Plus wyprzedził konkurencje. Pierwsze komercyjne dostępne 5G wystartowało

Wczoraj, grupa Polkomtel uruchomiła pierwszą komercyjnie dostępną sieć 5G w Polsce. Będą mogli z niej korzystać wszyscy klienci Plus’a lub Cyfrowego Polsatu. Na start, tylko trzy telefony będą wstanie tą sieć obsłużyć – Huawei Mate Xs, P40 oraz P40 Pro.

Z nowej sieci na początku będzie mogło korzystać 900 tysięcy osób, mieszkających w wcześniej wymienionych miastach. Jak podaje operator, w zasięgu tej sieci niebawem ma się znaleźć dodatkowe 2 miliony mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

Przez koronawirusa aukcje 5G nie mogły się odbyć, więc Plus zaadoptował swoje pasma LTE. Nikt nie wie kiedy przetargi zostaną wznowione, więc operator będzie nadal rozwijał swoją sieć w taki sposób. Jak podaje operator:

W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz.

Plus pozytywnie nas zaskoczył i nie możemy się doczekać kiedy przetestujemy nową sieć 5G. A Wy, co sądzicie o tej nowej technologii? Dajcie znać w komentarzach!