Jak odzyskać dane z pendrive’a? – poradnik krok po kroku

Utrata danych może się przydarzyć każdemu z nas, najczęściej dosięga w najbardziej niespodziewanym momencie. Przez co nie jesteśmy odpowiednio przygotowani na taki rozwój wypadków. Na szczęście od dłuższego czasu możemy znaleźć darmowe programy, które zdecydowanie ułatwiają nam to zadanie. Dziś przedstawię krok po kroku jak odzyskać dane z pendrive’a, ale równie dobrze możemy poszczególne kroki przenieść i wykorzystać do odzyskania plików z zewnętrznego dysku twardego, karty pamięci czy innych nośników pamięci.

Zanim jednak przystąpimy do odzyskiwania danych z naszego nośnika musimy pamiętać o kilku ważnych elementach. Po pierwsze gdy zauważymy, że nasze dane są uszkodzone, utracone itd. Nie zapisuj dodatkowych danych na tym nośniku. Po drugie nie formatuj pendrive. Warto po prostu odłączyć je od urządzenia i podłączyć ponownie gdy będziemy już chcieli przywrócić elementy na nim zapisane. Jeśli zastosujecie się do powyższych reguł istnieje znacznie większa szansa, że dane będą w pełni odzyskane.

Poradnik oprę na własnych doświadczeniach i będę w nim korzystał z oprogramowania EaseUS Data Recovery. W podstawowym zakresie jest zupełnie darmowe i bardzo proste w obsłudze, a przy tym wśród obsługiwanych języków znajduje się również nasz rodzimy. Program możecie pobrać stąd. Po jego instalacji na komputerze możemy przejść bezpośrednio do odzyskania danych.

Uruchamiamy EaseUS Data Recovery, pierwsze okno wita nas ogólnym podglądem programu. W podstawowej wersji możemy odzyskać 500 MB danych, jednak tę liczbę możemy zwiększyć do 2000 MB korzystając z udostępniania na naszych kanałach social media. Do podstawowych zadań wystarczy, jednak gdy chcemy odzyskać nieco więcej informacji warto zaopatrzyć się w wersję premium, która ma znacznie większe możliwości. Wracając do samego oprogramowania na ekranie głównym mamy listę wszystkich dysków, które są podłączone do naszego komputera. Teraz możemy podłączyć pendrive czy kartę pamięci.

 

Na liście pojawia się nośnik z którego chcemy odzyskać dane. Klikamy dwa razy w dany nośnik i magia powoli zaczyna dziać się sama. W nowym oknie zaczynają się sukcesywnie pojawiać odzyskane pliki, możemy wybrać konkretne i je zapisać na innym nośniku. Tutaj mam jeszcze dwie uwagi, po pierwsze nie zapisujcie danych odzyskanych na tym samym nośniku z którego je odzyskujecie, możecie zrobić jeszcze większy problem niż pierwotnie. Po drugie EaseUS Data Recovery ma dwa rodzaje skanowania – szybki skan, który jest mniej dokładny i dokładny skan, który z kolei powinien być znacznie bardziej skuteczny. Warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż program sam dokończy skan i wówczas dopiero rozpocząć proces odzyskania danych.

Zapisujemy wybrane dane i sprawdzamy czy wszystko z nimi w porządku. Miałem okazję testować EaseUS Data Recovery i na podstawowych rozszerzeniach plików radził sobie bardzo dobrze (mam tutaj na myśli zdjęcia, dokumenty tekstowe czy pdfy) z pozostałymi danymi różnie bywa i tutaj czasem zależy to trochę od szczęścia i stopnia uszkodzenia. Jednak mimo wszystko warto spróbować wykorzystać ten program. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące odzyskiwania danych z pendrive piszcie w komentarzach, postaram się na wszystkie odpowiedzieć.

More Stories
HTC Titan III nadchodzi?