Android 10 wydany!

Kilka dni po prezentacji nowego logo i zmiany zasad nazewnictwa, Gigant z Mountain View udostępnił nowego Android’a nazwanego po prostu „10”, Google postanowiło zrezygnować z nazywania systemu alfabetycznie od słodyczy, jak robili to do tej pory.

jakie nowości oferuje nam nowe wydanie androida?
1. Dark Mode

Jedną z najbardziej zauważalnych opcji, jest Dark Mode, którego brakowało w czystym androidzie. Dark Mode, czyli mówiąc po polsku – tryb ciemny. Sprawia on, że wszystkie menu, komunikaty, panele itp staną się czarne. Taki zabieg sprawia, że przyjemniej nam się korzysta z telefonu w nocy, ponieważ nie dostajemy jasnym, białym światłem po oczach. Posiadaczy ekranów OLED’owych zadowoli także oszczędność baterii, gdyż pixele wyświetlające czerń nie świecą się wcale na tego typu ekranach.

2. Live Caption

Live Caption co coś w stylu generowanych napisów do filmu na YouTube, tylko, że działające prawie w całym systemie niezależnie od tego, czy oglądamy film na YouTube, czy gdzie indziej w internecie, albo lokalnie. Działa to także w podcastach, wiadomościach audio. Warto wspomnieć, że do działania tej funkcji nie jest potrzebne połączenie z siecią.

3. Smart Reply

Oprócz sugerowanych odpowiedzi na wiadomości, Android będzie starał się sugerować akcje pasujące do treści wiadomości. Idealnym przykładem jest otrzymanie wiadomości, w której mowa o spotkaniu w jakimś miejscu. Wtedy nowa funkcja zasugeruje sprawdzenie omawianego miejsca w Google Maps.

4. Nawigacja gestami

Do doskonale nam znanych trzech przycisków oraz wprowadzonej rok temu „kapsułki” dołączył nowy sposób poruszania się po systemie. Gesty, bardzo przypominające te z iOS’a są z pewnością bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale nie idealnym (przynajmniej na razie). Problemem są tutaj boczne panele, do których wysunięcia wykorzystuje się taki sam gest jak ten zastępujący przycisk „back”.

5. Większa kontrola nad prywatnością

Nowy Android pozwala nam bardziej szczegółowo określać to co oraz kiedy mogą nasz aplikacje. Możemy odbierać i dawać uprawnienia, decydować jakie dane są przechowywane i jak długo oraz kiedy udostępniana jest lokalizacja urządzenia.

6. Szybsze i prostsza dystrybucja aktualizacji bezpieczeństwa

Dotychczas wszystkie aktualizacje systemowe, w tym także te wnoszące jedynie aktualne poprawki bezpieczeństwa dystrybuowane były do jednego miejsca. Zmienia się to z Android’em 10, gdzie nowe poprawki bezpieczeństwa będą dostarczane za pośrednictwem usługi Google Play, co wpłynie na szybkość i prostotę ich pobrania.

7. Focus mode

Focus mode pozwala na wyłączenie rozpraszających aplikacji i powiadomień na określony czas, dzięki czemu będziemy mogli się skupić na konkretnej czynności.

8. Family link

Opcja ta pozwala na ustanawianie limitów dostępu do aplikacji przez nasze dzieci, pokazuje nam aktywność w używanych przez nie aplikacjach oraz sprawdź lokalizację ich urządzenia.

9. Wi-Fi Sharing

Prosty i szybki sposób na podzielenie się z kimś dostępem do sieci WI-Fi znany już wcześniej użytkownikom nakładki MIUI. Opcja ta pozwala na wygenerowanie kodu QR, którego zeskanowanie jest jednoznaczne z podaniem hasła do sieci Wi-Fi.

10. Android Auto

Wbudowany już do systemu tryb Android Auto po podłączeniu do samochodu pozwala na wyświetlanie systemu na pokładowym ekranie w samochodzie, nie wymaga to już osobnej aplikacji.

11. I wiele więcej…

Nowości oferowane w nowym systemie od Google jest znacznie więcej. Jedne bardziej lub mniej ważne, dlatego myślę, że nie ma sensu rozpisywać się nad wszystkim.

kiedy zobaczę go u siebie?

Wszystko zależy od producenta twojego smartfona. Jeżeli posiadasz urządzenie z czystym Android’em lub tym bardziej jeśli jest ono w programie Android One, będzie to stosunkowo niewielki okres czasu. Dłużej poczekają sobie posiadacze urządzeń z nakładkami systemowymi, jak np. OneUI, MIUI, EMUI, ColorOS etc. Producenci tych urządzeń muszą przygotować swoje nakładki dla nowego systemu, co w przypadku niektórych urządzeń może trwać nawet miesiącami #HTC.

Źródła: Android.com, Twitter (@Android)

More Stories
Rewolucja czy nowy trend operatorów komórkowych?