Windows 10X nowym systemem od Microsoftu

Wracając wstecz do 2015 roku Microsoft deklarował, że Windows 10 będzie ostatnim systemem, który będzie rozwijany i wspierany. Nie było jednak mowy na temat nowych wersjach systemu Windows 10. Po eksperymentach z Windows 10 Mobile i Windows 10S, Microsoft stworzył kolejną odsłonę nowoczesnych okienek.


CZYM JEST X?

Windows 10 X jest systemem stworzonym z myślą o urządzeniach z wieloma ekranami oraz tymi składanymi. Oprogramowanie zostało wspomniane przy okazji wczorajszej (02.10.2019) konferencji Microsoftu. Pokazano na niej m. in. Microsoft Surface Neo, który ma być pierwszym urządzeniem działającym pod kontrolą Windowsa 10X.


JAKI JEST X?

Na obecną chwilę o nowym wcieleniu okienek wiemy dość mało. Nowy Windows pozwala na wyświetlanie różnych aplikacji na kilku ekranach oraz na częściach ekranu w przypadku ekranów składanych. System współpracuje z aplikacjami Win32, ale będą musiały być podpisane. Aplikacje będą otwierane w tzw kontenerach, czyli specjalnej, odizolowanej od reszty systemu warstwie. Celem tego zabiegu jest bezpieczeństwo i stabilność środowiska pracy aplikacji. 10X dostał także odświeżone menu start.microsoft surface neo

Ciekawym i przemyślanym rozwiązaniem będzie korzystanie z klawiatury. System sam wykrywa obecność klawiatury położonej na ekranie. Z pozostałej powierzchni ekranu, która nie została zakryta klawiaturą udało się zrobić coś na wzór touchbar’a znanego z Apple MacBook’ów. Wyświetlają się tam emoji, gify, schowek lub touchpad.

Pierwszym urządzeniem posiadającym system Windows 10X będzie Microsoft Surface Neo, którego ujrzymy dopiero pod koniec roku 2020. Nie wiele później powinny się pojawiać kolejne urządzenie, bo ponoć Lenovo, ASUS, Dell i Hp także pracują nad tego typu urządzeniami.

Źródła: Twitter @surface, The Verge