SoftPOS

Smartfon i terminal naraz? Oto nadchodzi SoftPOS!

SoftPOS (Software Point Of Sale) – oto coś co do niedawna było pieśnią przyszłości, już jest rzeczywistością. A o czym mowa? Ano o zamianie telefonu w terminal płatniczy! Dobrze słyszycie – telefon jest terminalem płatniczym. Tyle że nie każdy model… Dlaczego? To i więcej w dalszej części artykułu

Kilka słów o sytuacji płatności mobilnych w Polsce

Prawie każdy z nas używa smartfona – a większość używa go do płacenia w sklepie. Ale prawdopodobnie nie spodziewaliście się, że Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wszystkie terminale są zbliżeniowe. Do tego też przodujemy w płatnościach telefonami i innymi urządzeniami (karty się nie liczą w tym zestawieniu). To u nas dość szybko banki podpięły Apple Pay oraz Google Pay. Polacy po prostu kochają nowinki w zakresie płatności. Dlatego na targach IFA w Berlinie (dość niedaleko Polski) została pokazana aplikacja. Do tego właśnie w Polsce ruszyły testy. Potem prawdopodobnie będą testować w innych krajach

.

Co to jest tak naprawdę?

Ogólnie aplikacja ma zastępować terminal płatniczy, poprzez wykorzystanie modułu NFC. Dlaczego wpadli właśnie na ten pomysł? Jednym z powodów jest to, że obecne terminale płatnicze zasilane poprzez baterie, działają bardzo krótko – jeszcze to ujdzie w restauracji gdzie jesteś w stanie to podłączyć. A co ma zrobić dostawca jedzenia czy kurier? Przecież nie ma możliwości ładowania bez przerwy tego terminala.

Dokładnie to działa tak, że odwracamy działanie modułu NFC – zamiast płacić to przyjmujemy płatności. Tyle że jest jedno ale – aplikacja działa tu tylko na urządzeniach Samsunga. Dlaczego? Ponieważ jest to dzieło trzech gigantów: Samsunga, Visy oraz firmy Fiserve.

  • Fiserve odpowiada za aplikację do przyjmowania płatności
  • Visa zajmuje się przetwarzaniem płatności
  • Samsung jest odpowiedzialny za zabezpieczenia Knox oraz za urządzenia dzięki którymi będzie można dokonywać przyjęcia płatności.
Czy to jest aby bezpieczne? Co to ten Knox?

Pewnie narodziły wam się pytania, czy to będzie aby bezpieczne. Czy mogę ufać temu smartfono-terminalu? Oraz co to jest ten cały Knox?
Już wszystko wyjaśniam, spokojnie. Można być naprawdę spokojnym, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – za to odpowiada tzw. Knox od Samsunga. A co to jest – to będzie w następnym artykule, więc dla ciekawych coś jest. Ogólnie tłumacząc, Knox to bardzo zaawansowany system zabezpieczeń (wieloetapowy) zaimplementowany w urządzenia południowokoreańskiego producenta. Jest to podobne do systemów zabezpieczeń Apple. Po prostu ma zabezpieczać dane w telefonach oraz ma być bezpieczne zarówno dla małych firm jak i dla rządowych instytucji – zapewnia Samsung. Czyli zarówno każdy telefon, jak i chmura obliczeniowa jest zabezpieczona.

Dodatkowo, przedstawiciele Samsunga zapewniają, że pozyskanie oraz uruchomienie aplikacji „będzie przypominać proces pozyskiwania terminala”.

Praktyczność takiego rozwiązania

SoftPOS jest jednym z takich rozwiązań, które jeszcze 5 lat uznane byłyby za śpiew przyszłości. Jeszcze 5 lat temu mało kto płacił czymś innym niż gotówką lub kartą. Obecnie większość ludzi ma kartę a duża część społeczeństwa płaci telefonem lub zegarkiem. Dlatego w obecnym kształcie systemu płatności zbliżeniowych, zwłaszcza w Polsce to SoftPOS wydaje się idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że coraz więcej Polaków zamawia przez internet dosłownie wszystko (oprócz przyjaciół).

Krótkie podsumownie

Ogólnie to SoftPOS jest bardzo ciekawym, innowacyjnym oraz troszkę futurystycznym rozwiązaniem – mogę powiedzieć że zaczynamy wkraczać w nową epokę pod względem technologicznym! Jeszcze poczekajmy trochę na tańsze składane telefony i grafen i mamy przeskok. Tyle że rodzi to kolejne problemy z bezpieczeństwem, ze względu na to, że nie wiadomo czy ktoś nie założył firmy-słupa aby za pomocą właśnie SoftPOS kraść cudze pieniądze! Ale mamy nadzieję, że nie będzie takich przypadków, a jak będą to zostaną dołożone wszelkie starania, aby takowe sytuacje się nie działy.

A wy co sądzicie o takiej hybrydzie smartfona i terminalu?

 

Źródło: Spider’s Web, Samsung, Archy Worldys