0

Zaledwie dwa dni temu ogłoszono, że Android w wersji przeznaczonej na rynek europejski będzie systemem płatnym. Oczywiście mowa tutaj o wersji z aplikacjami od Google a nie o “czystym czystym” OSie. Dziś zaś, dzięki ekipie TheVerge, dowiadujemy się ile kosztować będzie takowy. Powinno nas to interesować bo przecież to my za to zapłacimy.

Google podzieliło swój produkt na trzy wersje.

  • Czysty Android bez środowiska Google a więc bez aplikacji typu Sklep Play czy YouTube,
  • Android z Usługami Google z wyłączeniem Google Search i Google Chrome,
  • Android z pełnym zestawem Usług Google.

Producent chcący zainstalować Androida na swoich urządzeniach, które sprzedawane zostaną w Europie zostanie zobowiązany do uiszczenia odpowiedniej opłaty licencyjnej. Liczona będzie ona od każdego, pojedynczego egzemplarza!

Pierwsza wspomniana przeze mnie opcja będzie dystrybuowana na zasadzie open-source. Czyli tak jak jest teraz. Oznacza to tyle, że będzie ona darmowa. Wątpię, że będzie popularna – bez środowiska Google Android traci sens.

Pomińmy na razie wersję drugą i przejdźmy do trzeciej. W tym wypadku Google nie poinformowało jaki będzie jej dokładny koszt. Wiemy za to, że firma w niektórych wypadkach pokryje część lub też wszystkie koszty sprzedaży tejże oferty. Jest to dla nas dobry znak ponieważ to z niej głównie korzystać będą producenci.

Teraz czas na realne koszty. Wersja bez Google Search i Google Chrome będzie najdroższa i to chyba nikogo nie dziwi. Cenę ustalono w zależności od pokrycia pikseli na cal (PPI) w danym smartfonie.

  • Za PPI większe lub równie 501 producent zapłaci 40 dolarów (150 złotych),
  • Za PPI 400-500 cena wyniesie 20 dolarów (75 złotych),
  • PPI mniejsze niż 399 – 10 dolarów (37 złotych),
  • Urządzenia typu “low-end”, czyli budżetowe budżetowce będą producenta kosztowały 2,5 dolara (9 złotych).

Jak widzicie koszty większości flagowych smartfonów wzrosną, z tego powodu, o aż 150 złotych! Jest to informacja co najmniej niepokojąca. Jestem pewien, że znajdą się firmy, które skorzystają właśnie z tej najdroższej opcji. Osobiście typowałbym Samsunga, który, jak wiemy, ostatnio bardzo rozwija swoją autorską przeglądarkę.

Nowe opłaty zaczną obowiązywać już pierwszego lutego 2019 roku. Jestem bardzo ciekaw co wtedy się stanie. Liczę też, że Komisja Europejska uchyli swoją karę po apelacji Google i wszystko wróci do normy.

Źródło: TheVerge

iPhone XR w polskiej przedsprzedaży!

Wcześniejszy wpis

Lenovo S5 Pro, K5 Pro oraz K5s oficjalnie zaprezentowane

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy