USB typu C – wszystko, co należy wiedzieć na jego temat

0

USB, pisząc fachowo, to uniwersalna magistrala szeregowa. Wspomniany standard został opracowany przez Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC w 1998 roku. USB na przestrzeni lat przeszło sporo zmian, a na rynku pojawiło się wiele rodzajów. Najnowszym jest USB typu C, o którym dowiecie się dzisiaj nieco więcej. Zapraszam zatem do lektury niniejszego artykułu!

Typy USB

Należy rozróżniać różne standardy USB. Od kilku lat w większości smartfonów mamy do czynienia z USB typu C, ale na rynku jest jeszcze kilka innych typów wspomnianego złącza. Innym jest przede wszystkim USB typu A i USB typu B oraz microUSB-B, które stosowane było w dużej części starszych smartfonów. Nie można również zapomnieć o rzadziej używanych standardach, takich jak miniUSB-A, miniUSB-B oraz microUSB-A. Najważniejsze są jednak tryby działania, jakie oferują wszystkie standardy USB.

Początkowo oferowane było USB 1.0 i 1.1. Pierwsza generacja USB oferowała dwa wspomniane tryby działania, które charakteryzowały się różną przepustowością. USB 1.0 w trybie Low-Speed umożliwiał transfer danych z szybkością do 1,5 Mb/s, natomiast w trybie Full Speed otrzymywaliśmy szybkość wynoszącą 12 Mb/s. Co ważne, USB 1.0 miało swoją „premierę” w 1996 roku, ale przez sporą liczbę wad, dopiero USB 1.1 zostało oficjalnie wprowadzone na rynek.

Kolejną generacją było USB 2.0, które zadebiutowało tak naprawdę w 2000 roku i było najpopularniejszą generację USB. Standard USB 2.0 zwany jest też jako USB High Speed. Należy zaznaczyć, że wtyczki i USB 1.1 oraz USB 2.0 wyglądają niemal identycznie, ale jednocześnie udało się zwiększyć szybkość transmisji danych. Według zapewnień, maksymalna szybkość transferu danych wynosi 480 Mb/s. Taka wartość nie jest imponująca, ale na początku XXI wieku i tak robiła wrażenie.

Powoli przechodzimy do końca, czyli USB 3.0 i USB 3.1. W 2008 roku opublikowano specyfikację kolejnej generacji standardu USB, czyli USB 3.0, które nazywano także USB SuperSpeed. Największą zaletą wspomnianego standardu było teoretyczne zwiększenie maksymalnego transferu danych do 5 Gb/s. W 2013 roku została natomiast wydana kolejna wersja, czyli USB 3.1 (tzw. USB SuperSpeed+), której przepustowość została zwiększona do 10 Gb/s.

Nowość, czyli USB typu C

Swego rodzaju nowością jest USB typu C. Zostało one opracowane przez USB Implementers Forum, czyli grupę firm, która opracowała, certyfikowała i nadzorowała najnowszy standard USB. W „zgromadzeniu” bierze udział 700 firm, w tym Dell, HP, Intel, Microsoft, a także Samsung. Jego cechą charakterystyczną jest bezapelacyjnie symetryczna konstrukcja, dzięki której skończyły się kłopoty z niewłaściwym podłączaniem wtyczek USB. Kolejną zaletą jest wielkość wspomnianego USB. Gniazdo, jak i sama wtyczka są znacznie mniejsze od gniazd i wtyczek standardowych USB typu A i B. Co ważne, maksymalny pobór USB-C wynosi 7,5W.  

Można także odróżnić USB 3.1 Gen 1 jako spełniający ten sam interfejs i szybkość przesyłu danych jak USB 3.0. Tak więc, USB 3.1 Gen. 1 oferuje wspomniany już maksymalny transfer na poziomie 5 Mb/s, czyli działa on z taką sama prędkością, jak USB 3.0. Jest też USB 3.0 Gen. 2, który oferuje szybkość na poziomie 10 Gb/s.

Jeden port na wszystko

Oprócz zasilania i przesyłu danych, USB typu C jest zaprojektowany także do obsługi wielu różnych trybów i standardów, co powoduje, że jest to uniwersalne rozwiązanie. Obsługiwanych jest wiele trybów audio i wideo, dzięki czemu USB-C może bez problemu zastąpić gniazdo słuchawkowe 3.5 mm i kabel HDMI. W przypadku audio, złącze obsługuje dźwięk cyfrowy za pośrednictwem USB Audio, który cechuje się najnowszą wersją 3.0. Analogowe zestawy słuchawkowe również są obsługiwane przez złącze w trybie akcesoriów adaptera audio, który znajduje się w złączach SBU i CC dla połączeń prawych, lewych i mikrofonowych.

Jeśli chodzi o wideo, to przez połączenie możemy uzyskać kilka różnych postaci, takich jak: HDMI, superMHL i standardy DisplayPort. Są one dostępne w trybie alternatywnym. Tryb HDMI ALT jest dostępny za pośrednictwem odpowiedniego konwertera, który umożliwia uzyskanie rozdzielczości 4K, dźwięku przestrzennego, a nawet potrafi odtwarzać treści 3D. Jednak wszystkie wspomniane tryby wymagają dodatkowego wsparcia sprzętowego i odpowiedniego oprogramowania.

USB-C

Jak widzicie, USB jest dość skomplikowanym złączem, ale w porównaniu do starszych rozwiązań, oferuje on znacznie szerszy zakres implementacji różnych modułów. Oferuje także szybszy przesył danych oraz większą prędkość zasilania, a dodatkowo posiada sporo ciekawych funkcji multimedialnych. Jednocześnie USB typu C jest najbardziej skomplikowanym rozwiązaniem, przez co przeciętny użytkownik może mieć spore problemy ze zrozumieniem na czym to wszystko polega.