0

Nie każdy może sobie pozwolić na coroczną wymianę smartfona w celu posiadania najlepszej wydajności. Wiele osób wciąż posiada swoje 2 lub 3 letnie telefony i korzysta z nich bez większych problemów. Jednak co zrobić, gdy nasze urządzenie zauważalnie zwolniło? Zastosuj poniższe porady, aby rozwiązać ten problem.

1. Zmiana długości animacji

System Android jest lubiany przez wielu użytkowników ze względu na jego łatwą personalizację. Jedną z nich jest możliwość skrócenia animacji otwieranych aplikacji. Aby to zrobić, należy uaktywnić tryb programisty. Pomimo tej specyficznej nazwy, nie jest to nic trudnego ani niebezpiecznego. Wystarczy wejść w Ustawienia, a następnie w zakładkę Informacje o urządzeniu. Zazwyczaj znajdziemy je na końcu listy, w przypadku smarftonów Xiaomi na samej górze. Tam musimy znaleźć pozycję Numer kompilacji lub Numer wersji. Czasami trzeba wejść w kolejną zakładkę zatytułowaną Informacje o oprogramowaniu, aby znaleźć to, czego szukamy. Jeżeli mamy problem ze znalezieniem tych informacji, warto skorzystać z możliwości wyszukiwania przez lupkę lub pole Szukaj ustawienia znajdujące się na samej górze ustawień. Tam należy wpisać wyżej wspomniane frazy, a gdy już je znajdziemy, należy szybko na nie klikać aż do wyskoczenia komunikatu “Jesteś już programistą”. Wtedy na głównej liście ustawień pojawi się nowa zakładka zatytułowana Opcje programistyczne.

Tam wystarczy znaleźć 3 opcje: Skala animacji oknaSkala animacji przejścia oraz Skala długości animacji. Zazwyczaj znajdują się one w połowie długości całej listy. Gdy już je znajdziemy, klikamy każde z nich i zmieniamy wartość skali animacji z 1x na 0.5x. Wartość 0x można wybrać, aby oszczędzić baterię kosztem zupełnego braku animacji.

2. Wyłączenie obecnie nieużywanych funkcji

Włączony Bluetooth czy NFC spowalniają i/lub znacznie zwiększają zużycie energii naszego telefonu. Dlatego włączenie tych funkcji tylko kiedy z nich korzystamy pozwoli trochę “odmulić” nasz telefon. Ponownie wchodzimy w Ustawienia, następnie Bluetooth.

To samo dotyczy NFC. Wchodzimy w WięcejKomunikacja NFC i tam wyłączamy tą funkcje.

3. Instalowanie lżejszych wersji aplikacji

Facebook oraz Messenger to jedne z cięższych aplikacji społecznościowych. Jest nawet pewna anegdota: “czemu mam już zajętą całą pamięć, przecież mam zainstalowanego tylko Facebooka i Messengera…”. Aby rozwiązać ten problem, należy zainstalować aplikacje z dopiskiem Lite. Możemy je znaleźć w Sklepie Play. W górnym pasku wpisujemy Facebook Lite oraz Messenger Lite.

Instalujemy je, a następnie wpisujemy Facebook Messenger, aby odinstalować pełne wersje tych aplikacji.

4. Wyłączenie automatycznych aktualizacji

Automatyczne aktualizacje to zmora nawet flagowych smartfonów. Prowadzenie aktualizacji w tle znacznie ogranicza wydajność oraz mocno zużywa baterie. Wyłączenie tej funkcji jest bardzo proste. Ponownie wchodzimy do Sklepu Play, a następnie wchodzimy w Ustawienia (trzeba przeciągnąć palcem od lewej krawędzi ekranu w prawo). Tam klikamy Aktualizuj aplikacje automatycznie i wybieramy Nie aktualizuj automatycznie aplikacji.

5. Wyłączenie oszczędzania energii

W dzisiejszych czasach gdy nasz smartfon wytrzyma cały dzień bez potrzeby ładowania to jest to dobry rezultat. Wiele osób jednak potrzebuje włączyć tryb oszczędzania energii, aby telefon “wytrzymał” cały dzień użytkowania. W przypadku nowszych modeli, nie ma to tak dużego znaczenia, ponieważ mają wystarczająco dużo mocy. Jednak w starszych telefonach ten tryb skutecznie utrudnia komfortowe użytkowanie urządzenia. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w powerbanka i zabieranie go ze sobą zawsze, gdy wychodzimy z domu. Oszczędzi to nam trochę nerwów ;). Aby wyłączyć tryb oszczędzania energii, należy wejść w Ustawienia. Tam trzeba znaleźć zakładkę Bateria (w niektórych modelach trzeba przejść przez zakładkę Konserwacja urządzenia), a następnie wyłączyć tryb oszczędzania energii.

Te kilka sztuczek pozwoli wam tchnąć drugie życie w starsze smartfony.
Sam mam na stanie prawie 5 letniego Samsunga Galaxy S6 Edge, który do dziś sprawuje się bardzo dobrze, właśnie dzięki zastosowaniu tych porad. Dajcie znać w komentarzach jakie modele Wam udało się odmłodzić.

 

 

Smartfon 5G od Meizu w pierwszym kwartale 2020 roku

Wcześniejszy wpis

Poznaliśmy nazwy nowych iPhone’ów!

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android