0

W październiku 2008 Google zaprezentowało światu pierwszy smartfon z systemem, który w założeniach miał konkurować z iPhone OS od Apple, Androidem. Był to HTC Dream (w Polsce znany jako Era G1). W tym czasie firma Samsung zajmowała się dwoma rodzajami telefonów, tak zwanymi feature phone’ami (zwykłymi telefonami z klawiaturą) lub prostymi smartfonami z Javą (np. Samsung Avila). W 2009 roku Samsung postanowił przy okazji zaprezentować smartfon z własnym systemem operacyjnym.

Początek

Bada OS, bo tak nazywał się ten system był opartym o jądro Linuxa systemem i w założeniach miał być jednym z trzech (w sumie wtedy czterech, nie zapominajmy o Windows Mobile 6.5) systemów dla dotykowych urządzeń mobilnych. Pierwszy urządzeniem opartym o Bada OS był Samsung Wave (S8500). Interfejsem graficznym był używany już w Javie Touchwiz w wersji 3.0. Według technicznego punktu widzenia nie był to w 100% system operacyjny, a platforma z konfigurowalną architekturą jądra. Mówi to nam tyle, że mógł on wykorzystywać jądro każdego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego.

System ten nie zdobył wielkiej popularności, a już w 2010 roku Samsung zaczął go lekko zaniedbywać. Właśnie w tym roku pojawił się pierwszy smartfon z każdemu znanej serii Galaxy S, który pomimo bycia specyfikacyjnym klonem Wave’a zdobył o wiele większą popularność.

Upadek

Bada OS nie miał szans na przetrwanie na rynku, gdyż oparte o niego zostało tylko 10 urządzeń ( w 2011 Android działał na około 500 modelach, pomijając telefony modowane), z których około 5 było wersjami na inne rynki. System doczekał się tylko 4 aktualizacji, z których większość była tzw. bug fixami, a Samsung zauważając niknącą popularność tej platformy postanowił w 2011 wydać ostatnią aktualizację systemu. Około rok później porzucił ten system całkowicie dla nowej platformy, czyli tworzonego z Intelem Tizena.

Tizen, czyli nowy start

W pierwszych zapowiedziach Tizen miał stanowić kontynuację Bada OS oraz być duchowym następcą MeeGo, a zarazem konkurencję dla rządzącego w tym czasie na rynku Androida. Wykorzystywał on niektóre komponenty swojego poprzednika jak i Bada OS. Pierwsze oparte o niego urządzenie zostało zaprezentowane w 2014 roku i był to Samsung Z. Wielu pewno uznało już ten system za porzucony, gdyż ostatnim Smartfonem z nim był Samsung Z4, lecz Tizen to nie tylko Smartfony. Na tą chwilę używają go wszystkie sprzedawane Koreańczyków i niektóre wyprodukowane przez nich urządzenia AGD…

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z strony tizen.com

Składany Xiaomi – czyżby MI MIX 4?

Wcześniejszy wpis

CEO OnePlus – telewizja zamiast składanego smartfona?

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Cykle