Alternatywy dla sklepu Google Play [AlternatywnyInternet #1]

Każdy z czytających MobileWorld24.pl, jak i inni ludzie korzystający z Androida na całym świecie (z wyjątkiem Chin) mają na swoim smartfonie usługi Google niezależnie czy z nich korzystają czy też nie. Jedni z nich korzystają, bo chcą inni, bo nie wiedzą że istnieje coś innego niż Google. W serii AlternatywnyInternet  chciałbym wam przybliżyć zamienniki dla aplikacji od Google i pokazać, że tak też da się korzystać z Androida. Na pierwszy ogień idzie Google Play. Zaczynamy!

Aptoide

Możliwe, że o tej alternatywie słyszeliście – ostatnio było o niej dość głośno. Huawei w obliczu sankcji nałożonych przez prezydenta USA szukał alternatyw dla aplikacji Google. Jedną z kluczowych aplikacji jest sklep z innymi aplikacjami dlatego Huawei rozmawiał z Aptoide by Google Play zastąpić ich sklepem. Następnie około dwóch tygodni później zarzucił Google że, “nie gra fair w stosunku do alternatywnych sklepów”. Aptoide jest Open Source i ma wiele zalet. Między innymi możecie mieć swój własny sklep. Oprócz tego jest według mnie ładniejszy – w sumie to był, bo już nie jest po gruntownym przebudowaniu sklepu od Google kojarzący się teraz bardziej z App Store od Apple. Oprócz tego możecie pobrać starszą wersje gry/aplikacji, jeśli np. w nowszych wersjach wam coś nie odpowiada. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to mamy tutaj wyraźne oznaczenia czy dany program jest bezpieczny czy też nie więc raczej nie ma z tym problemu. Sami też możemy oznaczać czy apka jest bezpieczna, czy jednak nie do końca. Na koniec wspomnę, że możemy też robić backupy programów i sami je wrzucać w ramach wcześniejszego wspomnienia o własnym sklepie. Aptoide pobierzecie na wasze smartfony,tablety i Android TV tutaj .

Aptoide-strona główna
Aptoide-wybór aplikacji

ApkPure

W tym sklepie mamy tylko darmowe i w 100% bezpieczne aplikacje. Oferuje on szybszy dostęp do gier i aplikacji niż w przypadku sklepu Google. Nie ma też ograniczeń regionalnych. Z dodatkowych opcji należy wspomnieć o wiadomościach i tablicy z informacjami niczym z Facebooka co czyni z ApkPure połączenie sklepu z grami/aplikacjami z portalem społecznościowym. Coś, co jeszcze przypadło mi do gustu i wam pewnie też przypadnie to możliwość zmiany motywu. Jednak nie mamy tu tylko trybu jasny/ciemny. Łącznie mamy aż 8 motywów. Jedyne, do czego mógłbym się przyczepić, to nie wszystko jest przetłumaczone na język polski. ApkPure pobierzecie tutaj.

ApkPure – strona główna
ApkPure- wybór aplikacji

F-Droid

Teraz coś dla maniaków Open Source i prywatności. Podobnie jak w przypadku ApkPure są tu tylko sprawdzone i bezpieczne programy z tą różnicą, że tylko Open Source. Myślę, że dla wielu osób będzie to plus. Niestety aplikacji jest sporo mniej niż we wcześniejszych sklepach. Motywy są 3: jasny,ciemny i nocny. Jeśli jest w aplikacji coś śledzącego to F-Droid o tym informuje. Można też przejrzeć wszystkie uprawnienia. F-Droid pobierzecie tutaj.

F-Droid strona główna
F-Droid wybór aplikacji

Huawei AppGallery

Wróćmy jeszcze na chwilę do Huawei. Wcześniej pisałem, że Huawei rozmawiał z Aptoide. Słowo klucz – rozmawiał. Ale nic z tego nie wyszło. W skrócie Huawei postawił na swój własny sklep, czyli Huawei AppGallery. Sklep wygląda podobnie do App Store Apple. Czy jest w nim coś, co go wyróżnia? W sumie nie bardzo – mniej aplikacji niż w Google Play i pozostałych (może z wyjątkiem F-Droid), brak ciemnego lub czarnego motywu – w każdym razie jesteśmy skazani na biel. Jedyny plus to prezenty o wartości nawet 389zł w postaci kodów promocyjnych do kilku gier czy darmowe okresy próbne do trzech miesięcy. Ogólnie nic ciekawego – oczywiście według mnie. Jak ktoś ma ochotę sprawdzić alternatywę od Huawei to można ją pobrać na dowolny smartfon – nie koniecznie od Huawei tutaj.

AppGallery- strona główna
AppGallery- wybór aplikacji

Podsumowanie

Jak widzicie jest dużo alternatyw dla Google Play i nie jesteśmy skazani na “jedyny słuszny sklep od jednego słusznego producenta”. Korzystacie z którejś z alternatyw? A może o nich nie wiedzieliście i zamierzacie je sprawdzić? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: własne

More Stories
youtube
Ciemny motyw wkracza do aplikacji YouTube na Androida