netflix vs hbo go

HBO Go vs Netflix co lepsze?

Wiele miesięcy czekaliśmy na to, by HBO Go w końcu było dostępne dla wszystkich bez najmniejszych problemów. Stało się to nieco ponad trzy miesiące temu, i odbiło się szerokim echem po wszystkich technologicznych portalach, a także tych związanych z szeroko rozumianą pop kulturą. Jak HBO Go wypada na tle drugiego największego konkurenta czyli Netflixa? Przekonacie się czytając poniższe porównanie. Pojedynek będzie toczony w kilku różnych kategoriach – abonament, baza filmów i seriali, aplikacja i sprawy techniczne.

Abonament

Zacznijmy od tego jak wyglądają abonamenty w przypadku obu platform. Jeśli chodzi o HBO Go mamy do czynienia tylko z jedną ceną za 29,90 zł otrzymujemy miesięczny dostęp do platformy, wszystkich filmów i seriali, które można znaleźć w HBO Go bez żadnych ograniczeń. Równocześnie możemy oglądać na dwóch różnych urządzeniach. W przypadku Netflixa sprawa jest bardziej rozbudowana najtańsza wersja kosztuje 34 zł i otrzymujemy dostęp do podstawowej jakości SD i możemy oglądać na dwóch różnych urządzenia równocześnie, droższy pakiet to już jakość HD i 3 urządzenia równocześnie, a najdroższy pakiet za 54 zł mamy jakość 4K oraz 4 urządzenia równocześnie. Ostatnie plotki wskazują, że pojawi się jeszcze jeden dodatkowy pakiet, choć na razie nie wiemy ile będzie kosztować, ani też jakie nowe dodatki przyniesie ze sobą. Zarówno jeśli chodzi o HBO jak i Netflixa mamy pierwszy miesiąc mamy za darmo dostępny.

Baza filmów i seriali

HBO realizuje seriale od wielu już lat. W portfolio mamy takie klasyki jak Rodzina Soprano, Kompania Braci, seriale, które wyznaczały standardy. Później dołączymy te powiązane historycznie jak Rzym. Jednak w ostatnim czasie prym wiedzie Gra o tron oraz Detektyw, a do tego wszystkiego można dołączyć dwa polskie seriale zrealizowane przy współpracy z HBO. W przypadku filmów samo HBO realizuje ich niewiele i raczej w portfolio mamy filmy dokumentalne. Jeśli chodzi o Netflixa baza jest równie ogromna, choć powiem szczerze, że znacznie świeższa. To znaczy, stosunkowo od niedawna amerykański gigant produkuje własne produkcje, jednak już gdy je zaczął robi to niemal w ilościach hurtowych. Kilkaset rocznie filmów i seriali robi wrażenie, a z całą pewnością wśród nich znajdziemy perełki takie jak Stranger Things, Narcos, The Crown i mógłbym tutaj wymieniać znacznie dłużej. Jeśli chodzi o filmy to Netflix również je produkuje choć znalezienie wybitnych pozycji niestety przychodzi mi z trudem. Dużo jest ciekawych filmów lecz tylko dobrych. W przypadku produkcji, których nie tworzy sam Netflix filmy są zauważalnie starsze niż w przypadku HBO Go, ale klasyki wśród nich również można znaleźć. Cóż w przypadku portfolio obu platform mam bardzo ciężki wybór. Na HBO Go wydaje się mniej produkcji, ale więcej jest naprawdę mistrzowskiej próby, natomiast Netflix oferuje znacznie większy przekrój i odmienność, ale ich jakość bywa różna. Choć wśród nich bez przeszkód można znaleźć perełki i świetne produkcje, ale także gnioty. Moim zdaniem pod tym względem mamy remis.

Aplikacja i sprawy techniczne

HBO Go przygotowało aplikację na wszystkie najważniejsze platformy Androida, iOS, także na Playstation podobnie wygląda sprawa w przypadku Netflixa. Jednak gdy dochodzimy do szczegółów przewagę zyskuje ta druga platforma. Netflix ma przede wszystkim mniej awaryjną platformę, problemów w przeciągu niemal rocznego korzystania z Netflixa mogłem policzyć na jednej ręce. HBO Go dostarczał ich znacznie częściej i to tylko przez dwa miesiące korzystania. Druga sprawa szczególnie przydatna w okresie wakacyjnym, Netflix umożliwia pobierania materiałów na telefon, tablet, a przy podróżach gdzie nie mamy dostępu internetu niezwykle przydatna funkcja, która została dodatkowo w ostatnim czasie mocno rozbudowana. Dalej mamy możliwość tworzenia subkont dla każdego z członków rodziny, przewijania czołówek, wysokiej jakości materiały itd. Pod względem technicznym moim zdaniem Netflix bije na głowę HBO Go i w tej kwestii ta druga platforma ma najwięcej do nadrobienia.

Podsumowanie

Obie platformy to dla prawdziwego maniaka filmów i seriali istny must have (sporadycznie dołączyłbym Showmax), jednak widać że HBO Go zdecydowanie kuleje pod względem technicznym tutaj twórcy muszą dodać znacznie więcej możliwości i opcji, bo Netflix nie stoi w miejscu. Dajcie znać w komentarzach z której korzystacie platformy – Netflix czy HBO Go?

More Stories
samsung galaxy note 9
Samsung Galaxy Note 10 będzie dostępny w 4 wersjach?