netflix logo

Netflix wkrótce wprowadzi lepszą jakość dźwięku na swojej platformie

Netflix to aktualnie jeden z największych gigantów streamingowych na świecie. Ogromne pieniądze pakuje w swój rozwój, tworzenie nowych materiałów zarówno seriali jak i filmów. Jednak osobiście to co mnie najbardziej cieszy jeśli chodzi o część technologiczną to wsparcie dla najnowszych technologii. Co prawda do tej pory zmiany dotyczyły przede wszystkim warstwy wizualnej – jakiś czas temu otrzymaliśmy materiały wideo w jakości 4K, później doszedł HDR. Drugą linią rozwojową były także nowe funkcjonalności związane chociażby z możliwością pobierania filmów i seriali na nasze smartfony czy tablety. Jednak w tym wszystkim zapomniano o dobrej jakości dźwięku, tutaj na szczęście szykują się spore zmiany na plus.

Netflix zapowiedział, że znacznie podwyższy przepływowość tzw. bitrate strumienia audio. Zakładając, że dysponować będziemy odpowiednio szybkim łączem internetowym oraz wsparciem dla technologii 5.1 surround owy bitrate wzrośnie do 640 kb/s, gdy korzystalibyśmy z rozwiązania Dolby Atmos wówczas możliwości są jeszcze lepsze bowiem do 738 kb/s. Warto dodać, że podobnie jak to ma miejsce aktualnie w przypadku ścieżki wideo, tak i przy dźwięku będziemy mieć zmienną przepływowość. To znaczy, że jakość dźwięku będzie się automatycznie dostosowywać do aktualnej prędkości naszego łącza internetowego, dzięki gdy będziemy mieć problem z zasięgiem internetu jakość zauważalnie spadnie, natomiast przy lepszym stałym łączu jakość dźwięku znacznie wzrośnie.

Jestem ciekaw jak faktycznie owe zmiany przeniosą się na nasze doznania słuchowe, mając w domu dobrej jakości kino domowe lub podobny sprzęt myślę, że usłyszymy spory skok jakościowy. Myślę, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli to sprawdzić na własnych uszach.

Źródło: pocketnow.com

More Stories
huawei
Kolejny telefon Huawei z ekranowymi przyciskami?