0

Wyścig na jak największą liczbę aparatów w urządzeniu mobilnym trwa w najlepsze – LG zgłosiło patent na smartfon z 16 obiektywami na pleckach. Wiemy jak zostaną wykorzystane.

Do niedawna producenci telefonów prześcigali się głównie w kwestiach wydajności swoich modeli. Z roku na rok rosną wyniki smartfonów w popularnych benchmarkach, producenci stosują coraz większe ilości pamięci RAM i pamięci wbudowanej. Nie od dziś wiadomo jednak, że duża część użytkowników smartfonów, wykorzystuje swoje urządzenia również jako aparaty, do uwieczniania ważnych i ciekawych momentów swojego życia. Nic dziwnego – smartfony towarzyszą nam niemal zawsze. Z tego powodu producenci coraz większą wagę przykładają do możliwości fotograficznych urządzeń. Aby zaoferować bardziej rozbudowane możliwość, producenci sięgają po dodatkowe obiektywy. Na rynku zadebiutował  już smartfony z potrójną (Huawei P20 Pro) i poczwórną (Samsung Galaxy A9) kamerą. Niedługo do wyścigu dołączy jeszcze Nokia z zapowiadaną od dawna Nokią 9, która ma zaoferować aż 5 obiektywów.

Może jednak okazać się że na 5 obiektywach w telefonie się nie skończy, gdyż LG zgłosiło swój patent na telefon wyposażony w aż 16 soczewek. Ich odpowiednie ułożenie będzie pozwalało na fotografowanie przedmiotów pod różnym kątem, a co za tym idzie tworzenie ich trójwymiarowych obrazów na ekranie. Oprogramowanie ma pozwalać na dowolne łączenie i edytowanie zdjęć. Kolejnym zastosowaniem takiego układu może być tworzenie filmów, które odbiorcy będą dawały wrażenie, jakby patrzył na wydarzenie z różnych perspektyw.

Jeśli LG faktycznie myśli o stworzeniu tak wyposażonego telefonu, inżynierowie i programiści będą musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Obiektywy będą musiały być znacznie mniejsze niż stosowane dotychczas, aby nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Poprawa możliwości fotograficznych nie może odbyć się kosztem zmniejszenia baterii. Również aplikacja aparatu będzie musiała być bardzo rozbudowana, aby użytkownik mógł w prosty sposób wykorzystywać możliwości wszystkich obiektywów.

Fanom mobilnej fotografii pozostaje mieć jedynie nadzieję że projekt ten nie pozostanie zapamiętane jedynie w formie patentowej ciekawostki, a LG z 16 obiektywami nie zawiedzie pokładanych w nim oczekiwań i zostanie rozsądnie wyceniony.

Źródło: letsgodigital.org

Nokia 9 – pięć obiektywów w smartfonie już niedługo

Wcześniejszy wpis

Huawei wyprzedza Samsunga – Huawei Nova 4

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Android