Ewolucja serii G od LG

Nowy LG G7 ThinQ to nie tylko najbardziej zaawanasowany telefon tej marki jak również pierwszy z tzw. notchem który jest już siódmym modelem z serii najbardziej udana seria flagowych smartfonów, której początki sięgają roku 2012.

Spójrzmy zatem na historię modeli z serii G.

Optimus G

LG Optimus G zadebiutował w 2012 roku. Nie był to jednak pierwszy flagowy model tego producenta. Przez tym modelem wyprodukowano jeszcze Optimusa 2X oraz 4X, jednak to Optimus G zapoczątkował serię G oraz był pierwszym modelem w portfolio koreańskiego producenta, który posiadał czterordzeniowy procesor oraz łączność w standardzie LTE.

Takie połączenie postawiło model Optimus G znacznie przed konkurencją. Model ten dysponował czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1.5 GHz oraz 2GB ramu. W tamtym czasie ten sprzęt był potworem jeśli chodzi o wydajność. Pierwszy model z rodziny G niedomagał natomiast w kwestiach fotograficznych. Mimo słabszej kamery i dosyć trącającego myszką interfejsu LG Optimus G dał świetne podwaliny dla całej serii flagowców. Dowodem tego był jego następca.

LG G2 – najlepszy w swojej lidze

Gdy pada pytanie, który model z całej serii G odniósł największy sukces do głowy przychodzi nam bez wątpienia G2. Smartfon ten mimo, że wykonany z plastiku podobnie jak jego poprzednik widać było ogromny postęp. Duży 5.2 calowy ekran z wąskimi ramkami bocznymi. Jeśli położyć G2 z jakimś bezramkowym flagowcem z tego roku nie było by aż takiej kosmicznej różnicy w ilości zagospodarowanej przestrzeni. Jak na 2013 rok telefon mocno wyróżniał się na tle konkurencji. Szczególnie za sprawą przycisku na pleckach, którzy jedni pokochali a drudzy znienawidzili. Zupełnie jak z umiejscowieniem czytnika linii papilarnych w Samsungu Galaxy S8.

LG w tym modelu zaprezentowało również nowe rozwiązania związane z gestami w systemie Android. To w modelu G2 jako pierwszym zastosowano Knock On czyli wybudzanie telefonu za pomocą podwójnego puknięcia w ekran. Funkcja ta jest stosowana już nie tylko przez LG i można ją spotka praktycznie w każdej nakładce na Androida. Brak jej jednak nadal w czystej wersji systemu.

Przy okazji modelu G2, LG odrobiło lekcję z aparatem. Właściwości fotograficzne znacznie się poprawiły. Był jeden z najlepszych fotosmartfonów na rynku. Jednocześnie był w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości Full HD przy 60 klatkach na sekundę. LG G2 jest prawdopodobnie najbardziej popularnym modelem z całej palety LG.

Przy okazji modelu G2 warto wspomnieć o wersji Mini, która celowała w mniej wymagającą grupę klientów. Mniejszy model również bardzo dobrze przyjął się na rynku.

LG G3 – duży ekran i QHD

Po ogromnym sukcesie G2 LG miało bardzo trudne zadanie żeby zrobić telefon na tyle lepszy od poprzednika by skusić klientów do zmiany na nowszy model.

LG G3 było pierwszym telefonem z naprawdę dużym ekranem, w tamtych czasach oczywiście. W 2014 roku 5.5 uznawane było za gigantyczne. Sam ekran natomiast generował rozdzielczość Quad HD. Był to pierwszy telefon oferujący taką rozdzielczość oraz ostrość wyświetlanego obrazu. Niestety ogromna rozdzielczość, jak na telefon, przełożyła się na bardzo krótki czas pracy na baterii. Była to rzecz na którą narzekała większość użytkowników. G3 nie wprowadziło wielkich zmian względem poprzednika bo w efekcie krótki czas pracy na baterii oraz dosyć niestandardowa w tamtych czasach przekątna ekranu nie skusiła zbyt wielu klientów do przesiadki z LG G2.

LG G4 – luksus by LG

LG G4 był modelem, który przez wielu był uwielbiany a niektórym wcale nie przypadł do gustu. Wszystko za sprawą designu urządzenia. Producent postanowił zastosować klapkę baterii pokrytą skórą. Oczywiście była to tylko nakładka ale wielu użytkownikom przypadła do gustu. Skóra nadawała większego prestiżu flagowcowi LG.

LG G4 również nie zawodził w kwestiach fotograficznych jak i dalszym rozwojem gestów. Podwójne wciśnięcie przycisku odpowiedzialnego za ściszanie znajdującego się na pleckach uruchamiało aplikację aparatu. Użytkownicy zgodnie uznali to rozwiązanie za bardzo wygodne.

Czwarty model w serii G jest również ostatnim, w którym można było wymienić baterię bez najmniejszego problemu za sprawą ściąganej tylnej klapki. Co do samej baterii G4 nie było jakieś wybitne w tym temacie ale było znacznie lepiej niż prezentował to jego poprzednik.

