0

USB, pisząc fachowo, to uniwersalna magistrala szeregowa. Wspomniany standard został opracowany przez Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC w 1998 roku. USB na przestrzeni lat przeszło sporo zmian, a na rynku pojawiło się wiele rodzajów. Najnowszym jest USB typu C, o którym dowiecie się dzisiaj nieco więcej. Zapraszam zatem do lektury niniejszego artykułu!

Typy USB

Należy rozróżniać różne standardy USB. Od kilku lat w większości smartfonów mamy do czynienia z USB typu C, ale na rynku jest jeszcze kilka innych typów wspomnianego złącza. Innym jest przede wszystkim USB typu A i USB typu B oraz microUSB-B, które stosowane było w dużej części starszych smartfonów. Nie można również zapomnieć o rzadziej używanych standardach, takich jak miniUSB-A, miniUSB-B oraz microUSB-A. Najważniejsze są jednak tryby działania, jakie oferują wszystkie standardy USB.

Początkowo oferowane było USB 1.0 i 1.1. Pierwsza generacja USB oferowała dwa wspomniane tryby działania, które charakteryzowały się różną przepustowością. USB 1.0 w trybie Low-Speed umożliwiał transfer danych z szybkością do 1,5 Mb/s, natomiast w trybie Full Speed otrzymywaliśmy szybkość wynoszącą 12 Mb/s. Co ważne, USB 1.0 miało swoją „premierę” w 1996 roku, ale przez sporą liczbę wad, dopiero USB 1.1 zostało oficjalnie wprowadzone na rynek.

Kolejną generacją było USB 2.0, które zadebiutowało tak naprawdę w 2000 roku i było najpopularniejszą generację USB. Standard USB 2.0 zwany jest też jako USB High Speed. Należy zaznaczyć, że wtyczki i USB 1.1 oraz USB 2.0 wyglądają niemal identycznie, ale jednocześnie udało się zwiększyć szybkość transmisji danych. Według zapewnień, maksymalna szybkość transferu danych wynosi 480 Mb/s. Taka wartość nie jest imponująca, ale na początku XXI wieku i tak robiła wrażenie.

Powoli przechodzimy do końca, czyli USB 3.0 i USB 3.1. W 2008 roku opublikowano specyfikację kolejnej generacji standardu USB, czyli USB 3.0, które nazywano także USB SuperSpeed. Największą zaletą wspomnianego standardu było teoretyczne zwiększenie maksymalnego transferu danych do 5 Gb/s. W 2013 roku została natomiast wydana kolejna wersja, czyli USB 3.1 (tzw. USB SuperSpeed+), której przepustowość została zwiększona do 10 Gb/s.

Nowość, czyli USB typu C

Swego rodzaju nowością jest USB typu C. Zostało one opracowane przez USB Implementers Forum, czyli grupę firm, która opracowała, certyfikowała i nadzorowała najnowszy standard USB. W „zgromadzeniu” bierze udział 700 firm, w tym Dell, HP, Intel, Microsoft, a także Samsung. Jego cechą charakterystyczną jest bezapelacyjnie symetryczna konstrukcja, dzięki której skończyły się kłopoty z niewłaściwym podłączaniem wtyczek USB. Kolejną zaletą jest wielkość wspomnianego USB. Gniazdo, jak i sama wtyczka są znacznie mniejsze od gniazd i wtyczek standardowych USB typu A i B. Co ważne, maksymalny pobór USB-C wynosi 7,5W.  

Można także odróżnić USB 3.1 Gen 1 jako spełniający ten sam interfejs i szybkość przesyłu danych jak USB 3.0. Tak więc, USB 3.1 Gen. 1 oferuje wspomniany już maksymalny transfer na poziomie 5 Mb/s, czyli działa on z taką sama prędkością, jak USB 3.0. Jest też USB 3.0 Gen. 2, który oferuje szybkość na poziomie 10 Gb/s.

Jeden port na wszystko

Oprócz zasilania i przesyłu danych, USB typu C jest zaprojektowany także do obsługi wielu różnych trybów i standardów, co powoduje, że jest to uniwersalne rozwiązanie. Obsługiwanych jest wiele trybów audio i wideo, dzięki czemu USB-C może bez problemu zastąpić gniazdo słuchawkowe 3.5 mm i kabel HDMI. W przypadku audio, złącze obsługuje dźwięk cyfrowy za pośrednictwem USB Audio, który cechuje się najnowszą wersją 3.0. Analogowe zestawy słuchawkowe również są obsługiwane przez złącze w trybie akcesoriów adaptera audio, który znajduje się w złączach SBU i CC dla połączeń prawych, lewych i mikrofonowych.

Jeśli chodzi o wideo, to przez połączenie możemy uzyskać kilka różnych postaci, takich jak: HDMI, superMHL i standardy DisplayPort. Są one dostępne w trybie alternatywnym. Tryb HDMI ALT jest dostępny za pośrednictwem odpowiedniego konwertera, który umożliwia uzyskanie rozdzielczości 4K, dźwięku przestrzennego, a nawet potrafi odtwarzać treści 3D. Jednak wszystkie wspomniane tryby wymagają dodatkowego wsparcia sprzętowego i odpowiedniego oprogramowania.

USB-C

Jak widzicie, USB jest dość skomplikowanym złączem, ale w porównaniu do starszych rozwiązań, oferuje on znacznie szerszy zakres implementacji różnych modułów. Oferuje także szybszy przesył danych oraz większą prędkość zasilania, a dodatkowo posiada sporo ciekawych funkcji multimedialnych. Jednocześnie USB typu C jest najbardziej skomplikowanym rozwiązaniem, przez co przeciętny użytkownik może mieć spore problemy ze zrozumieniem na czym to wszystko polega.

Najbardziej odrażające dzieła rynku mobilnego! Który telefon przerazi Was najbardziej?

Wcześniejszy wpis

Tym razem Lenovo nie zawiodło – Lenovo Z5 Pro oficjalnie

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Felietony