0

Po powrocie na rynek pod skrzydłami HMD Global, Nokia postawiła na produkcję urządzeń należących do programu Android One, dzięki czemu działają one pod kontrolą czystego, niezmodyfikowanego żadną nakładką systemu Android. Modele te szybko otrzymują również aktualizacje do kolejnych wersji tego oprogramowania. Jednym z takich telefonów jest Nokia 8.1, którą miałem ostatnio okazję testować. Jeśli zastanawiacie się czy jest to godny polecenia model, zapraszam do zapoznania się przygotowaną przeze mnie recenzją.

Zawartość pudełka i specyfikacja

Nokia 8.1 przychodzi do nas zapakowana w solidne kartonowe pudełko, które dobrze chroni zawartość przed uszkodzeniami, jakich mogłaby doznać w czasie transportu. Wewnątrz znajdujemy, niezbędną dokumentację, kluczyk do otwierania tacki na karty SIM, szybką ładowarkę, przewód USB typu C, eleganckie, przewodowe słuchawki korzystające ze złącza Jack 3,5 mm, oraz sam telefon. Szkoda, że producent nie zdecydował się na dodanie do zestawu prostego, przezroczystego, gumowego etui, które z pewnością byłoby używane przez wiele osób, i pozwoliłoby uchronić telefon przed skutkami ewentualnych upadków.

Nokia 8.1 jest wyposażona w procesor Qualcomm Snapdragon 710, 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB miejsca na dane użytkownika. Na froncie znajduje się wyświetlacz LCD o przekątnej 6,18 cala i rozdzielczości Full HD+ (1080 x 2246 pikseli). Bateria ma pojemność 3500 mAh. Aparat na pleckach składa się z obiektywów 12 Mpx i 13 Mpx, a kamera do selfie pozwala na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 20 Mpx. Telefon działa pod kontrolą Androida 9 Pie.

Jakość wykonania oraz design

Dużą część frontu urządzenia wypełnia wyświetlacz LCD o przekątnej 6,18 cala i proporcjach 18,7:9. W jego górnej części znajduje się dużych rozmiarów wcięcie, które jest jednak domyślnie ukrywane przez oprogramowanie. Boczne ramki nie należą do najwęższych na rynku, a dolna jest na tyle szeroka, że znalazło się na niej miejsce na logo producenta. Przedni panel przed zarysowaniami chroni powłoka Gorilla Glass.

Szklane są również plecki urządzenia. W ich górnej części znajdują się obiektywy podwójnego aparatu, które jednak dość mocno odstają –  gdy telefon leży ekranem do góry opiera się właśnie na obiektywach. Efekt ten mogłoby z pewnością ograniczyć proste etui, jednak w takie nabywca musi zaopatrzyć się sam. Na lewo od obiektywów znajduje się dioda doświetlająca, a pod nimi skaner odcisku palca, który powinien być lepiej wyczuwalny pod palcem – cienka metalowa ramka wokół niego to trochę za mało. Lepiej byłoby gdyby był on nieco bardziej zagłębiony w obudowę. Na szczęście jego położenie jest na tyle dobre, że palec przykładamy do niego intuicyjnie. Pod tymi elementami umieszczone zostały logo Nokii oraz programu Android One. Szkło na pleckach nie pokrywa się szczególnie łatwo odciskami palców, ale za to bardzo łatwo zbiera się na nim kurz. Dodatkowo plecki są tak śliskie, że nawet na minimalnie pochylonej powierzchni telefon może się przesuwać.

Pomiędzy wyświetlaczem i szklanymi, granatowymi pleckami umieszczona została srebrna, wyróżniająca się aluminiowa ramka. Na lewej krawędzi umieszczona została hybrydowa tacka na karty SIM. Pozwala ona na używanie dwóch kart Nano SIM lub jednej karty Nano SIM i karty Pamięci MicroSD równocześnie. Po prawej stronie umieszczono klawisze regulacji głośności i blokady ekranu. Znajdują się one w dobrym miejscu, ich skok jest odpowiednio twardy, ale mogłyby być nieco lepiej spasowane. Na dolnej krawędzi umieszczono mikrofon, złącze USB typu C i głośnik, a na górnej złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm.  

