Knox

Samsung KNOX – rewolucja w zabezpieczeniach!

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Na ten temat mówi się od początków istnienia cudownego wynalazku, zwanym Internetem. Od kiedy właśnie się on pojawił, pojawiło się nowe zagożenie – cyberataki. Na część cyberataków wystarczą hasła i czytniki linii papilarnych, ale jak ten telefon trafi w niepowołane ręce… To do niedawna była kaplica. Ale jedna firma wpadła na już nienajnowszy pomysł – mowa o Samsung KNOX, czyli rewolucja w zabezpieczeniach!

 

Co to jest ten cały Knox?

Zacznijmy od początku – co to jest? Krótko mówiąc, Samsung KNOX to wbudowany, wielowarstwowy system bezpieczeństwa, który znajdziemy na urządzeniach od Samsunga. O tyle to rozwiązanie jest ciekawe, że cały system jest instalowany przed opuszczeniem fabryki. Skutecznie utrudnia to rozwalenie tego systemu, z tego względu, że w skład wchodzą fizyczne części. Południowokoreański gigant wyposażył każde urządzenie w specjalny moduł bezpieczeństwa, który jest „sercem systemu”. Sam system składa się aż z 5 części: modułu, kontenera Knox, nakładki na Androida, modułu TIMA oraz Secure Boost & Trust Boost. Takich zabezpieczeń nie posiada nawet Apple. Knox wygląd

 

Do czego ma to służyć? 

Samsung KNOX ma służyć za bazę zabezpieczenia dla małych firm, jak i dla instytucji rządowych. Ostatnio nawet ma być częścią terminala w telefonie, o którym mowa tutaj. Pewnie się zastanawiacie, gdzie się go stosuje? Już podaję przykład – system kolejowy w Szwajcarii, który jest uważany za najlepszy w Europie. Używają go też szpitale w Austrii, policje oraz firmy kurierskie. System Knox odpowiada za zabezpieczenia w SoftPOS. Tylko dlaczego firmy chcą go implemetować? Dlatego, że zapewnia wszechstronne bezpieczeństwo. Samsung gwarantuje, że Knox ułatwia synchronizację, wdrażanie oraz kontrolowanie systemów w firmach.

Jak działa?

Ogólnie system KNOX jest odizolowany od reszty Androida. Oznacza to mniej więcej tyle, że hasło na telefon nie wystarczy do włączenia MyKNOX.  Tą dodatkowo zabezpieczoną część telefonu szyfrujesz dodatkowym hasłem, które pomaga w prawie (bo nic nie jest idealne) 100% ochronie telefonu. Kontener szyfrowany MyKNOX ma własny sklep z aplikacjami! Więc się nie martwmy o dane zawarte w tym wirtualnym sejfie – jest chroniony nie tylko przed e-włamywaczem ale też złośliwym oprogramowaniem.
knox wygląd - rewolucjja

Krótkie podsumowanie

Podsumowywując – Samsung KNOX to system stworzony z myślą o firmach a nie prywatnych użytkownikach, choć każdy z nas może go używać. Jest on jednocześnie kontenerem danych jak i bardzo poważnym narzędziem do optymalizacji pracy w firmach i instytucjach. Obecnie jest jednym z najbezpieczniejszych systemów bezpieczeństwa zaimplementowanych w cywilnych urządzeniach. Nie wiadomo, czy Apple ma podobne zabezpieczenia, choć mówi się o modułach szyfrujących, z czego jeden jest samoprogamowalny.

Mam nadzieję, że nie zrobiłem artykułu sponsorowanego, tylko że pokazałem w sposób rzetelny pewną ważną część, o której pewnie większość ludzi nie wie.

A wy co myślicie o tym?

 

Źródła – Samsung, GSMArena