Na początku Internetu w Polsce prędkość połączenia wynosiła ok. 9,6 kb/s. Jak jest teraz?  

Technologia idzie bardzo mocno do przodu. Ciężko jest nadążyć ze wszystkimi nowinkami, które pojawiają się dzisiaj na rynku. Zaczynając swoją przygodę z Internetem niemal dwadzieścia lat temu nie przypuszczałem, że tak szybko to medium będzie tak powszechne – i zaliczy taki skok pod względem jakości. Aktualnie właściwie każdy z nas ma w kieszeni smartfona, który jest połączony z globalną siecią. Jesteśmy w stanie niemal od ręki z dowolnego miejsca na świecie sprawdzić e-maile, newsy czy spojrzeć co się dzieje w mediach społecznościowych. Początki Internetu w Polsce zdecydowanie nie były takie różowe.

Początki Internetu w Polsce

Pierwszy raz miałem okazję surfować w Internecie na przełomie 1999 i 2000 roku. Otrzymałem wówczas komputer, który w niedługim czasie został podłączony przez modem do Internetu. Na takim łączu można było wyciągnąć oszałamiające 112 kb/s. Tak na dobrą sprawę Internet w Polsce narodził się dobre kilka lat wcześniej – tego samego dnia co autor tekstu – dokładnie 26 września. Rok przed moimi urodzinami, czyli 1990 roku. Wówczas uruchomiono pierwsze analogowe łącze internetowe w Polsce. Zapewniało ono przepustowość na poziomie 9,6 kilobitów na sekundę, a kosztowało bagatela 13,5 miliona starych złotych. Oczywiście początkowo Internet był dostępny tylko i wyłącznie dla największych ośrodków naukowych czy wojskowych, a dopiero później pojawiły się rozwiązania, które umożliwiły podłączenie Internetu w domach czy mieszkaniach. Później rozpoczęła się właściwa ekspansja i rozwój Internetu w Polsce. Pojawiła się usługa , która weszła z propozycją stałego łącza internetowego, jednak ograniczeń było naprawdę sporo. Począwszy od szybkości, poprzez ograniczenia ilości pobieranych danych. Pomijam już fakt, że wówczas niewiele gospodarstw domowych mogło sobie pozwolić na tak duży wydatek – kilkaset złotych miesięcznie za podstawową wersję stanowiło sporą część większości budżetów domowych. Z biegiem czasu pojawiły się kolejne firmy, które zaczęły wprowadzać na rynek swoje usługi związane z Internetem. Przy większej konkurencji zauważalnie spadały ceny usług telekomunikacyjnych. Przygoda Polaków z Internetem zaczęła mieć sens.

Internet dzisiaj

Aktualnie rynek telekomunikacyjny wygląda zupełnie inaczej niż te kilkanaście lat temu. Możemy przebierać w ofertach różnych usługodawców, a Ci wprowadzają kolejne ciekawe i atrakcyjne rozwiązania, które mają za zadanie przyciągnąć jak największą liczbę klientów. Co ciekawe, wszystko dzieje się bardzo dynamicznie. Dobrym przykładem jest tutaj UPC i ich oferta dla biznesu. Nie dalej jak dwa miesiące temu pisałem o ich usłudze dla firm. Zawiera ona między innymi gwarancję SLA (usunięcie usterki technicznej w ciągu 6 lub 12 godzin od jej zgłoszenia), a także możliwość rozwiązania umowy bez żadnych zobowiązań w ciągu 60 pierwszych dni. Dzisiaj okazuje się, że UPC Biznes robi kolejny krok, oferując klientom biznesowym jeszcze wyższe prędkości – prawie milion razy szybsze, niż na początku lat 90. Mowa o 1 Gb/s na pobieranie i 50 Mb/s na wysyłanie. Ci, którzy zdecydują się na ten wariant oferty UPC Biznes, z pewnością będą mogli poczuć, czym jest i jak działa “szybki Internet”.

Internet jutro Advertisement

Trudno wyrokować jak będzie wyglądać Internet za dobre kilka lat. Postęp, który aktualnie następuje jest tak szybki, że zapewne nie tylko szybkość łącza będzie miała znaczenie dla klientów i użytkowników. Coraz częściej usługodawcy będą chcieli skusić nas nie tylko świetnymi parametrami łącza czy niską ceną, ale również innymi dodatkami – gwarancją naprawy usterki technicznej, pakietem antywirusowym. To już zaczyna się powoli dziać.

Co Wy myślicie o rozwoju Internetu w Polsce? Od jakiej prędkości łącza zaczynaliście przygodę z globalną siecią? Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie na ten temat.

More Stories
Motorola Moto Z3 Play oficjalnie zaprezentowana