0

Posłowie Parlamentu Europejskiego zdecydowanie zagłosowali za wprowadzeniem wspólnego portu dla wszystkich urządzeń mobilnych. Rezolucja przyjęta została w głosowaniu, gdzie za było aż 582 osoby. Przeciw było tylko 40. Co to oznacza dla potencjalnego użytkownika?

Dziesięć lat temu UE skłoniła głównych producentów telefonów (w tym Apple) do przejścia na wspólny standard. Teraz posłowie uważają, że podejście dobrowolne nie zadziałało i należy przyjąć nowe ustawodawstwo.

W rezolucji podkreślono, że ładowarki bezprzewodowe są sposobem na zmniejszenie ilości odpadów elektronicznych, ale zauważa, że ​​przepisy opracowane przez Komisję powinny zapewnić, że ładowarki mogą współpracować z różnymi markami telefonów.

Apple argumentowało przeciwko wspólnej ładowarce, twierdząc, że stłumi innowacje i niechcący stworzy e-odpady, ponieważ istniejące ładowarki i kable Lightning zostały zamienione na USB-C, preferowany wspólny standard. Najbardziej ucierpiałby Apple, ponieważ inni producenci przeszli już głównie na USB-C (z wyjątkiem niektórych modeli podstawowych).

Jak pokazują badania przeprowadzone przez sustainablySMART, większość e-odpadów generowana jest przez ładowarkę, a nie kabel. Sugerują, aby zakazać lub zniechęcić do umieszczania ładowarki w opakowaniach detalicznych smartfonów. Zamiast tego użyjesz swoich starych od poprzednich urządzeń.

Najlepiej byłoby, gdyby wspólny standard ładowania był częścią przepisów – Google już wymaga podstawowej obsługi zasilania USB z telefonów z portem USB-C, ale wszystkie telefony z ładowaniem 40 / 60W wykorzystują zastrzeżoną technologię, aby osiągnąć te prędkości (i ładować wolniej po podłączeniu do ładowarki USB PD). Ładowarki bezprzewodowe znajdują się w podobnej sytuacji.

W rezolucji odnotowano, że w 2016 r. średnia globalna wynosiła 6 kg e-odpadów na osobę rocznie, podczas gdy średnia dla obywateli UE wynosiła 16,6 kg. Wymaga to również zwiększenia ilości zbiórki i recyklingu starych kabli i ładowarek. Jak myślicie, czy nowa ustawa ma sens?

 

Żródło: https://www.gsmarena.com

Motorola Moto G Stylus – wyciek specyfikacji

Wcześniejszy wpis

Na tych telefonach nie uruchomisz już WhatsAppa

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy