Procesor MediaTek z 5G już niedługo?

Smartfony z procesorami MediaTeka nie są co prawda tak popularne jak te wyposażone w jednostki Qualcomma, czy procesory popularnych producentów telefonów, takie jak Exynosy Samsunga i Kiriny Huawei. Tajwańczycy nie zatrzymują się jednak i mają w swojej ofercie kilka ciekawych jednostek, które coraz częściej można spotkać w interesujących urządzeniach ze średniej półki cenowej. MediaTek nie ma jednak jak na razie w swojej ofercie procesora o możliwościach porównywalnych do flagowych propozycji konkurencji. Niedawno MediaTek zapowiedział jednak kolejny procesor, który ma szansę zdobyć dużą popularność, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rdzeni i obsłudze transmisji danych w nowym, szybszym standardzie 5G.

Według przekazywanych przez producenta informacji architektura nadchodzącego procesora będzie oparta na nowych, wydajnych rdzeniach ARM Cortex A-77, które zostały oficjalnie zapowiedziane zaledwie kilka dni temu. Jednostka ma być produkowana z wykorzystaniem 7nm procesu technologicznego. Za przetwarzanie grafiki odpowiedzialna będzie grafika ARM Mali-G77. Jedną z najważniejszych cech nowego procesora będzie wbudowany modem MediaTek Helio M70, który pozwoli na korzystanie z sieci 5G o częstotliwości 6GHz, nad której rozwojem pracują największe firmy technologiczne, a która powoli jest wprowadzana do użycia w kolejnych krajach.

MediaTek nie zapomniał również o rozwiązaniach usprawniających działanie dzięki sztucznej inteligencji. Użyta do tego celu przez Tajwańczyków architektura ma być najnowocześniejszą w historii firmy. Nowy procesor ma również wspierać obsługę aparatów o maksymalnej rozdzielczości nawet 80 Mpx i pozwalać na nagrywanie wideo w 4K, przy 60 klatkach na sekundę.

MediaTek zapowiada, że nowy procesor do pierwszych producentów zostanie dostarczony już w drugiej połowie bieżącego roku, a pierwsze telefony w niego wyposażone znajdą na rynek na początku 2020 roku. Szczegóły specyfikacji i nazwa na chwilę obecną nie są znane, ale producent obiecał że zdradzi je w ciągu najbliższych miesięcy.

Źródło: MediaTek, XDA Developers

More Stories
HTC Runnymede na pierwszym filmie