Huawei chce ratować business pingwinem!

Last updated:

Po tym jak stało się pewne, że Huawei nie będzie mogło korzystać z Amerykańskich rozwiązań, Chińczycy zaczęli szukać alternatyw. Jedną z nich jest stworzony przez nich system HarmonyOS, który zostanie wykorzystany między innymi w smartfonach. Ale Chiński gigant od niedawna zajmuje się także laptopami, jak zatem wygląda ich przyszłość?

pingwin na pokładzie

Chińczycy rozpoczęli sprzedaż laptopów z pre-instalowanym Linuxem. Mowa konkretnie o chińskiej dystrybucji Deepin. Deepin, znany dawniej jako Hiweed Linux jest rozwijany od 2004 roku. Ceniony jest za estetykę środowiska graficznego i prostotę instalacji.

Deepin 15.11 screenshot 1
Deepin 15.11 screenshot 1
pingwin zmiennym jest

Wspomniana dystrybucja ma w swojej historii kilka zmian. Hiweed Linux był początkowo oparty na Debianie, ale już we wrześniu 2006 wydano wersję opartą na Ubuntu, które posiadało wówczas graficzny instalator. Zmiana z 2010 roku dotyczyła środowiska graficznego. Twórcy Deepina chcieli uprościć obsługę systemu przesiadając go z Xfce do GNOME 2. GNOME nie zabawiło tam szczególnie długo, bo w 2013 twórcy wprowadzili autorski DDE (Deepin Desktop Environment). DDE ceniony jest za estetykę i wygląd wyraźnie inspirowanym (ale nie zerżniętym z) Apple macOS oraz iOS, co zawdzięcza m. in. wieloma efektami przezroczystości i bluru. Pod koniec 2015 roku ukazał się Deepin 15, w którym systemem bazowym znów stał się Debian.

Deepin 15.11 screenshot 2
Deepin 15.11 screenshot 2
TO CO? TERAZ KLAWISZ Z PINGWINEM?

Nie pingwin, lecz napis „Start” znajduje się na miejscu klawisza Windows. Linuxowa wersja MateBook’a 13, MateBook’a 14 oraz MateBook’a X Pro dostępna jest na razie na rynku Chińskim. Jednak sam system korzysta z licencji GNU GPL, co oznacza, że każdy może go pobrać i zainstalować na dowolnym komputerze za darmo!

Huawei MateBook 14 Linux Edition
Linuxowa wersja MateBooka 14 z klawiszem Start
Źródło: vmall.com, salmorejogeek.com

More Stories
Borderlands Legends już 31 października na iOS