qualcomm. Producent mobilnych chipsetów od lat rozwija swoją technologię szybkiego ładowania, z którą możemy się spotkać w smartfonach wielu marek.
Quick Charge 5 generacji podobnie jak rozwiązania chińczyków ma naładować nasze smartfony mocą ponad 100W, chociaż dokładna wartość nie została podana. Przykładowa bateria o pojemności 4500mAh naładuje się od 0% do 50% w 5 minut, a do 100% w 15 minut. Warunkiem dla nowego standardu musi być bateria złożona z 2 lub 3 akumulatorów, na które równomiernie rozłoży się prąd podczas szybkiego ładowania.

Nowy standard może się pochwalić o 70% większą wydajnością i o 10% lepszym zarządzaniem termalnym względem starszej generacji. Nowa technologia będzie wstecznie kompatybilny do Quick Charge 2, możemy także liczyć na kompatybilność ze standardem Power Delivery.

Qualcomm chwali się też odpowiednimi zabezpieczeniami. Amerykanie zapewniają 8-poziomową ochronę napięciową, 3-poziomową ochronę prądową, 3-poziomową ochronę termalną, 3 zabezpieczenia czasowe i zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przy 25V. Kontrolery ładowania w telefonie nie będą ślepo ufać ładowarce kiedy wykryje możliwość użycia protokołu Power Delivery. Chip dokona pomiarów określających maksymalny prąd, który może dostarczyć, obserwując jednocześnie termikę.

Qualcomm mówi, że pierwsze smartfony z Quick Charge 5 mogę pojawić się jeszcze w 3 kwartale 2020 roku.

Źródło: Qualcomm

More Stories
Meizu M3 i M3 Note
Meizu M3 S – trzeci świetny “średniak” w poczekalni