0

Jedną z ważniejszych zmian, które przyniósł wydany w październiku system Apple macOS 10.15 Catalina jest uśmiercenie aplikacji iTunes. Od tej pory zastępują ją 3 aplikacje, które opowiadają zastosowaniom poczciwego iTunes’a. Powodem rozbicia iTunes na 3 oddzielne aplikacje była jego masywność. Apple stwierdziło, że istnienie jednego wielkiego programu, do wszystkiego nie ma sensu i lepiej stworzyć kilka wyspecjalizowanych aplikacji.

Zabicie iTunes zapowiedziane zostało na konferencji Apple WWDC 2019, a aplikacja nie trafiła do iOS 13 i macOS Catalina. Są jednak inne miejsca, w których aplikacja wciąż żyje. Takim miejscem jest Microsoft Windows 10. Apple nie przepada zbytnio za tworzeniem oprogramowania dla konkurencyjnych systemów takich jak Windows, czy Android. Baza użytkowników Windowsa jest jednak na tyle ogromna i znacząca, że Apple musi zapewnić użytkownikom jakiś sposób na połączenie iUrządzeń z komputerem.

Uśmiercenie rozwijanego od prawie 19 lat iTunes’a sprowadza się do stworzenia nowych rozwiązań dostępnych dla każdego. Gigant z Cupertino 3 tygodnie temu zamieścił w serwisie LinkedIn ofertę pracy dla Inżynierów Oprogramowania. Programiści zajęliby się tworzeniem “nowej generacji mediowych aplikacji dla Windowsa”. Aplikacje Apple Music, Podcasts oraz TV będą tworzone na UWP – interfejsie API, na którym tworzone są aplikacje dla sklepu Microsoft Store. Oznacza to, że nowe apki mogą być dostępne jedynie dla Windows 8, 8.1, 10 oraz dla Xbox’a.

Wybór UWP zamiast typowego API dla systemów rodziny Windows – Win32, nie powinien dziwić. Wsparcie dla Windowsa 7 kończy się w styczniu 2020 roku, więc pozostaje dostępność dla nowszych systemów. Poza tym UWP pozwoli na pojawienie się aplikacji w konsolach Xbox One. Apple potrzebuje miejsc do dystrybucji swoich treści, a wiele z nas korzysta z serwisów VOD na konsolach. I to właśnie Xbox spośród wszystkich urządzeń korzystających z UWP na być tym, na którym rosnąc w siłę będzie głównie Apple TV.

Co myślicie o nowych aplikacjach Apple? Korzystacie? Zamierzacie wykupić abonament Apple TV+?

Źródło: LinkedIn

Apple ponownie to robi

Wcześniejszy wpis

Samsung Galaxy Note9 z aktualizacją do OneUI 2

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy