kirin 990
kirin 990

Kirin 990 z modemem 5G?

W ostatnich latach Huawei prezentował się bardzo dobrze w branży mobilnych chipsetów. Kirin 980, który został pokazany na targach IFA 2018, zadebiutował jako pierwszy na świecie chipset wykonany w technologii 7 nm. 

Obecnie jest to jeden z najsilniejszych mobilnych chipsetów. Huawei posiada w swojej ofercie kilka telefonów z chipsetem Kirin 980, takich jak Mate 20 , Mate 20 Pro , Mate 20 X i Honor Magic 2 . Źródła branżowe donoszą, że chiński producent pracuje już nad układem Kirin 990, który zastąpi topowy model Kirin 980. Firma Huawei rozpoczęła już testy swojej flagowej jednostki Kirin 990. Koszty testowania nowego chipsetu są bardzo drogie. Informacje wskazują, że testy wymagają od Huawei’a zainwestowania około 200 milionów juanów. Przewiduje się, że już w pierwszym kwartale 2019 roku zostanie on oficjalnie zaprezentowany.

Podobnie jak Kirin 980, Kirin 990 może być wykonanym w  7 nm procesie technologicznym. Najprawdopodobniej zadebiutuje jako pierwszy mikroprocesor obsługujący łączność komórkową 5G, ponieważ oczekuje się, że pojawi się on razem z modemem Balong 5000 5G. W porównaniu do Kirin 980, jego następca ma zużywać o 10 procent mniej energii, a jego ogólna wydajność może wzrosnąć o około 10 procent. Niestety nie ma dostępnych informacji na temat szczegółowej specyfikacji procesora .

Huawei jest znany z używania swojego flagowego chipsetu na wielu telefonach marki Huawei oraz Honor. Dlatego oczekuje się, że chińska firma wyda więcej telefonów napędzanych przez niedawno zaprezentowanego Kirina 980, wiec wydaje się mało prawdopodobne, że Kirin 990 pojawi tak szybko w ofercie producenta.

Huawei ma jeszcze potwierdzić istnienie Kirin 990. Dlatego wskazane jest, aby poczekać na więcej raportów, aby dowiedzieć się o nadchodzącym flagowym procesorze od Huawei.

Źródło.: [1]