Nokia 8.1 ma wymiary 154.8 x 75.76 x 7.97 mm i waży 180g. Z pewnością nie należy więc do najbardziej kompaktowych i najlżejszych urządzeń. Sięgnięcie do niektórych partii ekranu używając tylko jednej dłoni sprawia problemy. Dodatkowo sama bryła telefonu jest dość kanciasta – krawędzie mogłyby być nieco mocniej zaokrąglone, ale wtedy telefon straciłby swój wyjątkowy design.

Wyświetlacz

Nokia 8.1 została wyposażona w wyświetlacz LCD o przekątnej 6,18 cala i proporcjach 18,7:9. Charakteryzuje się on rozdzielczością Full HD+ (1080 x 2246 pikseli), co przekłada się na zagęszczenie na poziomie 403 pikseli na cal. W górnej części wyświetlacza znalazło się duże wcięcie, jednak jest ono domyślnie ukryte przez producenta. Po jego prawej i lewej stronie, na czarnym tle wyświetlają się jedynie zegar, poziom naładowania baterii, zasięg sieci oraz 2-3 ikony powiadomień. Szkoda jednak, że programowe zaokrąglenie rogów wyświetlacza w górnej części jest inne niż zaokrąglenie ekranu przy dolnej krawędzi – zaburza to symetrię i nie wygląda zbyt elegancko. Również samo ukrycie wcięcia dałoby lepszy efekt gdyby zastosowano wyświetlacz AMOLED. Denerwujące jest również to, że belkę powiadomień można wysunąć jedynie przesuwając od górnej części w miejscu gdzie ekran sięga do górnej krawędzi – przesunięcie po wcięciu nie daje pożądanego efektu.

Ekran charakteryzuje się bardzo dobrymi kątami widzenia. Maksymalna jasność pozwala na komfortowe korzystanie z telefonu w pełnym świetle, a minimalna jest odpowiednia do ciemnych pomieszczeń. Dodatkowo w mniejszym zmęczeniu oczu pomaga podświetlenie nocne, czyli filtr światła niebieskiego. Kolory na wyświetlaczu można dostosować dzięki technologii Pure Display, która pozwala na wybranie jednego z trybów: “Żywy”, “Kino”, “Podstawowy”, oraz “Dynamiczne”. W tym ostatnim system automatycznie dobiera parametry wyświetlanego obrazu, tak aby prezentowane treści wyglądały jak najbardziej atrakcyjnie.

Aparat

Główny aparat w Nokii 8.1 składa się z dwóch obiektywów. Jeden z nich ma rozdzielczość 12 Mpx ze światłem f/1.8, a drugi 13 Mpx, f/2.4. Drugi z obiektywów służy do zbierania danych o głębi i ze swojego zadania wywiązuje się bardzo dobrze.

Sama aplikacja aparatu jest dość intuicyjna i daje możliwość szybkiego skorzystania z wielu przydatnych funkcji, takich jak wykorzystanie dwóch obrazu z przedniej i tylnej kamery jednocześnie, zdjęcie kwadratowe, Panorama, Live Bokeh, zwolnione tempo, tryb poklatkowy, czy tryb profesjonalny. Ta ostatnia funkcja pozwala na samodzielne dobranie najważniejszych parametrów zdjęcia, a jej włączenie jest możliwe również przez przesunięcie w górę spustu migawki.

Zdjęcia wykonywane w dzień wyglądają bardzo dobrze, zawierają sporo szczegółów, a kolory są naturalne. Znacznie gorzej sytuacja wygląda po zmroku i w słabiej oświetlonych pomieszczeniach. Niekiedy drobniejsze szczegóły są wcale widoczne, a zdjęcia zawierają bardzo dużo szumów. Wydaje mi się że w tej kwestii od telefonu kosztującego niemal 2000 złotych można oczekiwać nieco więcej.

Nokia 8.1 pozwala na nagrywanie wideo w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę. Jakość filmów również nie stoi na najwyższym poziomie. Kolory są dobrze odwzorowane, a autofocus działa płynnie. Bardzo słabo działa jednak stabilizacja obrazu.

Kamera do selfie pozwala wykonywać fotografie o rozdzielczości 20 Mpx. Zdjęcia wykonywane za jego pomocą są w porządku – z jednej strony nie zachwycają, ale z drugiej ciężko wskazać jakieś większe niedociągnięcia.

Bateria

Nokia 8.1 posiada litowo-jonową baterię o pojemności 3500 mAh. Ogniwo to, przy standardowym użytkowaniu (YouTube, portale społecznościowe, przeglądanie internetu i granie w gry, przy korzystaniu z Wi-Fi i LTE oraz automatycznego doboru jasności) pozwala na uzyskanie około 6 godzin działania bez konieczności korzystania z ładowarki. Jest to solidna wartość, która pozwala mieć nadzieję, że telefon nie rozładuje się przed końcem dnia, nawet podczas bardzo intensywnego użytkowania.

Dołączona do zestawu ładowarka ma moc 18W i pozwala na uzupełnienie energii od 0 do 100% w czasie godziny i  40 minut. Podczas ładowania plecki urządzenia robiły się jednak odczuwalnie ciepłe.

Oprogramowanie

Nokia 8.1 działa pod kontrolą najświeższego Androida 9 Pie. Podobnie jak inne urządzenia tego producenta należy również do programu Android One, dzięki czemu producent zapewni aktualizację do dwóch kolejnych wersji systemu z zielonym robocikiem, oraz aktualizację zabezpieczeń przez okres trzech lat. Ostatnie poprawki zabezpieczeń datowane są obecnie na kwiecień 2019. Dodatkowo telefon jest jednym z urządzeń, na którym można już testować kolejną wersję Androida, oznaczoną literą “Q”.

Jeśli chodzi o sam system nie zawiera nieskończonej ilości bardziej i mniej potrzebnych funkcji, tak jak ma to miejsce w przypadku nakładek popularnych chińskich producentów. Z jednej strony zaliczyć można to na plus – system nie jest przeładowany funkcjami, dzięki czemu działa bardzo płynnie. Z drugiej jednak strony użytkownik może odczuwać brak kilku przydatnych dla niego elementów (czysty Android nie pozwala na przykład na tworzenie przewijanych zrzutów ekranu czy klonowanie aplikacji społecznościowych). Do zalet czystego Androida zaliczyć można także spójność kształtów ikon i przyjemny dla oka wygląd interfejsu.

Do nawigacji służy jeden podłużny przycisk oraz, wyświetlająca się tam gdzie jest to potrzebne, strzałka wstecz. Pociągnięcie belki do góry pozwala na wyświetlenie ostatnio otwartych aplikacji. Przesuwając wtedy na boki możemy przełączyć się pomiędzy działającymi w tle programami, oraz zobaczyć ich podgląd. Szybkie przeciągnięcie klawisza do prawej krawędzi powoduje szybkie przejście do poprzednio otwartej aplikacji. Jest to rozwiązanie pozwalające na bardzo efektywną pracę z kilkoma aplikacjami, wymaga jednak trochę czasu na przyzwyczajenie. Warto pamiętać także o możliwości dzielenia ekranu między dwie aplikacje. Aby osiągnąć taki efekt trzeba wyświetlić ostatnio używane aplikacje, kliknąć ikonę aplikacji wyświetlającą się w górnej części okna podglądu i tam dopiero wybrać opcję “Podziel ekran”.

Zabezpieczenia biometryczne

Nokia 8.1 posiada skaner odcisku palca umieszczony na pleckach. Jego położenie sprawia, że łatwo i intuicyjnie można trafić w niego palcem, ale powinien on bardziej wyróżniać się na tafli tylnego panelu. Sam skaner działa umiarkowanie szybko, ale nie myli się prawie nigdy. Producent nie zdecydował się na zastosowanie rozpoznawania twarzy, nawet tego realizowanego za pomocą kamery do selfie.

