Smartfon

Co zrobić aby smartfon był odporny na zalania?

Dwa tygodnie temu powstał poradnik w którym zawarłem praktyczne porady dotyczące ratowania naszego urządzenia po zalaniu go wodą. Opisałem tam też poszczególne mity, które mogą skutecznie uszkodzić Wasze urządzenie. Link do tego artykułu znajduje się tutaj – klik.

Jednak jak dobrze wiemy – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

I zgodnie z tą ideą w tym poradniku opiszę kilka rozwiązań, które mogą zabezpieczyć Waszego smartfona przed tytułowym zalaniem. Zapraszam!

1. Wodoszczelny smartfon

Wiem, to taka bardzo kuriozalna porada ale wydaje mi się, że powinna pojawić się w tym wpisie.

Kilka lat temu kupno smartfona, któremu niestraszny kontakt z wodą był dość trudny. Na rynku istniały takie modele jednak większość z nich była smartfonami wszystko-odpornymi. A więc kupno urządzenia z certyfikatem IP68 wiązało się z kupnem smartfona rugged. Czasy jednak się zmieniły i ten certyfikat zawędrował nawet do średniej, popularnej półki.

Przykładem są smartfony firmy LG. Każdy, nowy, flagowiec tego producenta (patrząc od LG G6 i LG V30) posiada certyfikat wodoszczelności IP68. Dodatkowo smartfony LG są urządzeniami odpornymi na upadki zgodnie z certyfikatem MIL-STD-810G. To samo tyczy się też trochę niższej półki cenowej. LG Q7 jak i jego nadchodzący następca – Q8 również posiadają takowe certyfikaty. Pozostałe smartfony z oferty Koreańczyków, które są wodoszczelne to przykładowo LG G7 Fit czy LG G7 One.

Na uwagę zasługują też smartfony Samsunga. Wodoszczelna jest linia Galaxy A licząc od modeli z dopiskiem (2017). Oczywiście certyfikat IP68 posiadają również flagowce od modelu Galaxy S7 (wyjątkiem jest Galaxy S6 Active). Dla fanów Apple też coś się znajdzie – mowa o tegorocznych flagowcach z wyłączeniem iPhone XR. Wspomnę też o niektórych modelach HTC czy też większości smartfonów do Sony.

Smartfon
źródło: Samsung

2. Wodoszczelne etui

To rozwiązanie na pewno tańsze aniżeli kupno smartfona. Problemem może być jednak dostępność. O ile na smartfony od popularnych producentów bez problemu znajdziecie takiego typu obudowy to już z tymi mniej znanymi będzie problem. Swego czasu szukałem tego typu etui na swojego prywatnego OnePlusa 5 – nie znalazłem.

Ceny takich produktów są bardzo zróżnicowane. Bez problemu znajdziecie takie za 10 dolarów i takie za 110 dolarów.Takiego typu etui warto szukać przykładowo na Amazonie wpisując po prostu frazę “nazwa waszego telefonu + waterproof case”.

Smartfon
źródło: Amazon

3. Uniwersalne, wodoszczelne etui

To, moim zdaniem, najlepsza możliwa opcja. Na pewno przyda się ona osobom, które posiadają smartfony bez wodoszczelności. Skorzystać z niej mogą również Ci szczęśliwcy, którzy wodoszczelne urządzenie posiadają. Czemu? Ponieważ rozwiązanie to jest bardzo tanie a zawsze lepiej narazić na kontakt z wodą etui niż telefon. Dodatkowo takowe często są bardziej odporne na upadki aniżeli Wasze smartfony.

Ceny zaczynają się już od 5 złotych za sztukę ale radzę wydać trochę więcej aby mieć pewność, że etui jest bezpieczne. Takie produkty dostępne są praktycznie wszędzie – Aliexpress, Amazon czy też Allegro.

Po kupieniu takowego zalecam przeprowadzenie prostego testu szczelności. Lepiej nie testować go na żywo, ze smartfonem w środku. Po otrzymaniu etui wystarczy włożyć do niego kartkę papieru takiej wielkości aby wypełniła je w całości. Następnie wkładamy je do miski z wodą i przyciskamy czymś ciężkim aby pozostało na dnie. Po 5-10 minutach wyjmujemy naszą kartkę – jeśli jest w pełni sucha to mamy pewność, że nasz smartfon będzie bezpieczny.

Smartfon
źródło: Amazon

4. Powłoka hydrofobowa

To jedno z tych trochę bardziej odważnych rozwiązań. Polega ono na… polaniu Waszego smartfona specjalnym płynem. I to tyle. Polega to mniej więcej na tym, że woda “boi się” Waszego telefonu. To tak jak polanie ortalionu wodą. Jest to jednak opcja mało pewna. Na chwilę obecną na rynku jest kilku producentów tego typu rozwiązań i posiadają oni tyle samo opinii negatywnych co i pozytywnych. Warto jednak wiedzieć, że takowe powłoki nie dają urządzeniu wodoszczelności i wkładanie ich pod wodę nie będzie dobrym pomysłem.

Istnieją także firmy zajmujące się profesjonalnym nakładaniem takich powłok. Po tym zabiegu Wasz smartfon jest odporny na zalania nawet przez rok. Miejmy na uwadze fakt, że odporny na zalania znaczy coś innego niż wodoszczelny.

Podsumowując…

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które skutecznie chronią nasze urządzenia przed negatywnym wpływem wody. Wydaje mi się, że każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie. Czy to dedykowane etui czy też może od razu wodoszczelnego smartfona. Warto też pamiętać, że rynek mobilny mocno się rozwija i certyfikat IP68 powoli staje się czymś normalnym a nawet – wymaganym.

Pochwalcie się w komentarzach jak zabezpieczony jest Wasz smartfon. A może znacie inne rozwiązania o których warto wspomnieć?

Źródło grafiki tytułowej: Unsplash

More Stories
Nixon Mission
Nixon Mission, jeszcze jeden smartwatch. Znowu?