TP-Link Neffos X20 – recenzja

Neffos X20 to niedrogi smartfon klasy podstawowej, który jest wyposażony w duży wyświetlacz, podwójny aparat i pojemną baterię. W teście telefon okazuje się solidnym przedstawicielem branży i ujawnia zarówno pozytywne, jak i negatywne niespodzianki.

Zawartość pudełka i specyfikacja

W pudełku znajduje się kabel Micro-USB, ładowarka oraz słuchawki

Neffos X20 jest dostępny w kolorach Aurora Purple, Black, Red i Blue i dobrze leży w dłoni. Jakość wykonania i wybór materiałów jest na dobrym poziomie, chociaż tył jest dość podatny na odciski palców. Akumulatora nie da się ręcznie wyjąć, nie ma certyfikatu IP.
Port Micro-USB wygląda teraz nieco staromodnie, ale obsługuje USB-OTG. Możliwe jest za to rozszerzenie pamięci za pomocą karty microSD. Oferowane jest pełne rozwiązanie dual SIM. Jest też gniazdo audio i analogowy odbiornik radiowy.
Użyte oprogramowanie to Google Android 9.0 Pie, którego aktualizacje zabezpieczeń są aktualne od 5 kwietnia 2019 r., czyli nie są już aktualne. Regularne aktualizacje z pewnością nie mają tu miejsca.

Sieć jest bardzo szybka i stabilna zważywszy na klasę cenową.
System jako tako nie daje powodów do krytyki, tylko ze względu na słaby procesor pojawiają się krótkie czasy oczekiwania. Czujnik linii papilarnych bardzo niezawodnie rozpoznaje nasz palec. Oferowane jest również rozpoznawanie twarzy, które jest nieco szybsze, ale także mniej bezpieczne.

 

 

Design i wykonanie

TP-Link Neffos X20 prezentuje się naprawdę świetnie. Bryła urządzenia jest prosta, elegancka, a fioletowa wersja kolorystyczna naprawdę świetnie pasuje do całości. Oczywiście zgodnie z panującą modą urządzenie ma błyszczące plecki, które stosunkowo szybko się palcują i to może irytować. Na plus trzeba zaliczyć niewielkie ramki wokół ekranu.

Smartfon został wykonany z tworzywa sztucznego. Moim zdaniem plastik jest odpowiednim materiałem w takich modelach, ponieważ oferuje niższą wagę, odpowiednią wytrzymałość i wcale nie czuć, że mamy do czynienia z budżetowcem. Tu spory wpływ na to ma wysoka jakość wykonania. Sprzęt wygodnie leży w dłoni i można spokojnie używać go jedną ręką.

Ekran

Panel ma przekątną 6,26 cala. Moim zdaniem to odpowiednia wielkość panel, która świetnie sprawdza się do codziennego użytkowania, a jednocześnie przy prawie bezramkowych smartfonach pozwala na zachowanie wciąż kompaktowych wymiarów. Do kompletu mamy rozdzielczość HD+. 1520 x 720 pikseli nie gwarantuje idealnej ostrości obrazu, ale można się do tego przyzwyczaić. Matrycę wykonano w technologii IPS. Wyświetlacz Neffos X20 okazuje się być solidnym panelem o wystarczającej jasności. Odwzorowanie kolorów jest na poziomie zwykłym w klasie. Czerń z kolei mogłaby być głębsza. Bez zastrzeżeń pozostaje czułość na dotyk.

Bateria

Smartfon jest wyposażony w akumulator o pojemności 4100 mAh .Żywotność baterii jest na dobrym poziomie. Pozytywnie zauważyłem niskie wartości zużycia w trybie czuwania. Nawet po 4 bez użycia bateria była nadal w ponad 75 procentach pełna. Jest możliwość wyboru kilku trybów zużycia energii tak aby dostosować pracę smartfona i pobór baterii pod swoje preferencje.

Aparat

Podwójny aparat Neffos X20 nie oferuje ani bardzo szerokiego kąta, ani teleobiektywu, drugi obiektyw zbiera tylko informacje o głębokości dla trybu Bokeh, oprócz tego jest jeszcze podwójna dioda doświetlająca. Poza tym pod aparatem nadrukowano napis informujący o wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do polepszania zdjęć. Jakość jest dobra, ale w porównaniu z najlepszymi modelami wykazuje słabości w zakresie dynamicznym i zwykle jest prześwietlona w jasnych obszarach obraz

   

Aparat posiada także funkcję trybu nocnego, jednak zalecany w jest wtedy użycie trójnoga, bo lekkie poruszenie powoduje że fotografowany obraz staje się rozmazany. Smartfon nadaje się najbardziej do wykonywania zdjęć w dzień.

 

 

Opóźnienie zwolnienia migawki jest również dość wolne, a uruchomienie aparatu zajmuje prawie dwie sekundy.

