0

Android jako system Open Source pozwala na jego dowolną modyfikację. Z tych korzystają producenci smartfonów, którzy chętnie zmieniają cały system do tego stopnia, że nie da się poznać, że urządzenie posiada Androida. Google nic do tego nie miał, w sumie w ogóle się nie wtrącał. Aż do teraz. Wygląda na to, że Google postanowiło zacząć narzucać swoje rozwiązania innym.

Zapomnij o autorskich rozwiązaniach

Zazwyczaj mamy dwa tryby poruszania się po systemie: tradycyjne 3 przyciski i gesty. Czasem są dostępne gesty stworzone przez Google, czasem autorskie gesty producentów a czasem oba. Te drugie są nie na rękę gigantowi z Mountain View i zmusi producentów do przejścia na domyślne rozwiązanie. Zgodnie z nową umową GMS (Google Mobile Services) autorskie gesty producentów nie mogą być widoczne podczas konfigurowania smartfona. Jakby tego było mało, opcja musi być ukryta dużo głębiej niż gesty Google. Nie mogą też pojawiać się powiadomienia o autorskiej metodzie gestów. Krótko mówiąc, producent ma zrobić wszystko, by użytkownik nie dowiedział się o innych gestach niż tych które wymyśliło Google. Zmiany będą obowiązywać na smartfonach z fabrycznym Androidem 10.

Android coraz bardziej zamknięty?

W 2017 roku do Androida a dokładniej sklepu Google Play został dodany antywirus Google Play Protect. Poza ochroną urządzenia możliwe, że miał ograniczyć instalacje zewnętrznych antywirusów. Teraz ograniczenia w kwestii gestów. Co następne? Usunięcie opcji instalacji aplikacji z nieznanych źródeł? Zakaz używania nakładek przez producentów?  Szczerze nie wiem, ale wiele wskazuje na to, że może się tak stać… Co o tym myślicie? Android stanie się drugim iOS? Nie będzie już otwartych systemów i będziemy skazani na to co producent systemu zaoferuje? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: androidauthority.com

Afryka wchodzi do smartfonowej gry!

Wcześniejszy wpis

Oppo Reno Z – recenzja

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy