0

Wiele telefonów dostępnych obecnie na rynku jest wyposażonych w procesory amerykańskiego Qualcomma. Większość flagowych urządzeń w tym roku będzie napędzana przez Snapdragona 855. Nie każdy potrzebuje jednak urządzenia o najwyższej wydajności, dlatego Qualcomm zaprezentował również procesory do urządzeń ze średniej półki cenowej. Co oferują Snapdragon 665 i 730?

Snapdragon 665

Jest to nieznacznie odświeżona wersja popularnego Snapdragona 660. Jednostka ta składa się z ośmiu rdzeni Kyro 260 o maksymalnym taktowaniu 2,0 GHz i jest produkowana w 11nm procesie technologicznym. Współpracuje z nią układ graficzny Adreno 610. Zestaw ten będzie mógł współpracować maksymalnie z 8 GB pamięci RAM LPDDR4x. Qualcomm wyposażył swoją jednostkę również w moduł Snapdragon X12 do obsługi LTE, oraz Qualcomm AI Engine do funkcji związanych ze sztuczną inteligencją.

Nowy procesor pozwala obsługę wyświetlaczy o rozdzielczości Full HD+ (przy maksymalnych proporcjach 21:9). Telefony wyposażone w tą jednostkę będą również mogły korzystać z takich funkcji jak obsługa potrójnego aparatu, lub pojedynczego o rozdzielczości 48 Mpx, nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę, zwolnione tempo (240 klatek na sekundę w HD), ulepszony tryb HDR i rozpoznawanie twarzy 3D.

Snapdragon 730 i 730G

Snapdragon 730 znajdzie swoje zastosowanie w najwydajniejszych urządzeniach ze średniej półki cenowej. Jednostka ta składa się z ośmiu rdzeni Kyro 470 i jest wykonywana w 8nm procesie technologicznym. Dwa wydajne rdzenie mogą działać z częstotliwością 2,2 GHz i są oparte o konstrukcję rdzeni Cortex A-76, a sześć mniej wydajnych, opartych na Cortex A-55 jest taktowanych zegarem 1,8 GHz. Za przetwarzanie grafiki odpowiedzialna będzie procesor graficzny Adreno 618.Snapdragon 730 będzie pozwalał na pobieranie danych przez LTE z szybkością 800 Mb/s, dzięki zastosowaniu modułu Snapdragon X15. Nie zabraknie również wsparcia dla maksymalnie 8 GB pamięci RAM, funkcji związanych ze sztuczną inteligencją, potrójnych aparatów w różnych konfiguracjach lub pojedynczego obiektywu o rozdzielczości nawet 192 Mpx, rejestrowania 960 klatek na sekundę w HD, szybkiego ładowania Quick Charge 4.0+, Bluetooth 5.0. Procesor będzie dawał również możliwości obsługi rozwiązań związanych z przetwarzaniem dźwięku, takich jak adaptX Adaptive i Aqstic.

Razem z tym procesorem zadebiutowała również jednostka stworzona z myślą o mobilnych graczach – Snapdragon 730G. Układ graficzny Adreno 618, który będzie z nim współpracował ma mieć zwiększone osiągi w porównaniu do podstawowego modelu.

Pierwsze urządzenia wyposażone w procesory Snapdragon 665 i 730 powinny trafić na rynek w drugiej połowie bieżącego roku.

Źródło: Qualcomm, androidcentral

Nie będzie już więcej telefonów Samsung Galaxy J

Wcześniejszy wpis

Xiaomi Mi 8 Pro – recenzja

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy