0

Świat mobilnych technologii idzie do przodu w oszałamiającym tępie. Co raz częstsze zmiany smartfona są konieczne, aby nasze urządzenie posiadało aktualne funkcje i podzespoły. Wśród wielu zmian, jakie zachodzą w telefonach, przede wszystkim zmienia się ich wielkość. 

Ekrany smartfonów rosną jak na drożdżach, a co za tym idzie cała ich bryła ulega powiększeniu. Jeszcze kilka lat temu urządzenie z ekranem 4-calowym uważano za duże, a w 2019 roku Samsung Galaxy S10e z ekranem 5,8 cala nazywany jest kompaktowym. Wyświetlacz o przekątnej ponad 6 cali stał się standardem. Proporcje tych paneli także ulegają zmianom zmierzając w stronę wydłużania ich i dosięgania wszystkich krawędzi. Czy jednak tak duże rozmiary smartfonów są złe? Moim zdaniem wręcz przeciwnie. Dziś zamierzam zwrócić uwagę na plusy dużego wyświetlacza w smartfonie. 

Powierzchnia robocza

Żyjemy w czasach, gdzie smartfony zastępują nam wiele urządzeń poprzez przejmowanie zadań. Ich różnorodne aplikacje i możliwości personalizacji sprawiają, że wiele gadżetów znikło z rynku. Pamiętacie odtwarzacze MP3/MP4? Aż ciężko uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno dawaliśmy sobie radę bez serwisów typu Spotify czy Tidal.

Czasy jednak się zmieniły, a smartfony urosły w siłę. Poprzez zainstalowanie potrzebnych programów możemy wiele funkcji zebrać w jednym urządzeniu. Dla fanatyków dobrej książki – eBooki. Dla osób uprawiających sport – aplikacje pomagające w treningach. Dla osób z artystyczną duszą – różnorodne kolorowanki czy aplikacje do rysowania. Do tego należy dodać masę gier na wolne chwile, przydatne w codziennym życiu aplikacje i wiele innych. W ten sposób smartfon staje się małym centrum dowodzenia naszym życiem. 

Duży ekran jest tutaj przydatny. Większa powierzchnia pracy daje wyższy komfort użytkowania. Wiele aplikacji dużo łatwiej obsłużymy przy użyciu dużych przycisków. Mamy zatem pierwszy punkt za dużym ekranem. 

samsung

Obsługa wielu zadań

W co raz nowszych wersjach systemu Android przybywa aplikacji kompatybilnych do współpracy w trybie dzielonego ekranu. W ten sposób poszerza się wielozadaniowość naszego urządzenia. Po podzieleniu ekranu na dwie połówki możemy używać dwie aplikacje jednocześnie. Istnieje też możliwość wyświetlania programów w oknach pop-up. 

Tutaj z pomocą przychodzą podłużne proporcje ekranu. Takowe znajdziemy w niedawno testowanej Sony Xperii 1 – miała ona ekran 21:9. Wysoki wyświetlacz przy podzieleniu na dwie części pozwala otworzyć aplikacje na większej powierzchni. W ten sposób podwyższa się nasza wygoda użytkowania. 

sony honor

Więcej treści na raz

Kolejny plus przemawiający za wyborem jak najbardziej wydłużonych proporcji wyświetlacza. Jednym z codziennych zadań smartfona jest przeglądanie internetu czy portali społecznościowych. Wysoki ekran oferuje długi pas treści. W ten sposób bez przewijania możemy zobaczyć więcej. Jest to szczególnie przydatne przy czytaniu np. artykułu czy eBook’a. 

Filmy 

Obecnie dane pokazują, że większość ludzi ogląda YouTube na swoim smartfonie. Co raz większą popularność zyskuje Netflix ze swoją ogromną ilością światowej sławy produkcji. Wiele osób spędza wieczór przy swoim ulubionym serialu. 

Duży ekran wydaje się być tutaj lepszym rozwiązaniem. Film zobaczymy na większej powierzchni, a co za tym idzie dostrzeżemy więcej detali. Dodatkowo nie musimy trzymać telefonu tak blisko oczu, a zatem nie męczymy naszych oczu. Ponadto włączenie filtru niebieskiego światła, w który jest już wyposażony praktycznie każdy smartfon, pozwala jeszcze bardziej ochronić nasz wzrok. 

sony honor

Ułatwiona obsługa

W tym punkcie chciałbym zwrócić uwagę na różnorodność użytkowników smartfonów. Nie wszyscy są fanatykami mobilnych technologii czy wieloletnimi właścicielami smartfonów. Wiele osób boi się tak nowoczesnego gadżetu ze względu na trud obsługi. Dla osób starszych i tych chcących spróbować przełamać strach przed smartfonem należy się przede wszystkim pochwała. 

Jak jednak zniwelować strach przed trudną obsługą? Tutaj duży czytelny wyświetlacz przychodzi z pomocą. Osobie ze słabszym wzrokiem dużo łatwiej będzie przeczytać większe napisy. W obsłudze pomogą również powiększone przyciski. Interfejs w dużym rozmiarze jest bardziej czytelny i łatwiejszy w obsłudze. 

To tylko kilka z zalet, jakie niesie za sobą duży wyświetlacz smartfona. Najważniejsze, abyśmy byli zadowoleni z naszego sprzętu. Jeżeli ułatwia nam on codzienną obsługę, to ta satysfakcja będzie jeszcze większa. 

A Wy co sądzicie o ciągle rosnących wyświetlaczach? Czy Lubicie duże smartfony? Zapraszam do podzielenia się opinią w komentarzu. Dziękuję również za przeczytanie tego materiału 🙂 

Alternatywy dla sklepu Google Play [AlternatywnyInternet #1]

Wcześniejszy wpis

Xiaomi Mi Mix Alpha smartfon inny niż wszystkie

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Artykuły