Wydajność

Sercem urządzenia jest procesor Qualcomm Snapdragon 710. Jest to ośmiordzeniowa jednostka wykonana w 10nm procesie technologicznym, składająca się z dwóch wydajnych rdzeni o taktowaniu 2,2 GHz i sześciu bardziej energooszczędnych działających z częstotliwością 1,7 GHz. Z procesorem tym współpracuje układ graficzny Adreno 616. Nokia 8.1 została wyposażona w 4 GB pamięci RAM LPPDDR4x..

W połączeniu z niezmodyfikowanym żadną nakładką Androidem 9 Pie, podzespoły takie w codziennym użytkowaniu radzą sobie bardzo dobrze – animacje są płynne, aplikacje uruchamiają się szybko, są długo przechowywane w pamięci RAM i sprawnie wczytywane z niej z powrotem. Również w grach Nokia 8.1 nie zawodzi. Możliwa jest płynna rozgrywka w takie tytuły jak Asphalt 9: Legends, Live or Die: Survival Pro, czy Crowd City.

Na dane użytkownika producent przeznaczył 64 GB w standardzie eMMC 5.1, z których po odliczeniu pamięci przeznaczonej na oprogramowanie pozostaje

Łączność

Zaplecze komunikacyjne w Nokii 8.1 powinno zadowolić każdego użytkownika. Nie zabrakło obsługi Wi-Fi, również o częstotliwości 5 GHz, LTE, GPS z GLONASS, Beidou i  Galileo, Bluetooth 5.0 ani NFC. W czasie testów wszystkie moduły związane z łącznością bardzo dobrze spełniały swoje zadanie.

Jakość dźwięku

Nokia 8.1 posiada pojedynczy głośnik, umieszczony na dolnej krawędzi urządzenia. Jest on dość mały i dość łatwo zakryć go ręką. Sam głośnik gra przeciętnie – jego głośność jest niezła a dźwięku nie zakłócają żadne szumy. Odtwarzana z niego muzyka brzmi jednak bardzo nienaturalnie. W tej cenie można z pewnością oczekiwać od telefonu lepszych głośników. Jeśli chodzi o jakość dźwięku na słuchawkach to wypada on bardzo dobrze – nie mogę mu nic zarzucić.

Dołączone do zestawu słuchawki również grają przyzwoicie, przestrzeń w nagraniach jest poprawnie oddana, a poszczególne instrumenty brzmią tak jak powinny. Bas jest słyszalny i wyraźny, ale nie wybija się ponad inne dźwięki. Same słuchawki dobrze leżą w uszach, a producent zatroszczył się również o dwie pary dodatkowych gumek. Jak na słuchawki dołączone do zestawu jest więc więcej niż nieźle.

Podsumowanie

Nokia 8.1 to telefon, w którym ciężko wskazać większe braki. Początkowo nie byłem przekonany, czy domyślne programowe ukrycie wcięcia jest dobrym pomysłem, ale podczas testów okazało się to dość praktycznym rozwiązaniem. Na pochwałę zasługuje również  wyjątkowy design, wysoka wydajność, solidna bateria i pełne zaplecze komunikacyjne. W tej półce cenowej poprawić można byłoby jedynie aparat, na przykład dodając dodatkowy obiektyw szerokokątny i tryb poprawiający jakość zdjęć w nocy. Dla mnie największą zaletą okazał się jednak czysty Android, nie skalany żadną nakładką. Wygląd systemu jest spójny, a jego działanie bardzo szybkie. Przynależność do programu Android One czyni z Nokii 8.1 bardzo dobre narzędzie do codziennej pracy.  

Nokia 8.1

7.5

Plusy
  • Przynależność do programu Android One
  • Płynne działanie
  • Bardzo dobre słuchawki w zestawie
  • Wyjątkowy design
Minusy
  • Nieporęczna bryła
  • Przeciętny aparat
  • Odstający obiektyw aparatu

Redmi K20 Pro oraz Redmi K20 oficjalnie zaprezentowane

Wcześniejszy wpis

Huawei – spadek zainteresowania na rzecz innych marek

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Smartfony