0

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że ostateczny koszt smartfona (albo też i większości produktów na rynku) nie jest równy kosztowi produkcji takowego. Każdy producent nakłada własną marżę, która wchodzi w skład właśnie tej ceny ostatecznej. Takowa marża osiąga różne wartości w zależności od tego jakiego smartfona kupujemy. W opozycji możemy postawić Xiaomi, które posiada marżę wynoszącą 5% ceny produkcji i Apple, którego marża jest jedną z najwyższych na rynku.

Firma z Cupertino sukcesywnie przekracza kolejne granice absurdu cenowego. Jeden z tegorocznych smartfonów amerykańskiego producenta – iPhone XS Max w wersji z 512 GB pamięci wbudowanej kosztuje “zaledwie” 7219 złotych.

Skupmy się jednak dzisiaj na niższym wariancie pamięciowym. Wersja oferująca 256 GB miejsca na nasze dane kosztuje w Polsce 6229 złotych. Takiego też smartfona specjaliści z TechInsights otrzymali na testy. iPhone XS Max został przez nich rozłożony na czynniki pierwsze i dokładnie sprawdzony.

Nie będę rozwodził się nad elementami budującymi największego smartfona od Apple. Zainteresowanych odsyłam do tekstu źródłowego w języku angielskim – link.

My skupimy się na tym ile kosztuje produkcja iPhone XS Max właśnie w wariancie 256 GB.

Na poniższej tabelce widzimy, że najdroższym elementem specyfikacji jest wyświetlacz wykonany w technologii OLED. Tuż za nim plasuje się koszt procesora i modemów. Trzecie miejsce należy do pamięci, której koszt znacznie zwiększył się w porównaniu do zeszłego roku.

iPhone XS Max

Najciekawszym faktem jest jednak właśnie ta realna cena produkcji. Według TechInsights koszt produkcji jednego egzemplarza iPhone XS Max (wraz z jego testami) kosztuje 443 dolary. Jest to około 1611 złotych. Czyli tyle, ile zapłacimy Za Pocophone F1 w rodzimej dystrybucji.

Stworzenie iPhone X kosztowało Apple 395,44 dolarów co daje nam 1440 złotych. Widzimy więc, że koszt produkcji wzrósł o około 200 złotych. Mało.

Wystarczy trochę prostej matematyki i możemy zacząć się zastanawiać gdzie podziało się nam pozostałe 4618 złotych. Jeśli odejmiemy podatek VAT wynoszący 1165 złotych dla danego modelu otrzymamy cenę 3453 złotych.

Czyli luźno patrząc firmie w kieszeni pozostaje właśnie ta kwota. Oczywiście nie jest ona pewna i w jej skład wchodzą pewnie koszty transportu i inne tego typu sprawy do których nie mamy dostępu. Ale pewne jest, że nie wynoszą one trzech i pół tysiąca złotych. Ba, wątpię czy dochodzą do połowy tej ceny.

Ktoś ma jeszcze jakieś pytania odnośnie bilionowej wartości Apple na giełdzie?

Źródło: TechInsights

Huawei Mate 20 Pro będzie najciekawszym telefonem tego roku?

Wcześniejszy wpis

Pojawiają się kolejne rendery LG V40 ThinQ!

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w iOS