mol książkowy

Mol książkowy #3

Kolejny tydzień minął, więc mamy dla Was następną porcję ciekawych pozycji, które warto przeczytać się i zaznajomić. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednich odsłon tak i w tym wypadku mamy dla Was książki, które nie są koniecznie związane z mobilnymi technologiami, ale również innymi zagadnieniami powiązanymi z szeroko rozumianą branżą IT.

Dostosuj się lub giń. Jak odnieść sukces w branży aplikacji mobilnych

Książka została wydana w okolicy połowy ubiegłego roku. Przedstawia tak na dobrą sprawę od podstaw jak można ugryźć temat mobilnych aplikacji w naszym biznesie, a przede wszystkim by był to element dla nas zyskowny. Pozycję tę można traktować jako preludium i wstęp do wkroczenia biznes aplikacji mobilnych. Choć moim zdaniem całość została zapisana w dosyć specyficznym języku „kołcza”, co nie wszystkim może przypaść do gustu. Książka jest skierowana szczególnie dla tych, którzy poszukują swojej drogi jeśli chodzi o świat aplikacji mobilnych. Jednak z cała pewnością nie nadaje się dla tych, którzy poszukują bardziej zaawansowanych wskazówek. W tym wypadku warto się rozejrzeć za innymi podobnymi książkami, lecz skierowanymi dla tych, którzy znają temat znacznie lepiej.

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych. Receptury


W przeciwieństwie do wcześniejszej książki związanej z bezpieczeństwem mobilnych technologii, ta zwraca uwagę przede wszystkim na konkretne mechanizmy. Umożliwią nam one zabezpieczenie aplikacji. Co ważne testy przedstawione w tej książce traktują są przygotowane z myślą aż o czterech platformach mobilnych czyli Androidzie, iOS, Windows w wersji mobilnej oraz Blackberry. Całość przeznaczona jest już dla bardziej zaawansowanego użytkownika i wydaje się niezwykle przydatna, by odpowiednio skonfigurować całe zabezpieczenia aplikacji. Książka została przygotowana w języku angielskim i następnie wydano ją w języku polskim. Oryginał pojawił się na sklepowych półkach w czerwcu 2016 roku, następnie blisko rok później w Polsce. Trzeba wziąć pod uwagę, że wszystkie elementy dotyczące SDK i testów dotyczą oprogramowania prawie sprzed dwóch lat, ale ciężko znaleźć w ogóle jakąkolwiek pozycję, która byłaby bardziej na czasie jeśli chodzi o tę tematykę.

Wydajne aplikacje dla systemu Android. Programuj szybko i efektywnie


W przypadku aplikacji mobilnych problemy są najczęściej dwa. Po pierwsze zabezpieczenie aplikacji tak aby za chwilę nie została zhakowana, a dane naszych użytkowników bezpieczne. Druga niemal równie ważna sprawa to odpowiednia optymalizacja. Tak by apka działała szybko i bez żadnych spowolnień i na każdym możliwym smartfonie czy tablecie. W przypadku szczególnie systemu sygnowanego zielonym robocikiem problem optymalizacji jest spory ze względu na ogromną ilość urządzeń, które są dostępne z Androidem na pokładzie. Ta książka zdecydowanie pokazuje na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy pisaniu aplikacji. Autor książki przygląda się poszczególnym elementom aplikacji i podaje konkretne triki by całość działała znacznie lepiej. W tym wypadku książka jest zdecydowanie przygotowana dla bardziej zaawansowanych twórców aplikacji. Początkujący mogą mieć nieco problemów ze zrozumieniem bardziej skomplikowanych rozwiązań.

Zarządzanie treścią. Strategie i narzędzia


Dzisiejsze zestawienie książek to przede wszystkim pozycje związane z programowaniem na system sygnowany zielonym robocikiem. Jednak ostatnia pozycja to zupełnie z innej beczki. Będzie szczególnie przydatna tym osobom, które będą chciały wejść w content marketing. Jednak cała książka została przygotowana w sposób dosyć nietypowy. Bowiem tłumaczy czym tak właściwie jest content marketing, jak również umożliwia przeprowadzenie audytu, wdrożyć nowości związane z content marketingiem czy później sprawdzić wyniki wprowadzonym zmian. Triki, które pokazuje nam autor książki są przydatne i można je przenieść na grunt niemal wszędzie gdzie tworzy się teksty, lub chce by osiągały one jeszcze lepsze rezultaty, jeśli chodzi chociażby o konwersję ilość wejść itd. Książka Zarządzanie treścią. Strategie i narzędzia nie należy do obszerniejszych pozycji i sumarycznie zawiera 256 stron, jednak są one przepełnione cenną wiedzą.