iOS

Znamy koszt wyprodukowania jednego iPhone XS Max!

iPhone XS Max

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że ostateczny koszt smartfona (albo też i większości produktów na rynku) nie jest równy kosztowi produkcji takowego. Każdy producent nakłada własną marżę, która wchodzi w skład właśnie tej ceny ostatecznej. Takowa marża osiąga różne wartości w zależności od tego jakiego smartfona kupujemy. W opozycji możemy postawić Xiaomi, które posiada marżę wynoszącą 5% ceny produkcji i Apple, którego marża jest jedną z najwyższych na rynku.

Firma z Cupertino sukcesywnie przekracza kolejne granice absurdu cenowego. Jeden z tegorocznych smartfonów amerykańskiego producenta – iPhone XS Max w wersji z 512 GB pamięci wbudowanej kosztuje “zaledwie” 7219 złotych.

Skupmy się jednak dzisiaj na niższym wariancie pamięciowym. Wersja oferująca 256 GB miejsca na nasze dane kosztuje w Polsce 6229 złotych. Takiego też smartfona specjaliści z TechInsights otrzymali na testy. iPhone XS Max został przez nich rozłożony na czynniki pierwsze i dokładnie sprawdzony.

Nie będę rozwodził się nad elementami budującymi największego smartfona od Apple. Zainteresowanych odsyłam do tekstu źródłowego w języku angielskim – link.

My skupimy się na tym ile kosztuje produkcja iPhone XS Max właśnie w wariancie 256 GB.

Na poniższej tabelce widzimy, że najdroższym elementem specyfikacji jest wyświetlacz wykonany w technologii OLED. Tuż za nim plasuje się koszt procesora i modemów. Trzecie miejsce należy do pamięci, której koszt znacznie zwiększył się w porównaniu do zeszłego roku.

iPhone XS Max

Najciekawszym faktem jest jednak właśnie ta realna cena produkcji. Według TechInsights koszt produkcji jednego egzemplarza iPhone XS Max (wraz z jego testami) kosztuje 443 dolary. Jest to około 1611 złotych. Czyli tyle, ile zapłacimy Za Pocophone F1 w rodzimej dystrybucji.

Stworzenie iPhone X kosztowało Apple 395,44 dolarów co daje nam 1440 złotych. Widzimy więc, że koszt produkcji wzrósł o około 200 złotych. Mało.

Wystarczy trochę prostej matematyki i możemy zacząć się zastanawiać gdzie podziało się nam pozostałe 4618 złotych. Jeśli odejmiemy podatek VAT wynoszący 1165 złotych dla danego modelu otrzymamy cenę 3453 złotych.

Czyli luźno patrząc firmie w kieszeni pozostaje właśnie ta kwota. Oczywiście nie jest ona pewna i w jej skład wchodzą pewnie koszty transportu i inne tego typu sprawy do których nie mamy dostępu. Ale pewne jest, że nie wynoszą one trzech i pół tysiąca złotych. Ba, wątpię czy dochodzą do połowy tej ceny.

Ktoś ma jeszcze jakieś pytania odnośnie bilionowej wartości Apple na giełdzie?

Źródło: TechInsights

Człowiek z obsesją na punkcie wszystkiego co w nazwie ma "smart". Wielki fan świata mobilnego. Pokaż mu swój telefon, a on powie Ci jakim człowiekiem jesteś.

  Huawei Mate 20 Pro będzie najciekawszym telefonem tego roku?

  Previous article

  Pojawiają się kolejne rendery LG V40 ThinQ!

  Next article

  You may also like

  More in iOS