Panasonic Toughbook FZ-T1 – ciekawa hybryda za gigantyczną cenę

0

Firma Panasonic nie jest szczególnie znana na rynku mobilnym. Producent posiada w swojej ofercie dość dużo smartfonów jednak nie są to wybitne jednostki. Japoński koncern wprowadził ostatnio do sprzedaży dwa tablety rugged należące do linii FZ – F1 i N1. Są to pancerne urządzenia z możliwością wykonywania połączeń – krócej mówiąc są to hybrydy. Do dwóch wymienionych modeli dołącza właśnie zaprezentowany Toughbook FZ-T1. Zdecydowanie jest to ciekawe urządzenie

Design

Panasonic Toughbook FZ-T1 piękny nie jest. I chyba nie miał taki być. Wyposażono go w 5 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280×720 i proporcjach 16:9. Wspiera on tryb Glove & Rain, który zwiększa czułość ekranu aby można było z niego korzystać w deszczu lub w rękawiczkach.

Zastanawia mnie, dlaczego produkt o takich wymiarach ze wsparciem dla kart SIM nazywany jest tabletem. Nie brzmi to zdecydowanie jak chwyt marketingowy, szczególnie, że modele F1 i N1 również nazywane są tabletami a przekątna ich wyświetlacza to zaledwie 4,7 cala.

Na pleckach urządzenia znajduje się wertykalnie ułożony aparat – chociaż w tym wypadku nie nazwałbym tego kopiowaniem Apple.  Górna krawędź zajęta jest przez czytnik kodów kreskowych (1D i 2D) i mini jacka. Na prawej krawędzi obecne jest złącze MicroUSB i dedykowany programowalny przycisk. Taki sam przycisk obecny jest również na lewej krawędzi wraz z przyciskiem blokady i przyciskami głośności. Całość jest naprawdę pancerna. Producent zapewnia, że wytrzyma upadek z 1,5 metra. Obudowa zgodna jest z wojskowym standardem MIL-STD-810G i certyfikatem IP68. Panasonic infromuje, że urządzenie może działać w temperaturach od -10°C do 50°C. Hybryda ma wymiary 75x154x13.1 mm i waży 240 gram.

Podzespoły

Sercem urządzenia jest czterordzeniowy procesor Snapdragon 210 o maksymalnym taktowaniu 1,1 GHz wsparty przez grafikę Adreno 304. Na pokładzie obecne jest 2 GB RAMu i 16 GB pamięci wbudowanej rozszerzalnej za pomocą kart MicroSD. Tylny aparat to jedno oczko o rozdzielczości 8 Mpx wraz z diodą doświetlającą. Akumulator ma pojemność 3200 mAh, jest on wymienialny a dzięki zastosowanej technologii Hot Swap można go zmienić bez wyłączania urządzenia. Za łączność odpowiada LTE, WiFi, Bluetooth w wersji 4.2 a także GPS. Hybrydę wyposażono w trzy mikrofony i technologię redukcji szumów w celu polepszenia jakości rozmów.

Dostępność

Panasonic Toughbook FZ-T1 będzie dostępny w dwóch wersjach – z samym WiFi (ją można nazwać tabletem) i z WiFi + LTE. Pierwsza wersja dostępna będzie od sierpnia zaś druga od września. Urządzenie zdecydowanie przeznaczone jest dla wąskiego grona odbiorców biorąc pod uwagę zastosowane technologie i ceny, które wyglądają następująco:

  • Panasonic Toughbook FZ-T1 WiFi – 1270 euro (5490 zł),
  • Panasonic Toughbook FZ-T1 WiFi + LTE – 1350 euro (5840 zł).

Osobno dokupić będzie można specjalny uchwyt jak i rysik. Na chwilę obecną nie znamy ceny żadnego akcesorium.

Źródło: GizChina, Panasonic