0

Do naszej redakcji w ostatnim czasie dotarło całkiem pokaźnych rozmiarów pudło od niemieckiego producenta czyli HAMA. W środku można było znaleźć kilka ciekawych akcesoriów, a wśród nich między innymi dwa najnowsze powerbanki. Te niezbyt duże akcesoria są aktualnie w dobie bardziej prądożernych smartfonów niezwykle przydatne. Dodatkowo dzięki technologii szybkiego ładowania możemy sprawnie podratować swój telefon. Jak w takim razie sprawują się dwa najnowsze modele powerbanków od Hama?

Zawartość pudełka

Jak przystało na urządzenia sygnowane logiem Hama opakowanie zostało zachowane w biało czerwonej kolorystyce. Wykonane są z cienkiego kartonu, które zostało dodatkowo wyposażone w okienko, dzięki któremu będziemy mogli podejrzeć urządzenie przed zakupem. Co znajdziemy w zestawie? Przede wszystkim prócz samego sprzętu zestaw dwóch krótkich kabli, które umożliwiają podłączenie do ładowarki powerbanka, a z drugiej strony naładowanie innego urządzenia za pomocą ogniw. Dlaczego są to dwa kable? Jeden z nich ma końcówkę micro USB, drugi z kolei USB typu C. Dzięki czemu nie ma tutaj problemu z ładowaniem różnych urządzeń. W sumie do pełni szczęścia brakuje w zestawie niewielkiego etui by móc bezpiecznie transportować powerbanka i trzeciego kabla z końcówką lightning. Zarówno jeden jak i drugi powerpack ma dokładnie ten sam zestaw w pudełku.

Design oraz jakość wykonania

Na pierwszy rzut oka same urządzenia niewiele się od siebie różnią. Dopiero gdy przyjrzymy się im nieco bliżej widać poszczególne różnice, choć nie są one znaczące i bardziej dotyczą elementów kosmetycznych. Dlatego ten fragment recenzji rozbijam na dwie części. Trudno mi jest bezpośrednio rozdzielić oba urządzenia, bo nazwy producenta są niemal identyczne, a oznaczenie numeracji różni się tylko jedną cyfrą, stąd na potrzeby tej recenzji dzielę akapity na dotyczące „kanciastego” powerbanka i „obły” powerbank.

„Kanciasty” powerbank

To przede wszystkim nieco mniejszy i lżejszy powerbank od drugiego z modeli. Mimo iż pojemność ogniwa jest identyczna jak w obłym modelu tak tutaj mamy wagę o 52 g mniejszą co jest już zauważalne, a oferuje identyczną pojemność 12 000 mAh. Pierwsze co rzuca się w oczy to lekko ścięte krawędzie urządzenia, które nadają ciekawy wygląd. Obudowa niemal w całości została wykonana z aluminium. Dzięki czemu nie ma mowy by został w jakiś sposób uszkodzony ten powerbank. Jedynie po dłuższym czasie ta zewnętrzna warstwa może się rysować, ale to już urok metalowych powierzchni. Nie ma też możliwości by jakiś element urządzenia skrzypiał, czy uginał się nawet po silniejszym nacisku. Design urządzenia jest minimalistyczny bez żadnych fajerwerków. Na górnej krawędzi znajdziemy wszystkie elementy związane ze sterowaniem powerbankiem, a także wyjścia. Od prawej umiejscowiony został klawisz fizyczny, który służy sprawdzeniu poziomu naładowania powerbanka. Ten wyświetla się w postaci diod LED, które znajdziemy tuż pod pełnoprawnym wyjściem USB. Prócz wcześniej wspomnianego wyjścia USB obok znajdziemy jeszcze dwa – micro USB oraz USB typu C. Zarówno jednym i drugim możemy naładować urządzenie, co ważne w tym celu nie musimy mieć żadnej dodatkowej przejściówki bo do naszej dyspozycji zostały oddane najpopularniejsze wyjścia.

„Obły” powerbank

Drugi z powerbanków podobnie jak poprzednik został niemal w całości wykonany z aluminium. Jednak w odróżnieniu od poprzednika krawędzie powerbanka zostały zaoblone i jest nieco dłuższy niż wcześniej opisywane przeze mnie sprzęt. Całość pod względem jakości wykonania sprawia bardzo dobre wrażenie. Żaden z elementów nie ma prawa się uginać nawet pod silniejszym naciskiem, a konstrukcja jest przemyślana, a przy tym ergonomiczna. Wszystkie elementy związane z nawigacją i użytkowaniem powerbanka znajdują się na górnej jego krawędzi. Idąc od prawej mamy pełnoprawne wyjście USB, dalej micro USB oraz USB typu C. Na końcu pozostaje fizyczny klawisz służący sprawdzeniu poziomu naładowania powerbanka, a tuż obok niego umiejscowiono cztery diody LED, które obrazują stan ogniw. Co do jakości wykonania samego powerbanka nie mam uwag. Wszystkie elementy składowe są wykonane z materiałów dobrej jakości. Podobnie zresztą jak ten pierwszy powerbank z tej recenzji. Jedyną większą różnicą jest to, że w przypadku tej wersji mamy bardziej delikatne, obłą bryłę urządzenia.

Bateria

W obu przypadkach mamy do czynienia z ogniwem o pojemności 12 000 mAh. Do tego dochodzi wsparcie dla technologii szybkiego ładowania czyli Quick Charge 3.0. Co ważne technologia ta dotyczy zarówno procesu ładowania samego powerbanka, a także gdy chcemy naładować inne urządzenie. Wbrew pozorom nie jest to taka oczywista sprawa jakby się mogło początkowo wydawać. Jest jednak jedno „ale”, ładując powerbank za pomocą wyjścia micro USB maksymalnie osiągniemy moc niespełna 10 W. W przypadku pozostałych mamy do czynienia z mocą na poziomie około 20 W, dzięki czemu naładowanie samego powerbanka nawet o tak pojemnych ogniwach trwa około 3-4 godziny. Na ile w takim razie ładowań wystarcza jeden powerbank? Możemy liczyć, że sprawność takich ogniw sięga około 80-90%. Dzięki czemu mamy do dyspozycji około 11 000 mAh. W zależności od tego jak dużą baterię mamy w swoim telefonie/tablecie najczęściej naładujemy go około 3-4 razy. Przy testach korzystałem z Galaxy S10, który ma akumulator o pojemności 3400 mAh. Średnio ładowałem go 3 pełne razy i niespełna połowę za czwartym. Jeden jak i drugi powerbank pod względem kultury pracy zachowywały się identycznie. Działały naprawdę bez problemów i korzystanie z nich nie dostarczało dodatkowych negatywnych atrakcji.

Podsumowanie

Zarówno jeden jak i drugi powerbank kosztują aktualnie w sklepie niespełna 150 zł. Zakładając że dostajemy w zestawie świetnie wyposażone urządzenia – komplet wyjść, wsparcie dla technologii szybkiego ładowania, kompaktowe rozmiary oraz świetne wykonanie wydaje się ta kwota adekwatna do możliwości, choć osobiście by była to opcja bezkonkurencyjna obniżyłbym cenę do około 120 zł.

Samsung Galaxy Note 10 z nowym układem aparatów

Wcześniejszy wpis

Honor Note 7S oficjalnie zaprezentowany

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Akcesoria