Najlepsze stałe łącze na rynku? Sprawdzamy oferty Internetu dla firm

0
internet dla firm

Aktualnie na rynku telekomunikacyjnym dzieje się całkiem sporo. Poszczególni operatorzy prześcigają się w ciekawych rozwiązaniach, oferując nowe usługi zarówno dla odbiorcy indywidualnego, jak i firm. Czasem trudno odnaleźć się w gąszczu wszelkich nowinek, dlatego też dzisiaj przyjrzę się nieco bliżej ofertom różnych usługodawców dedykowanym drugiej grupie klientów. Czy wśród nich znajdziemy oferty szczególnie warte polecenia? Zapraszam do lektury.

Pojedynek trzech wielkich

Do zestawienia wybrałem ofertę trzech operatorów: UPC, Orange oraz Netię. Dlaczego wybór akurat tych trzech firm? Po pierwsze, zależało mi na tym, by zestawienie było dla Was pomocne, czyli tak na dobrą sprawę, by każdy z Was miał dostęp do rozwiązań danego operatora. UPC, Orange i Netia to aktualnie jedni z największych graczy na polskim rynku. Po drugie, wybrałem usługodawców, którzy udostępniają jedynie stałe łącze internetowe o wysokiej przepustowości – stąd brak chociażby Play, Plusa czy T-Mobile.

Czy prędkość ma znaczenie?

Zacznijmy od przepustowości łącza. To jeden z najważniejszych parametrów łącza i – w zależności od tego jakie mamy potrzeby – możemy dobrać je odpowiednio pod swoje wymagania. Netia wygląda pod tym względem zdecydowanie najsłabiej 50 Mb/s, 100 Mb/s czy maksymalnie 300 Mb/s to dla bardziej wymagającego klienta zdecydowanie za mało. Netia nie chwali się również danymi dotyczącymi prędkości wysyłania. Tym bardziej, że chociażby UPC „zaczyna tam, gdzie inni kończą” i rozpoczyna pokaz swoich możliwości właśnie od prędkości na pobieranie 300 Mb/s oraz 30 Mb/s na wysyłaniu. Dalej jest tylko lepiej –pobieranie  400 Mb/s i wysyłanie 40 Mb/s oraz odpowiednio 600 Mb/s i 60 Mb/s . W przypadku Orange oferta wygląda dosyć podobnie, lecz tutaj mamy łącza 100 Mb/s i 10 Mb/s, 300 Mb/s i 30 Mb/s oraz 600 Mb/s i 60 Mb/s.

Internet, a inne bajery

Kolejnym, równie ważnym czynnikiem, który decyduje o wyborze odpowiedniego usługodawcy jest cena. Jako, że mamy tutaj do czynienia z ofertą dla firm, wszystkie poniższe liczby będą kwotami netto. Wspólnym odnośnikiem dla UPC, Orange i Netii jest łącze o przepustowości 300 Mb/s. Dotyczy ona wszystkich trzech ofert. Wybierając Netię zapłacimy 69,90 zł netto miesięcznie, przy umowie na 24 miesiące. W przypadku Orange to kwota średnio (uwzględniając pierwszy rok promocyjny) 53 zł netto, również przy założeniu zobowiązania na dwa lata. Wybierając UPC zakładając umowę na 24 miesiące zapłacimy 99,99 zł netto. Jest również opcja w której możemy wybrać zobowiązanie na czas nieokreślony, wówczas miesięcznie zapłacimy 10 zł więcej. UPC w tym wypadku wypada najmniej korzystnie, jednak przyglądając się nieco bliżej tej ofercie znajdziemy w niej kilka ciekawych rozwiązań, które zdecydowanie tę cenę „usprawiedliwiają”.

Po pierwsze, UPC oferuje możliwość zerwania umowy do 60 dni bez żadnych konsekwencji. Przez ten czas możemy do woli testować łącze internetowe. Po drugie, jeśli zależy Wam na szybkiej obsłudze technicznej i niezawodności dostępu do internetu, UPC oferuje tzw. gwarancję SLA – czyli w zależności od łącza –  gwarancji naprawy awarii w ciągu 6 lub 12 godzin. Co ważne, odpowiednia klauzula znajduje się w umowie. Ostatnim – trzecim dodatkiem oferowanym wraz z umową – jest pakiet bezpieczeństwa, czyli licencja na program antywirusowy dla 5, 10 lub 25 urządzeń, która jest ważna przez cały okres umowy. Jak pod względem tego rodzaju dodatków wygląda konkurencja? Powiem szczerze, dosyć blado. Orange w cenie umowy nie dodaje żadnych innych rozwiązań. Natomiast Netia gratis dorzuca jedynie internet mobilny 1 GB oraz pakiet antywirusowy dla dwóch urządzeń i to tylko na dwa miesiące (później opcja ta jest dodatkowo płatna). Advertisement

Podsumowując! Jeśli nie zależy Wam na szybkim internecie i gwarancji bezpieczeństwa usługi, warto pochylić się nad rozwiązaniem Netii 😉 W każdym innym przypadku, to UPC proponuje wyjątkowo ciekawe rozwiązania – szczególnie dla tych, dla których liczy się komfort korzystania z internetu bez awarii. Orange wypada w tym zestawieniu najbardziej „zwyczajnie” – nie oferuje najniższej ceny, ani też ciekawych dodatków. Mam nadzieję, że tym zestawieniem nieco ułatwiłem Wam wybór przyszłego operatora.