0

Xiaomi od swojego startu w Chinach i nikomu nieznanej w Europie firmy w rekordowo szybkim tempie wkroczyło w codzienności wielu ludzi. I nie mówię tutaj tylko o smartfonach, ale różnych urządzeniach życia codziennego takich jak oczyszczacze powietrza, hulajnogi, wagi, długopisy, powerbanki, czy fit opaski. Bardzo duży udział w promocji tej marki mają oficjalni dystrybutorzy oraz kilka otwartych przez nich sklepów stacjonarnych na terenie naszego kraju, w których można samemu ocenić jakość wykonania poszczególnych produktów.

Największą jednak popularnością niezmiennie cieszą się smartfony, które oferują świetny stosunek jakości do ceny. Serie Mi oraz Redmi goszczą w wielu kieszeniach. Jak pochwalił się sam producent podczas konferencji marka Xiaomi jest już na trzeciej pozycji najlepiej sprzedających się smartfonów w naszym kraju zaraz za Apple i Samsungiem, co należy uznać za niemały sukces.

W gronie posiadaczy urządzeń od chińskiego producenta znajdują się również Ci użytkownicy, którzy dostrzegają duży potencjał w możliwości modyfikacji oprogramowania. W obecnych czasach producenci coraz bardziej uszczelniają zabezpieczenia i już tylko nieliczne urządzenia pozwalają na wgranie custom romu. Wśród zmodyfikowanych systemów nad Wisłą największą popularnością cieszy się MIUI Polska. Ale co to takiego i w jaki sposób ją zainstalować na swoim smartfonie?

Xiaomi bez MIUI nie byłoby sobą

Zacznijmy od tego, że dla Xiaomi kluczową kwestią w smartfonach nie jest wersja androida, a własna nakładka systemu o nazwie MIUI. Dzięki temu producent może implementować swoje autorskie rozwiązania niezależnie od rozwoju samego systemu z Mountain View, a wygląd od menu przez ustawienia, aż do powiadomień zupełnie odbiega od tych znanych z „czystego” Androida. To czy ktoś MIUI lubi czy nienawidzi, to już kwestia indywidualna, ale na pewno nie można odmówić tej nakładce rozbudowanych funkcjonalności.

Obecnie producent jest w trakcie aktualizacji smartfonów do MIUI do wersji 10, w której największy nacisk został postawiony na kosmetykę, zaawansowaną obsługę gestów ekranowych oraz wsparcie sztucznej inteligencji. W przeciwieństwie do innych graczy na rynku Xiaomi dostarczy swoją nakładkę nawet na urządzenia z 2014 roku, więc rzeczywiście wiekowe modele. Nie są to czcze słowa, ponieważ analogiczna obietnica została skierowana do klientów w przypadku MIUI 9 i Xiaomi słowa dotrzymało.

China czy Global? Dev czy Stable?

Zależnie od tego gdzie zakupi się telefon Xiaomi można spodziewać się wgranego innego oprogramowania. Dlaczego? Ponieważ Xiaomi najpierw przygotowuje system dedykowany mieszkańcom Państwa Środka, a następnie dopiero wersję dla reszty świata. Idąc tym tropem oprogramowanie na smartfony chińskiego producenta możemy podzielić na:

 • China – oprogramowanie przeznaczone na rynek azjatycki. Posiada jedynie języki chiński i angielski. Co jednak istotniejsze w wersji tej nie uświadczymy usług Google i żadnych aplikacji od amerykańskiego giganta, a główną wyszukiwarką jest tu Bing. To co dla Europejczyków wydaje się niewyobrażalne, w Chinach jest koniecznością miedzy innymi z przyczyn prawnych.
 • Global – oprogramowanie przeznaczone na pozostałe światowe rynki. Posiada tłumaczenia na większość języków. Co kluczowe zawiera domyślnie zainstalowane usługi Google, od Sklepu Play przez szereg innych aplikacji.

Rozpatrując zakup telefonu Xiaomi w popularnych chińskich sklepach jak Gearbest, Geekbuying czy Banggood należy koniecznie zweryfikować wersję, którą oferuje sprzedawca, ponieważ przez brak uwagi można otrzymać model bez usług Google i z chińskim językiem.

To jednak nie wszystko. Obie dystrybucje posiadają swoje indywidualne kanały aktualizacji. W przypadku China jest to DEV i Stable, a dla Global to Beta i Stable. Mnogość tych konfiguracji może przyprawić o zawrót głowy? Poniższa tabela powinna to trochę rozjaśnić:

A może warto zainteresować się MIUI Polska?

Teraz już wiadomo z czego wynikają różnice w oprogramowaniu i w jaki sposób wybrać właściwą dla siebie dystrybucję. Skąd w takim razie w tej całej układance jeszcze MIUI Polska? Jest to nic innego jak custom rom, czyli zmodyfikowane oprogramowanie Xiaomi oparte na opisanym powyżej romie China Dev. Rom ten w Europie znany jest również pod nazwą Xiaomi.eu. W stosunku do oficjalnego oprogramowania posiada pewne zmiany i dodatki. Tworzony jest przez społeczność zrzeszoną na portalu Xiaomi.eu, czyli użytkowników z krajów europejskich. Jak zachwalają sami twórcy wybrane poniższe dodatki możemy spotkać jedynie MIUI Polska:

 • Bardzo dokładne i szczegółowe tłumaczenie
 • Odblokowanie twarzą (Android 7.x/8.x)
 • Certyfikacja Google Play
 • Wyszukiwanie w pasku statusu
 • Odblokowane dodatkowe funkcje Aparatu dla różnych urządzeń
 • Gesty pełnego ekranu dostępne nawet dla urządzeń z fizycznymi przyciskami pod ekranem
 • Obracanie ekranu w aplikacji SMS
 • Możliwość importowania motywów
 • Polepszona jakość nagrywania rozmów
 • Polepszony dźwięk odtwarzania rozmów/wideo w serii Redmi
 • Polepszona jakość nagrywanego dźwięku wideo
 • Możliwość wyłączenia sprawdzania pisowni
 • Rozszerzona siatka przełączników 5×3
 • Dodatkowe rozmiary siatki pulpitu
 • Dodatkowe skróty na lewym ekranie blokady
 • Mnóstwo ikon aplikacji z Google Play w stylu flat MIUI
 • Wyłączona chińska treść w aplikacji Wideo, Muzyka, Radio czy Internet
 • Zoptymalizowane użycie RAM
 • Dodatkowe opcje restartu urządzenia

Czy w takim przypadku warto porzucić oficjalne wdanie i zainstalować MIUI Polska? Tutaj decyzja również zależy od użytkownika. Większość osób zadowoli się wersją Global dostępną po wyjęciu z pudełka i nigdy nie dowie się nawet, że istnieje jakaś alternatywa.

MIUI Polska będzie jednak świetnym rozwiązaniem dla osób, które jako pierwsze chcą otrzymywać wszystkie nowości. Wszak rom ten oparty jest na China Dev, a więc nowinki zawitają u nas od razu po udostępnieniu przez producenta i nawet na kilka miesięcy wcześniej niż na telefonach z wgranym Global Stable. Przykładem może być Xiaomi Mi 8, który na romie MIUI Polska pracuje już pod kontrolą Android 9 z ulepszonym oprogramowaniem aparatu. Użytkownicy romu Global Stable (Android 8.1) mogą spodziewać się tych zmian dopiero na przełomie nowego roku. MIUI Polska będzie również świetnym rozwiązaniem dla osób, które zakupiły telefon z oprogramowaniem China, a niespecjalnie znają język chiński i chciałyby korzystać z usług Google.

Nie wszystko złoto co się świeci…

Niestety rom ten posiada również swoje minusy. Jako wersja nieustannie rozwijana boryka się ona często z przejściowymi błędami niektórych usług i funkcjonalności. Niekiedy także wgranie aktualizacji z danego dnia potrafi unieszkodliwić telefon, a wtedy bez fachowej wiedzy lub odpowiedniego poradnika ani rusz.
Kłopotliwe może okazać się także samo wgranie MIUI Polska na posiadany smartfon. Za niewielką opłatą wgranie modyfikacji można zlecić w MiCenter (punkt serwisowy Xiomi w Polsce). Po takim zabiegu telefon wróci do użytkownika gotowy do działania na najnwszej dostępnej wersji MIUI Polska. Oczywiście rom można wgrać samodzielnie. Aby proces zakończył się powodzeniem najlepiej żeby wykonywała go osoba posiadająca odpowiednią wiedzę techniczną, ponieważ proces wiąże się to z odblokowaniem bootloadera oraz wykonaniem szeregu innych działań.

Macie własne przemyślenia albo doświadczenia w temacie któregoś z powyższych romów? A może chcielibyście się dowiedzieć w jaki sposób krok po kroku wgrać MIUI Polska na swój telefon? Dajcie znać w komentarzach.

Vivo zaprezentowało taniego smartfona z dobrym wyposażeniem. Poznajcie Vivo Z1 Lite

Wcześniejszy wpis

Poznaliśmy specyfikację Honora 10 Lite

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Artykuły