smartfon dla gracza

Smartfon dla gracza jak wybrać najlepszy?

Gracz to bardzo wymagający użytkownik. Zarówno ten, który korzysta z komputera, konsoli czy mobilnych technologii. Szczególnie ostatni nie ma łatwego życia. Niby urządzeń na sklepowych półkach jest naprawdę dużo, ale jak wybrać taki, który w pełni będzie nadawał się do gier? Myślę, że po przeczytaniu poniższego artykułu będziesz mógł wybrać idealny telefon do gier dla siebie.

Wydajność

Jeden z podstawowych czynników – wydajność. W przypadku gracza mobilnego jest dosyć specyficzne, bowiem tak na dobrą sprawę technologia, która jest implementowana w smartfonach nieco wyprzedziła tę którą jest wykorzystywana do produkcji gier mobilnych. Najmocniejsze urządzenia, które są aktualnie dostępne na rynku radzą sobie z każdym tytułem bez żadnego problemu nawet w rozdzielczościach 2K. Jednak tak na dobrą sprawę by cieszyć się w pełni z gier nawet tych bardziej zaawansowanych wystarczy nam mocny średniopółkowy telefon. Owszem gdy myślimy bardziej przyszłościowo. Warto rozejrzeć się za topowymi urządzeniami. Mamy mocniejsze układy graficzne i więcej pamięci RAM. Jakie w takim razie układy powinny dać nam pełen komfort – wszystkie topowe czyli Snapdragon 855, Snapdragon 845, 835 czy wcześniejsze 821. W przypadku pozostałych producentów również Kirin 980 czy 970. Jednak dodam kilka słów od siebie. Po pierwsze najmniej problemów jeśli chodzi o kompatybilność z produkcjami jest z układami Qualcomma. Z Kirinem bywają problemy, a raczej odradzałbym korzystanie z telefonów, które mają MediaTeki. W przypadku średniej półki cenowej w sumie wystarczy nam do podstawowego grania już Snapdragon 636. Chociaż znacznie lepiej powinien się sprawować Snapdragon 660. Oba to dosyć wydajne układy, które z całą pewnością odpalą wszystkie najważniejsze produkcje na średnich i wysokich detalach. Do tego wystarczy od 4 GB pamięci RAM i więcej, a ostatnie trendy wskazują, że producenci będą chcieli implementować nawet 10 GB czy 12 GB RAMu w telefonach.

Ekran

W przypadku wyboru odpowiedniego wyświetlacza tak na dobrą sprawę musimy zwrócić uwagę na odpowiedni jego rozmiar, rozdzielczość, a także notcha. Myślę, że te trzy elementy trzeba zweryfikować przed zakupem odpowiedniego telefonu. Po pierwsze rozmiar. Tutaj jest już sprawa indywidualna. Myślę, że 5,5 calowe wyświetlacze dają bardzo dobry komfort grania, a im więcej tym lepiej, tym bardziej, że dzięki odpowiednim proporcjom są to ekrany dosyć smukłe. Drugi aspekt to rozdzielczość. Im wyższa tym bardziej zasobożerne będą produkcje, więc warto pójść na kompromis i wybrać taki ekran, który pracuje w Full HD lub Full HD+. Wyższe rozdzielczości nie mają sensu, bo to tak właściwie sztuka dla sztuki. Chyba że mówimy o telefonach powyżej 7 cali w innym wypadku z Full HD powinniście być jak najbardziej zadowoleni. Ostatni element to notch i w przypadku gier w ogóle omijałbym go szerokim łukiem. Nie daje nam żadnych plusów. Jedynie problemy z wycięciem. Przez co przy skalowaniu obrazu albo w ogóle nie widzimy części wyświetlanej grafiki, albo mamy i tak pomniejszony o tę część obraz. Więc jeśli tylko macie możliwość wybierajcie smartfon bez notcha.

Bateria

Kolejny element, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze telefonu. Formalnie im pojemniejsze ogniwo tym lepiej. Z drugiej strony rosną zauważalnie gabaryty i waga urządzenia. Trzeba wziąć pod uwagę jeden aspekt w czasie grania, nawet te bardziej podstawowe produkcje nasz smartfon wskakuje na wyższe obroty. Obciążenie poszczególnych podzespołów się zwiększa, a co za tym idzie również pobór mocy. To wszystko sprawia, że bateria jest naprawdę bardzo mocno  eksploatowana i nawet pojemniejsze ogniwa 5000 mAh potrafią bardzo szybko znikać. Dlatego też na siłę nie ma co szukać telefonu z ogniwem powyżej 4500 mAh. Do codziennego korzystania wystarczy 4000 mAh, a przy dobrej optymalizacji systemu może wytrzymać i dwa dni działania. Jeśli chodzi o gry polecam się zaopatrzyć w dodatkowe akcesorium w postaci powerbanka. Dzięki niemu nigdy nas bateria nie zaskoczy i zawsze pod ręką będziemy mieć zapas mocy. 10 000 mAh powerbanki nie są wcale takie ogromne, jeśli chodzi o gabaryty, a w zupełności wystarczą na ładowanie urządzenia około dwóch razy. Warto jedynie przy powerbanku sprawdzić czy wspiera technologię szybkiego ładowania, bowiem dzięki niej jesteśmy szybciej ładować telefon niż go rozładowywać w czasie gry.

Dodatkowe bajery

Producenci sprzętu mobilnego bardzo często starają się nas zachęcić do zakupu swoich urządzeń całym ekosystemem dodatków, ficzerów, które mają za zadanie ułatwić grę. W przypadku podstawowych smartfonów „normalnych” przeznaczonych dla przeciętnego Kowalskiego nie znajdziemy żadnych dodatków dla graczy. W tym celu musielibyśmy wziąć pod uwagę rozwiązania dedykowane dla graczy jak Asus ROG, gdzie mamy przystawkę odprowadzającą ciepło, dodatkową stację dokującą z klawiszami fizycznymi i odpowiednią baterią itd. Jednak takie rozwiązania zdecydowanie nie należą do najtańszych i trzeba się przygotować na całkiem spory wydatek. Z drugiej strony można szukać rozwiązań uniwersalnych – padów, kontrolerów przypominanych do ekranu itd. Które są znacznie tańsze od tych dedykowanych.

Podsumowując idealny telefon dla graczy to układ Qualcomma najlepiej ze Snapdragonem 845 czy innym topowym, ponad 4 GB pamięci RAM, w przypadku ekranu to między 5,5 a 6,5 cala rozdzielczości FullHD+, całkiem pokaźna bateria i to wszystko z wyświetlaczem bez notcha. Czy takie telefony istnieją. Za ile tak na dobrą sprawę możemy już kupować telefony dla graczy? Ten temat poruszę w kolejnym artykule. Przyjrzę się w nim smartfonom, które będą świetnie sprawdzać się dla graczy. A Wy jakie macie oczekiwania co do komórki, gdy chcecie pograć? Dajcie znać w komentarzach.

More Stories
Oppo R15x oficjalnie zaprezentowany