Zabezpieczenia biometryczne

Telefon posiada skaner odcisków palców umiejscowiony na pleckach urządzenia, działa szybko i sprawnie. Jego miejsce zostało dobrze wyznaczone. Może on także służyć do wysuwania paska powiadomień oraz np. wywoływania aparatu, w praktyce jednak nie sprawdzały się one i jest możliwe że była to wada mojego egzemplarza. Telefon można odblokować także za pomocą rozpoznawania twarzy które jest oparte na przedniej kamerce i nie jest wspomagane przez żadne inne sensory. Oznacza to że jego działanie może okazać się w niektórych sytuacjach niezbyt szybkie, lub niedokładne. Istnieje również ryzyko odblokowania telefonu przez osoby trzecie, na przykład podłożeniem naszego zdjęcia.

Oprogramowanie

Smartofon pracuje pod kontrolą Androida 9.0 Pie z nakładką od producenta NFUI 9.0. Całość prezentuje się całkiem ładnie i widać progres z generacji na generację, aczkolwiek sam nie jestem fanem wyglądu tego interfejsu. Na pewno na plus trzeba zaliczyć całkiem spore możliwości personalizacji oraz przygotowane funkcje dodatkowe.

Neffos X20 oferuje tutaj następujące funkcje dodatkowe:

  • App Cloner – możemy mieć dwie takie same aplikacje, np. Facebook, WhatsApp,
  • Edycja paska przycisków – można korzystać z trzech klawiszy lub dwóch (na wzór tych z czystego Androida),
  • Gesty na wygaszonym ekranie – możliwość uruchamiania aplikacji po narysowaniu danej literki na zablokowanym wyświetlaczu,
  • Gesty na skanerze linii papilarnych – można sterować nim paskiem powiadomień czy wykonywania zdjęć,
  • Pływający przycisk
  • Możliwość regulacji czułości ekranu – dostępne trzy poziomy: niski, średni, wysoki.

Wydajność

TP-Link Neffos X20 jest napędzany przez czterordzeniowy układ Mediatek MT6761, na który składają się cztery rdzenie ARM Cortex A53 2 GHz i grafika PowerVR GE8300. To pokazuje, że mamy do czynienia z low-endem, choć bardziej problematyczne wydają się być 2 GB RAM.

W grach to sprawdza średnio. Owszem, uruchomimy większość tytułów ze Sklepu Play, ale jedynie te prostsze będą działać płynnie bez nagłych spadków liczby wyświetlanych klatek na sekundę. Na plus brak problemów z nadmiernym nagrzewaniem się. W codziennym działaniu TP-Link Neffos X20 potrafi gubić klatki i jest to ogromny problem. Dosyć wolny procesor oznacza spore utrudnienie w tej kwestii, podobnie jak skromne 2 GB RAM ograniczają jakąkolwiek wielozadaniowość. W tle możemy zostawić dwa działające programy, co jest słabym wynikiem.

Benchmarki:
Antutu: 65675
Geekbench
Single-Core: 923
Multi-Core: 2053
3D Mark
Sling Shot Extreme (OpenGL ES 3.1/Vulkan): 258

Dźwięk

Jeden głośnik multimedialny na dolnej krawędzi swoim brzmieniem nie wywołuje większych zastrzeżeń, przynajmniej do pewnego poziomu głośności. Do gier czy YouTube będzie sie nadawał idealnie. Należy mieć świadomość, że tony niskie lub wysokie mogą być zdecydowanie zbyt mało słyszalne. Na słuchawkach sytuacja wygląda nieco lepiej. Mimo wszystko zadowoleni z brzmienia na słuchawkach będą mniej wymagający użytkownicy, choć trudno by było spodziewać się czegoś innego po tej klasy urządzeniu.

Łączność

Pod tym względem TP-Link Neffos X20 bardzo pozytywnie zaskoczył. ponieważ otrzymujemy dwuzakresowe WiFi oraz Bluetooth 5, co jest nadal rzadko spotykane. Oprócz tego pojawiło się dual SIM standby, LTE i GPS. Sama lokalizacja odbywa się całkiem sprawnie, choć precyzja jej wskazań mogłaby być trochę lepsza. Reszta modułów działa bez zastrzeżeń. Przyzwoicie prezentuje się jakość rozmów. Mikrofon odpowiednio dobrze rejestruje nasz głos, a sam głośnik mógłby mieć wyższą głośność maksymalną.

Podsumowanie

TP-Link-Neffos X20 to solidny smartfon klasy podstawowej o stylowym wyglądzie i dobrej żywotności baterii. Pozytywne jest to, że jeśli chcesz używać karty Dual-SIM (2x Nano), nie musisz rezygnować z karty microSD.
Aparat zapewnia raczej umiarkowane wyniki, które są wystarczające do prostych potrzeb mediów społecznościowych, ale szybko osiągają granice przy słabym świetle. Chociaż wyświetlacz jest przyjemnie duży, zapewnia słaby współczynnik kontrastu w życiu codziennym. Wydajność systemu jest dość słaba, ale nie jest inaczej u większości konkurentów w tym przedziale cenowym.
Smartfon jest szczególnie odpowiedni dla użytkowników, którzy wolą używać swojego telefonu komórkowego głównie do pisania wiadomości.

More Stories
Aplikacje Tygodnia [09.07-15.07]