LG G5 – telefon modularny

Rok 2015 przyniósł prawdziwą rewolucję dla serii G. Pojawił się wtedy modularny smartfon. Zniknęła skóra, pojawiło się więcej aluminium oraz możliwość doczepiania modułów do telefonu.

Idea zakładała całą serię akcesoriów, które można było podłączyć do LG G5 począwszy od dodatkowej baterii, świetnego przetwornika audio i wielu innych będących w planach. Niestety pomysł na modularne urządzenie nie przypadł klientom do gustu. Szczególnie, że za radykalną zmianą designu zastosowano małą baterie. Telefon ledwo był w stanie wytrzymać jeden dzień na ładowaniu.

To co odróżniało G5 od swoich poprzedników była dodatkowa kamera. Pierwsza była podstawowa, natomiast druga oferowała szeroki kąt. Dawało to możliwość robienia zdjęć z do tej pory niedostępnych perspektyw. Szeroki kąt nadawał się również świetnie to fotografowania krajobrazów.

LG G6 – przeterminowany flagowiec

Wypuszczając model G6 na rynek, LG dało klientom do zrozumienia, że dostało nauczkę i odpuszczają temat modularnych telefonów. Nowy model został kompletnie na nowo zaprojektowany, bardziej klasycznie, dojrzale i elegancko.

Zachowano podwójny moduł fotograficzny. Telefon został wykonany ze szkła i metalu. Skupiono się tym razem na wytrzymałości. LG G6 posiada cetryfikat 810G. Urządzenie przeszło militarne testy, w których urządzenie poddano próbom temperatury, ciśnienia, wibracji, wstrząsów jak również soli, piasku oraz zanurzeniu w wodzie.

Niestety LG wypuściło G6 ze Snapdragonem 821, który był już nieaktualnym procesorem. Wszyscy spodziewali się raczej wariantu 835. LG tłumaczyło się niską dostępnością nowego modelu Qualcomma oraz zapewniali, że klienci nie poczują różnicy w wydajności. Niestety słabszy chipset odbił się na ograniczeniach płynących z SoC opartym na Snapdragonie 821. Nowszy wariant był bardziej energooszczędny jak i również oferował lepsze właściwości fotograficzne, co wcale nie oznacza, że LG G6 był pod tym względem złym fotosmartfonem.

Do sukcesu LG G6 przyczyniła się jego szybko spadająca cena,  Do tej pory model ten uznaje się za najbardziej opłacalny pod kątem oferowanych możliwość, jakości wykonania i ceny. Nie zmieniło to jednak faktu, że niesmak związany z hardware`em pozostał.

LG G7 ThinQ – mamy notcha i AI

Od premiery G6 LG bez wątpienia miało problem z odzyskaniem dobrej pozycji na rynku smartfonów. Mobilny dział LG notuje co kwartał coraz niższą sprzedaż.  Lekarstwem na to miał być model V30 z poczwórnym DAC`iem oraz bezramkowym 6 calowym ekanem OLED. Niestety został on znacznie za późno wprowadzony na rynek. Wszystkie flagowe urządzenia konkurencji zdążyły mocno stanieć do premiery V30, który na start kosztował 3799zł. Warto też wspomnieć o różnicy między premierą światową a dostępnością tych urządzeń w sklepach. W Stanach Zjednoczonych nie było aż takiego poślizgu, natomiast w Polsce telefon był dostępny około 2-3 miesięcy od daty premiery.

W sieci mówi się że LG G7 ma być remedium na kłopoty koreańskiego producenta. Obecnie dział  mobilny jest dla całego LG kulą u nogi. Nowy model ma być rozwiązaniem tego problemu.

Urody LG G7 ThinQ nie można odmówić. Bez wątpienia telefon przykuwa uwagę. Niestety pewne rozwiązania designerskie już gdzieś widzieliśmy. O V30 mówiło się, że jest krzyzówką LG G6 oraz Samsunga Galaxy S8. Tutaj to bardziej wygląda na połączenie jednej z Samsungowej Galaktyki z Iphonem X. Notch czyli tzw. wycięcie u góry ekranu jest ciekawym zabiegiem stylistycznym ale nie każdemu przypada to do gustu. Kolejnym niezrozumiałym krokiem dla wielu jest zastosowanie tutaj matrycy IPS zamiast OLED. LG twierdzi, że OLEDy mają być montowane tylko do urządzeń z serii V.

Wydajnością LG G7 nie odstaje od konkurencji. Producent postawił tu jednak na coś w rodzaju sztucznej inteligencji w module fotograficznym. Odświeżenia i usprawnienia doczekał się przetwornik audio oraz sama konstrukcja urządzenia pod kątem rozchodzenia się dźwięku z pojedynczego dolnego głośnika.

Mówi się, że LG G7 ThinQ to najlepsze jak dotąd urządzenie od LG. Z pewnością tak jest biorąc pod uwagę postęp technologiczny oraz wszystkie zastosowane w nim rozwiązania. Nasuwa się jednak pytanie czy najnowszy model serii G jest w stanie zabłysnąć na rynku? Tego dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Źródło: phonearena.com

 

 

More Stories
apple logo
iPhone Flip pierwszym składanym telefonem od Apple?