0

Zaledwie dwa dni po premierze nowych flagowców giganta z Mountain View wystarczyły, by znaleźć pewne problematyczne niedopatrzenie. Chodzi o system rozpoznawania twarzy, który w nowych Pixelach całkowicie zastępuje czytniki linii papilarnych. Smartfony po premierze trafiły do dziennikarzy i recenzentów na pierwsze testy. Tech reporter z Chris Fox z BBC News podzielił się tweetem, w którym pokazuje na filmie problematyczny skaner.Chris Fox próbuje odblokować Pixela 4 za pomocą twarzy z zamkniętymi oczami. Smartfon się odblokowuje, co nie powinno się stać, gdyż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa. Istnieje bowiem ryzyko odblokowania urządzenia np. gdy właściciel śpi. W ten sposób dane urządzenia staną się dostępne dla nieupoważnionych osób. Wcześniej opisywaliśmy też podobny problem dotyczący Samsunga Galaxy S10, gdzie ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych pod ekranem nie działa poprawnie gdy na ekranie znajduje się folia niezatwierdzonej przez Samsunga. Ciężko jednak powiedzieć czy można to uznać za niedopatrzenie, skoro Google na stronie supportu jasno mówi:

Your phone can also be unlocked by someone else if it’s held up to your face, even if your eyes are closed. Keep your phone in a safe place, like your front pocket or handbag.

Google donosi, że pracują już nad rozwiązaniem problemu, w ustawieniach funkcji Face Unlock pojawi się opcja do zaznaczenia, która może uniemożliwić odblokowanie urządzenia gdy oczy są zamknięte.


W obecnej wersji oprogramowania, która znajduje się urządzeniach testerów opcji tej jeszcze nie ma. Nie wiadomo też czy pojawi się ona do 24 października, kiedy Pixel 4 oraz Pixel 4XL trafią oficjalnie do sprzedaży. Do czasu wydania stosownej aktualizacji użytkownicy będą musieli korzystać z funkcji “lockdown” kiedy będą chcieli zachować szczególną ostrożność.


Funkcja “lockdown” oznacza, że jednorazowo podczas następnej próby odblokowania urządzenia, wszystkie biometryczne sposoby zostają zablokowane. Pozostaje jedynie możliwość odblokowania wzorem lub PIN-em.

Źródła: Twitter @thisisFoxx, 9To5Google, BBC News

Motorola One Action – recenzja

Wcześniejszy wpis

Nokia przygotowuje swój nowy smartfon

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy