0

W zeszłym roku, również na targach IFA, Huawei zaprezentował procesor HiSilicon Kirin 970. Była to jednostka tworzona pod sztuczną inteligencję. Wiele wskazuje na to, że jego następca będzie godnie kontynuował narzuconą przez producenta wizję.

Jak już wspomniałem w tytule – Kirin 980 jest pierwszym na świecie mobilnym procesorem wykonanym w 7-nanometrowym procesie. Dzięki temu Huawei może powiedzieć, że jest w czymś pierwsze, co oczywiście czyni. Dzięki takim rozmiarom na jednym centymetrze kwadratowym udało się umieścić 6,9 miliona tranzystorów czyli o 1,6 raza więcej niż na poprzedniku.

Procesor wykonany został z ośmiu rdzeni. Dwa pierwsze – wydajnościowe Cortex-A76 posiadają taktowanie maksymalne na poziomie 2,6 GHz. Kolejne dwa to również Cortex-A76. Tym razem ich taktowanie zostało zmniejszone do 1,92 GHz i określane są jako wysokoefektywne. Całości dopełniają cztery rdzenie Cortex-A55 o taktowaniu maksymalnym 1,8 GHz.

Producent deklaruje, że jednostka jest o 37% wydajniejsza niż zeszłoroczny Kirin 970. Oczywiście nie zabrakło odniesienia do Snapdragona 845. Huawei informuje, że Kirin 980 jest o 20% wydajniejszy i o 40% energooszczędniejszy niż procesory wykonane w technologii 10-nanometrowej. Bezpośredniego porównania może i nie było ale każdy wie o co chodzi.

Kirin 980

Huawei do swojego najmłodszego dziecka wprowadziło technologię Flex-Scheduling, która czuwa nad odpowiednim doborem wykorzystywanych rdzeni do adekwatnego zadania.

Procesor HiSilicon Kirin 980 zostanie wsparty przez grafikę Mali-G76 MP10. Jest to jednostka wydajniejsza od poprzedniej o aż 46%. Dodatkowo oszczędza ona o 178% energii więcej.

Zeszłoroczny Kirin 970 oferował nam jeden procesor NPU odpowiadający za sztuczną inteligencję. W tegorocznym modelu liczba ta została podwojona. Dzięki temu Kirin 980 może rozpoznać do 4,500 zdjęć w ciągu jednej minuty. Oznacza to, że jest o 120% szybszy niż procesor wyposażony tylko w jeden chip NPU.

Jak już jesteśmy przy zdjęciach. Tegoroczny “mózg” Huawei zaoferuje nam podwójny procesor służący do obróbki zdjęć. Dzięki temu przepustowość danych będzie większa o 46% w stosunku do poprzednika.

Na pokładzie znajdziemy modem LTE 21 kategorii. Umożliwi on przesył danych przy pomocy WiFi o maksymalnej szybkości 1,7 GB na sekundę. Ciekawostką jest to, że prawdopodobnie modem ten… wspierać będzie sieć piątej generacji – 5G.

No i na koniec. HiSilicon Kirin 980 jako pierwszy mobilny procesor na świecie wspiera pamięć RAM LPDDR4X, której maksymalne taktowanie może wynieść do 2133 MHz.

Kirin 980

Źródło: GSMarena, AndroidAuthority

IFA 2018: Sony Xperia XZ3 oficjalnie

Wcześniejszy wpis

IFA 2018: BlackBerry zaprezentowało średniaka z klawiaturą QWERTY

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Newsy