dzieci bezpieczeństwo

Gry online – jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

Gry online nie są odpowiednie dla wszystkich. Na pewno korzystają na nich osoby, które umieją przeznaczyć optymalną ilość czasu na taką rozrywkę. Wtedy wiąże się to ze zwiększeniem efektywności i relaksem dla umysłu w przerwach od nauki lub pracy. W czasie gry mamy szansę na odpoczynek i naładowanie baterii.

W dzisiejszych czasach internet zapewnia nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o zabawy dla dzieci. Rodzice muszą jednak zachować ostrożność.

Młode osoby są szczególnie podatne na uzależnienie od sieci. Oprócz tego wiele stron dostarcza drastycznych, nieodpowiednich dla ich wieku treści. Na szczęście nie trzeba być ekspertem, ani posiadać specjalnych umiejętności, aby uchronić pociechę przed niebezpieczeństwem.

Gry online dla dzieci – jak ustalić granice?

 • Rozmowa na temat wybranej gry

Na samym początku warto przedyskutować z dzieckiem, o czym jest dana gra i czy jest dla niego odpowiednia. Najlepiej nie zostawiać takich spraw samym sobie. Jeśli od początku wyznaczymy reguły i granice, dziecko nie poczuje się zlekceważone, a jednocześnie zadbamy o jego bezpieczeństwo.

 • Czas gry

Warto z góry ustalić odpowiedni czas gry i trzymać się sztywno decyzji. Jasno określone limity pomogą uniknąć nieporozumień i rozczarowań. Należy pamiętać, że niektóre z gier nie mają opcji przerwania i zapisania danych. Wtedy najlepiej umówić się na czas aż do zakończenia rozgrywki. Przerwanie w niespodziewanym momencie może wywołać w dziecku niepotrzebną złość i frustrację.

 • Obserwacja dziecka

Większość z gier opiera się na przechodzeniu do coraz trudniejszych etapów, gdzie wzrasta poziom adrenaliny i emocji. Rodzice powinni bacznie obserwować, jak ich pociecha radzi sobie z takimi odczuciami. Jeśli gra znacznie zwiększa poziom frustracji, niezadowolenia lub agresji, koniecznie trzeba zainterweniować.

 • Zachowanie ostrożności w grach grupowych

W wielu grach możemy komunikować się z innymi uczestnikami. Zazwyczaj jest to niekontrolowana konwersacja z przypadkowymi osobami. Niestety niecenzuralne słowa i wyzwiska są częstym zjawiskiem. Jeśli chodzi o dzieci, najlepiej jest zrezygnować ze słuchawek lub wyłączyć czat głosowy.

Jakie są wady i zalety gier online?

Jeśli dziecko chce spędzać przed ekranem komputera coraz więcej czasu, koniecznie należy przeanalizować zalety oraz wady, jakie niesie ta forma rozrywki.

Wady:

 • gry ze scenami przemocy i wulgarnym językiem mogą pobudzać poziom agresji,
 • młode osoby mają problem z dozowaniem czasu przeznaczanego na grę,
 • mniej czasu na odrabianie lekcji, pobyt na świeżym powietrzu, inne hobby,
 • interakcje z graczami o często nieznanej tożsamości,
 • niebezpieczeństwo wyłudzenia danych i naruszenia prywatności.

Zalety:

 • gry strategiczne i edukacyjne pomagają w nauce i rozwoju,
 • zdobywanie umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, radzenia sobie w nietypowych sytuacjach,
 • zdobywanie wiedzy przez zabawę,
 • pobudzanie kreatywności,
 • większość gier wymusza znajomość języka angielskiego,
 • nauka zdolności planowania, taktyki i innych umiejętności.

To nie wszystkie zalety, jakie oferują gry online. Wiele z nich ćwiczy refleks i zdolności motoryczne dzieci. Dodatkowo część nawiązuje do określonych realiów, co poszerza wiedzę historyczną. Gry online mogą być wartościową, ciekawą rozrywką. Warto jednak zadbać o to, by wybrać bezpieczną oraz wiarygodną stronę internetową.

Które z gier online cieszą się największą popularnością wśród dzieci?

Całkowicie bezpłatną rozrywkę połączoną z nauką poznawczą dziecka zapewniają gry friv. Wśród gier tego typu znajdziemy mnóstwo produkcji przygodowych, zręcznościowych, czy logicznych. Wiele z nich jest bardzo pouczających dla młodych odbiorców. Zaletą friv jest brak brutalnych i innych nieodpowiednich treści. Zasady są dość łatwe do opanowania, a jednocześnie często wymagają wytężenia szarych komórek.

Osobną grupą są gry akcji, gdzie uczestnik musi gonić przeciwników, strzelać, czy walczyć. Taka rozrywka może w niektórych przypadkach przekształcić się w eskalację działań agresywnych. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że gry, w których dochodzi do strzelania do przeciwnika są szkodliwe. Na pewno najbardziej narażone są dzieci, które nie mają dobrych kontaktów z równieśnikami i nie uczestniczą w zabawie z nimi.

Jedną z popularnych gier ze strzelaniem jest na przykład Pixel Gun 3D, która powstała na bazie Minecrafta. Wszystko zbudowane jest z klocków, a mocno pikselowane obrazy mogą się podobać lub drażnić. Pixel Gun 3D przyciąga ze względu na tryb gry wieloosobowej oraz prostotę. Poza tym wersja Lite jest dostępna za darmo. Gra jest przesycona akcją i zabiera nas do barwnego świata. Uczestnik zdobywa kolejne bronie i musi pokonywać wrogów strzelając do nich.

Gra może budzić mieszane odczucia i różne opinie. Każdy rodzic powinien sprawdzić ją samemu i wyciągnąć własne wnioski. Warto pamiętać, że wprowadzanie całkowitych zakazów gry może przynieść odwrotny skutek i pogłębić konflikt z dzieckiem. Jeśli malcowi bardzo zależy na grze, a my nie widzimy rażących zagrożeń, warto ustalić jasne reguły i zezwolić na grę w określonych granicach.

More Stories
9 milionów nowych iPhone’ów 5 sprzedanych w 3 dni