0

Do tej pory ekrany zakrzywione nie zdobyły ogromnej popularności. Technologia weszła na rynek już dobre kilka lat temu za sprawą koreańskiego producenta. Wówczas pierwszy model czyli Samsung Galaxy Note Edge miał wyświetlacz zakrzywiony tylko z jednej strony z prawej. Producent wówczas dodał kilka ciekawych rozwiązań, a później wśród flagowców koreańskiego producenta uważano ten element za niemal standard. Kolejni producenci dołączyli do wyścigu stosunkowo później. Pojawiło się kilka tańszych chińskich rozwiązań, chodź do swojego flagowca zaimplementowali to rozwiązanie Chińczycy z Huawei przy okazji premiery Huawei Mate 20 Pro. Czy w takim razie czterostronnie zakrzywiony ekran ma w ogóle sens gdy dwustronnie „pogięte” wyświetlacze nie zyskały ogromnej popularności?

Każdy praktycznie z producentów sprzętu mobilnego ma swoje własne patenty, które są rejestrowane by czasem konkurencja nie mogła wykorzystać identycznego pomysłu na dane urządzenie. W praktyce może się jednak okazać, że dany patent w ogóle nie zostanie wykorzystany przy seryjnej produkcji smartfona. Dlatego też nieco z przymrużeniem oka traktuje doniesienia dotyczące najnowszego patentu Xiaomi. Takie rozwiązanie budzi kilka moich wątpliwości. Przede wszystkim ergonomia. Czy ekran „wciągnięty” na krawędzie urządzenia nie będzie po prostu przeszkadzał w codziennym korzystaniu z telefonu? Do tej pory gdy miałem okazję testować telefony koreańskiego producenta problemem, który się pojawiał od czasu do czasu była nadreaktywność właśnie części wyświetlacza na krawędziach. Po prostu nieraz zdarzało się że trzymając telefon w dłoni coś omyłkowo się przesunęło, zmieniło. Drugim ważnym aspektem jest kruchość takiego rozwiązania, ekrany zakrzywione są bardziej podatne na stłuczenie, a gdy praktycznie wszystkie krawędzie są wyświetlaczami to problem jest jeszcze większy.

xiaomi patent

Patent Xiaomi to ciekawe podejście do tematu, dzięki niemu możemy faktycznie uzyskać bezramkowy wyświetlacz. Jednak nie wiem czy nie będziemy musieli ponieść za dużych kosztów chociażby ergonomii czy trwałości takiego rozwiązania. Czy rekompensata świetnego wyglądu będzie wystarczająca?

Dajcie znać co myślicie o zakrzywionych ekranach. Czy takie rozwiązanie ma rację bytu, czy wystarczają Wam w zupełności płaskie wyświetlacze bez żadnych udziwnień?

Źródło: pocketnow.com

Samsung Galaxy M30 – warto na niego czekać?

Wcześniejszy wpis

Składana Motorola Razr na filmie koncepcyjnym

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android