Klawiatury Microsoftu z nowymi przyciskami!

Kilka dni temu na evencie Microsoftu po cichu zaprezentowano dwie nowe Klawiatury – Microsoft Ergonomic Keyboard oraz Microsoft Bluetooth® Keyboard. Oba modele różnią się od znanym nam dotychczas klawiatur, pojawiły się w nich dwa nowe przyciski zastępujące poprzednie znajdujące się między prawym Alt i prawym Ctrl. Przyciski znajdujące się w tamtych miejscach nie zawsze są takie same. Czasami jest to prawy Windows wraz z przyciskiem do menu kontekstowego, a czasem na miejscu któregoś z nich znajduje się przycisk Funkcja. 

Przydatność tych przycisków może być dyskusyjna, podobnie jak tych nowych. Nowymi przyciskami są Office oraz Emoji. Pierwszy z nich pozwala na uruchomienie centrum Microsoft Office, z poziomu którego możemy wybrać którą aplikację pakietu chcemy uruchomić. Możemy także użyć przycisku do uruchomienia konkretnej aplikacji poprzez połączenie go z pierwszą literą danej aplikacji np.

  • Office + W = Microsoft Word
  • Office + X = Microsoft Excel
  • Office + P = PowerPoint

Przycisk Emoji pozwala na otwarcie okna wyboru emoji. Niestety w przypadku tego przycisku nie możemy wybrać konkretnego emoji z pomocą skrótu klawiszowego.

Osoby korzystające z pakietu Office najczęściej mają skróty swoich wybranych aplikacji gdzieś pod ręką np. na pasku zadań, czy w formie kafelek w menu Start. Z kolei pole wyboru emoji można równie szybko otworzyć skrótem klawiszowym Windows + . (kropka). Dlatego uważam, że użyteczność tych skrótów może być dyskusyjna. Nie wiadomo czy klawisz Office działałby w przypadku innych pakietów biurowych takich jak: Libre Office, czy Open Office. Nie wiemy też, czy klawisze spełniałyby swoje funkcje w komputerach działających pod kontrolą innego systemu niż Windows 10 np. w macOS, czy w dystrybucjach Linux’a.

Obie klawiatury trafią do sprzedaży już 15 października. Microsoft Ergonomic Keyboard kosztuje $59,99, a Microsoft Bluetooth® Keyboard $49,99, można je kupić na stronie Microsoftu.

Źródło: The Verge

More Stories
Project Glass – kolejna rewolucja od Google!