Zrób więcej z Google Chrome! cz.1 [poradnik]

Słowem wstępu…
Google Chrome mamy na każdym urządzeniu zainstalowany fabrycznie. Zazwyczaj instalujemy aktualizację przeglądarki i w sumie przeglądamy internet. Tyle i tylko tyle. A co jeśli wam powiem, że Chrome da się poprawić? Dzięki moim wskazówkom będziecie bardziej zadowoleni z użytkowania przeglądarki (a przynajmniej mam taką nadzieję). 

Tryb ciemny
Wchodzimy w przeglądarkę i w pasku wyszukiwania wpisujemy chrome://flags. To menu zawiera opcje eksperymentalne co oznacza, że mogą nie działać tak jak byśmy sobie tego życzyli. Chociaż ja nie miałem większych problemów (w sumie to praktycznie żadnych). Dobra, już nie przedłużając w pasku wyszukiwania wpisujemy Dark Mode. Pojawią się nam dwie opcje. Nas interesuje Android Chrome UI Dark Mode. Zmieniamy z Default (domyślne) na Enabled (aktywne). Klikamy Relaunch Now i przeglądarka nam się restartuje. Najlepiej kliknąć  przycisk home (ten systemowy, a nie w Chrome), wyrzucić apke z RAMu i uruchomić jeszcze raz. Teraz po przejściu do ustawień powinna pojawić się opcja motywy. Mamy tam do wyboru ustawienia domyślne- ciemny motyw będzie się włączał, gdy uruchomimy oszczędzanie baterii, jasny i ciemny. Wybieramy ciemny i możemy się cieszyć przejściem na “ciemną stronę mocy”.

Ciemne strony internetowe
Mamy już ciemny motyw aplikacji. Niestety strony wciąż są białe. Z pomocą przychodzi kolejna ukryta funkcja. Ponownie w chrome://flags wpisujemy dark mode. Tym razem wybieramy Android web contents dark mode i ponownie jak z przeglądarką zmieniamy na Enable. Kolejny raz klikamy Relaunch Now, przeglądarka się restartuje, a my wyrzucamy ją z pamięci RAM i uruchamiamy ponownie. Opcja powinna już być aktywna. Muszę jednak zaznaczyć z przykrością, że działa to po prostu źle. Robi, co ma robić- strony są czarne. Problemem są wszelkie grafiki. Zmienia ich kolory i to wygląda tragicznie. Poniżej macie porównanie fragmentu oficjalnej strony android. Sami oceńcie efekty. 

Pasek nawigacyjny na dole
Smartfony są coraz większe. No dobra, dłuższe i węższe. Przez to ciężko sięgnąć do górnej belki. Co, gdyby dało się i to zmienić? Dobra wiadomość- da się. Już wiecie gdzie przejść. Wpisujecie duet i wybieracie Chrome Duet. Znowu enable, relaunch now i tak dalej. Teraz możemy z paska na dole przejść do strony głównej, udostępnić artykuł znajomemu lub znajomej, wyszukać coś,  sprawdzić podgląd kart lub przejść do opcji. W przypadku iOS włączanie tej flagi mija się z celem. Domyślnie już jest włączona (ciekawe czemu na androidzie nie?).

Zmiana wyglądu otwartych kart
Wspomniałem o podglądzie otwartych kart przy poprzedniej fladze? To czas na zmianę wyglądu na czytelniejszą. Tu są dostępne w sumie aż dwie opcje. Wpisujemy tab switcher. Wybieramy Enable horizontal tab switcher i uaktywniamy. Teraz po wejściu w listę kart zamiast listy pionowej mamy poziomą identyczną do listy otwartych aplikacji w Androidzie 9 Pie czy iOS. Drugą opcje aktywuje się w dokładnie ten sam sposób z tą różnicą, że aktywujemy opcję Tab Grid Layout. Teraz mamy małe okienka na wzór mobilnej wersji Mozilli Firefox. Ważna uwaga: te dwie opcje się wzajemnie wykluczają co oznacza, że albo wybierzemy pierwszą opcję lub drugą. Ewentualnie zostawimy sobie domyślny podgląd kart. Osobiście preferuję Tab Grid Layout, ale oczywiście dla was może być użyteczniejsza któraś z pozostałych widoków. Ważne jednak jest, by wiedzieć, że takie opcje istnieją.

Zamiast zakończenia…
Tutaj miało się pojawić zakończenie. W teorii tak właśnie jest. Opcji modyfikacji Google Chrome są setki. Jest jednak jeszcze kilka rzeczy, które chciałbym wam pokazać, bo zwyczajnie żal o nich nie wspomnieć. Nie chciałbym też, by artykuł stał się książką dlatego postanowiłem podzielić go na dwie części. Jeśli artykuł wam pomógł w chociaż małym stopniu bardziej zaprzyjaźnić się z mobilnym Chrome to się cieszę. Nie zapomnijcie zostawić komentarza lub/i reakcji i do zobaczenia w części drugiej! 

źródło: własne

More Stories
Xiaomi Mi A2 – recenzja