Apple

iOS nie taki bezpieczny jakby się mogło wydawać

W branży mobilnych technologii, ale w sumie nie tylko utarł się pewien schemat, stereotyp. Niemal wszystkie wirusy, „dziury” w oprogramowaniu dotyczą systemu sygnowanego zielonym robocikiem, a iOS jest wolny od tego typu problemów. Zgodzić się mogę, że owszem zdecydowana większość takich elementów można znaleźć na systemie od giganta z Mountain View, ale z drugiej strony system sygnowany nadgryzionym jabłuszkiem nie jest wolny od wad.

Dowodem na powyższe stwierdzenie jest nowy malware, który zagościł na iOS. Apple jest znany z dosyć restrykcyjnego podejścia do certyfikacji aplikacji, które pojawiają się w ich oficjalnym sklepie. Dlatego też do tej pory nie mieliśmy do czynienia zbyt dużą ilością wirusów czy malware, który pojawiał się w aplikacjach. Sumarycznie zainfekowane było 17 aplikacji od jednego programisty. Sam malware nie był szczególnie niebezpieczny. Wszelkie dane wrażliwe zostawał w spokoju, jednak jego głównym zadaniem było klikanie w reklamy. Posiadacz iPhone używając zainfekowanej aplikacji nieświadomie wchodził na strony i klikał w konkretne reklamy. Programista zarabiał na niewiedzy użytkownika i wykorzystywał jego niewiedzę. Jak w takim razie udało się obejść zabezpieczenia? Pobierając ze sklepu Apple App Store wspomniane aplikacje nie miały one żadnego złośliwego kodu. Dopiero po samej instalacji oprogramowania ta łączyła się z serwerem, pobierała szkodliwą część kodu i wówczas dopiero zaczynała się monetyzacja całego przedsięwzięcia.

Problem nie zauważyło samo Apple. Całą sprawę nagłośniła zewnętrzna firma zajmująca się bezpieczeństwem cyfrowym, stąd w ogóle wiemy, że problem się pojawił. Czy w takim razie Apple będzie w jakiś bardziej rozbudowany sposób monitorował aplikacje i gry już podczas używania ich przez użytkowników? Tego nie wiemy, ale myślę, że gigant z Cupertino wdroży dodatkowe zabezpieczenia.

Źródło: gsmarena.com

More Stories
Mobilne okazje
Mobilne okazje 10.06.2016