0

Pewnie każdy z Was kojarzy wojnę handlową między Stanami Zjednoczonymi a wschodzącymi Chinami. Wywołało to niemałe poruszenie w mediach oraz na całym świecie, ale trzeba zwrócić szczególna uwagę na jedną chińską firmę – Huawei. Dlaczego właśnie na nią? Ponieważ to ona próbuje oprzeć się szaleńczym pomysłom Donalda Trumpa. A co ona ma w planach? Czy firma upadnie?

Obecny stan chińskiego giganta

Huawei jest największym producentem smartfonów na świecie, a drugim na świecie pod względem produkcji elektroniki użytkowej. Ma siedzibę w Shenzen, w ChRLD. Oprócz smartfonów, chińskie przedsiębiorstwo jest znane w Polsce z bardzo popularnych modemów. Oczywiście to ono zaproponowało instalację sieci 5G w Polsce. Tak naprawdę firma trzymała się świetnie. Trzymała się, ponieważ…

Oskarżenia o szpiegostwo

Tu się za bardzo nie będę rozwodzić, bo Stany Zjednoczone, państwo, które jest znane z szpiegostwa technologicznego – oskarżyła o szpiegostwo Chiny. Prawdopodobnie chodzi tutaj o interesy Apple, Verizon, AT&AT itp. Chiny, a zwłaszcza chińskie firmy IT są podstawione pod ścianą, ponieważ USA chcą odciąć ich urządzenia, a zwłaszcza smartfony od usług Google. Nie mówię tu o systemie Android, tylko o certyfikacie Google, umożliwiający instalację aplikacji. Bez tego telefon z Androidem jest nic nie wart.
Właśnie tutaj dochodzimy do sprawy  Huawei, jak chce sobie poradzić z tym problemem nie tylko w swoich telefonach, ale też jak uniknąć sankcji w sprawie Windowsa, a że Huawei niegłupi, to wymyślił własny OS.huawei os

Oto wychodzi HarmonyOS na światło dzienne

Huawei, jak już pisałem, do głupich nie należy i wypuszcza nowy system operacyjny na telefony i tablety o nazwie HarmonyOS. Ma być odpowiedzią na odebranie licencji na Androida przez Google w ramach wojny handlowej. Firma zapewnia, że ten system jest bezpieczniejszy i szybszy od zielonego robocika. Ma być systemem, który będzie działał zarówno na słabszych, jak i najnowszych urządzeniach.
O samym systemie było wiadomo od bardzo dawna, ale nikt poważnie się nie spodziewał, że na serio chińska firma go wypuści. Chiński OS może być zagrożeniem dla Androida. Jest to o tyle ciekawe, że system nie jest odpowiedzią na amerykańskie sankcje. Świadczą to już kilkuletnie przecieki – Hongmen OS, Ark OS, Oak OS… Wybrano jednak Harmony OS, ze względu na “[…] żeby wprowadzić więcej pokoju na świecie.” – jak tłumaczył to Yu Chengdong.

Harmony OS jest systemem open-source. Ma on trafić nie tylko na smartfony, ale też inteligentne głośniki, laptopy, Smart TV etc. Będzie takim Linuxem ale dostępny na wszystkie urządzenia, na jakie można wepchnąć nowy system.

Tylko czy będzie zagrożeniem dla Androida?

Dochodzimy tutaj do bardzo ciekawej rzeczy, ponieważ na pierwszy rzut oka Android od razu go znokautuje. Tylko że Google sam się tak boi, że był jedną z firm, która naciskała aby wycofać Huawei z tzw. czarnej listy. Oznacza to, że Harmony OS będzie realnym konkurentem dla zielonego ludzika. Ale nie tylko, bo stanie się konkurentem dla ekosystemu Apple – bo będzie tańszy i lepszy od niego.

Krótkie podsumowanie

Ogólnie, Huawei nie zamierza szybko wypuszczać Harmony OS na telefony,  ma być to taki “ekosystem” jak u Apple, tylko na urządzenia od Huawei. Jestem pewny, że jak wejdzie oficjalnie to zrobi trzęsienie ziemi na rynku technologicznym, ze względu na to, co oferuje Apple i Google. Ma to wpływ też na Internet rzeczy i sieć 5G, w której właśnie gigant z Shenzen jest liderem. Co przyniesie rewolucja z Shenzen, to się zobaczy. My możemy mieć tylko nadzieję, że chińska korporacja wprowadzi ten system oraz, że będzie dobry.

Źródła: komórkomania.pl, geekweek.pl

Sklep Huawei – oficjalnie od 19 września w Polsce!

Wcześniejszy wpis

Redmi 8A już 25 września

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Artykuły